Öne Çıkanlar seminer DEDEOĞLU DA KAYINBABA OLDU dizi DEMOKRASİMİZİN ZENGİNLİĞİ BUDUR ŞERİFLER İNŞAAT DOOSAN FORKLİFTİ TERCİH ETTİ

Bu haber kez okundu.

KANSERDEN DOĞRU BESLENEREK KORUNUN
 Opr. Dr. Aksoy, ‘’Şişmanlamayın, yiyeceklerinizdeki total yağ miktarını azaltın, çok miktarda posalı besin tüketin, yemeklerinizde her zaman A ve C vitaminli besinler bulundurun, karnabahar ve lahana tüketin, alkol ve sigaradan uzak durun, işlenmiş besinleri çok tüketmeyin” önerilerinde bulundu. 

Opr. Dr. Aksoy, 4 Şubat ‘’Dünya Kanser Günü’’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, erkeklerde kanserden ölüm nedenlerinin başında akciğer kanserinin, kadınlarda ise meme kanserinin geldiğini belirtti.
İki cins için ikinci sırada bağırsak kanserinin, bundan sonra erkekte sırasıyla prostat, pankreas ve mide, kadında ise uterus, akciğer ve over kanserleri görüldüğünü bildiren Opr. Dr. Aksoy, kanserin tüm çok hücreli canlılarda belirli bir sıklıkta ve doğal olarak görüldüğüne dikkati çekti. Opr. Dr. Aksoy, açıklamasına şöyle devam etti:
“Kanser, birçok faktörün karmaşık biçimde rol oynadığı bir hastalık gurubudur, anlaşılması kolay değildir. Tedavisinde birçok yenilik olmasına rağmen henüz tam olarak çözüm bulunamamıştır. Modern tıp, buna benzer sınavlardan şimdiye kadar başarılı çıktı; difteri, tetanoz, çocuk felci, çiçek, tüberküloz gibi büyük hastalıkları yendi. Zaten artık Hodgkin hastalığı, lenfosarkom, lösemi, wilms tümörü, nörobalastoma gibi bazı kanserlerin tedavisi de başarılı oluyor. Ümidimiz bir gün diğer kanserlerde de tedavilerin olumlu sonuç vermesidir.’’
-‘’İÇİMİZDEKİ DÜŞMAN’’-
Kanserin sebepleriyle ilgili birtakım verilere sahip olduklarını anlatan Opr. Dr. Aksoy, ancak kanser oluşmasına, normal bir hücrenin kontrolden çıkarak azgın bir biçimde çoğalmasına yol açan moleküler düzeydeki olayları henüz öğrenmeye başladıklarını kaydetti.
Opr. Dr. Aksoy, şu bilgileri paylaştı:
‘’Yeni bilgilere göre hücremizin içinde kanser genleri vardır, bunlar içimizdeki düşmandır. Bir de yaşadığımız ortam ve yaşayış biçimimizle ilgili en başta tütün dumanı bazı kimyasal maddeler, beslenme düzenimiz, radyasyon ve virüsler gibi dışımızdaki düşmanlar var. Bir hücrenin kansere dönüşmesini başlatan dış etkenlerin hepsi bunu o hücrenin içinde uyumakta olan kanser genlerini uyandırarak yaparlar.”
-‘’İNSANLARIN DÖRTTE BİRİNDE KANSER GÖRÜLÜYOR”-
“Normal bir ömür süresi içinde insanların dörtte üçü kansere yakalanmıyor” diyen Opr. Dr. Aksoy, “Bu mutlu çoğunluk bu ayrıcalığı bir genetik yapılarına, bir yandan da bağışıklık güçlerinin etkili oluşuna borçludurlar. Herkesin kansere yakalanma eğiliminin aynı olmayışında, kanser genlerindeki duyarlılık farklarının da rolü vardır” sözlerine yer verdi.

Kimyasal karsinojenlerin, beslenmenin, iyonize radyasyonun, ultraviyole ışınlarının, virüslerin, genetik ve kalıtsal faktörlerin kanserin başlıca nedenleri olduğunu belirten Opr. Dr. Aksoy, kanserle ilgili alınabilecek önlemleri, ‘’Öncelikli olan kanserin oluşmasıyla ilgili önlemleri almaktır. İkinci derecede ise şikayeti olmayan kişilerde yapılan taramalarla kanseri erken evrede, daha da iyisi kanser öncesi evrede yakalamaktır’’ sözleriyle özetledi.
Opr. Dr. Aksoy, kanserden korunmayı bilimsel bir temele oturtuncaya kadar Amerikan Kanser Derneği’nin ‘’beslenme ile ilgili 7 öğüdüne kulak vermek’’ gerektiğini vurgulayarak, bu öğütleri şöyle sıraladı:
‘’Şişmanlamayın. Yiyeceklerinizdeki total yağ miktarını azaltın. Çok miktarda posalı besin tüketin. Yemeklerinizde her zaman A ve C vitaminli besinler bulundurun. Karnabahar ve lahana tüketin. Alkol ve sigaradan uzak durun. Tuz ve nitritlerle konserve edilmiş, işlenmiş besinleri çok tüketmeyin.’’

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol