banner1165
Öne Çıkanlar dizi HALK OTOBÜSÜ ŞOFÖRLERİNE EĞİTİM siyaset CEVİZ FİDANI DAĞITIMI YAPILDI DUT AĞACI DUT VERİR YAPRAĞINI KIT VERİR!

Bu haber kez okundu.

KENTİMİZDEKİ SOYGUN TERÖRÜ MECLİS GÜNDEMİNDE
 KENTİMİZDEKİ SOYGUN TERÖRÜ MECLİS GÜNDEMİNDE

 

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Kahramanmaraş’ın Pazarcık, Türkoğlu ve Dulkadiroğlu ilçelerinde son 2 yıldır meydana gelen hırsızlık olaylarını, yöre halkının ev eşyası ve canlı hayvan hırsızlığına karşı geceleri nöbet tutmak zorunda kalmasını meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak,  Kahramanmaraş’ın Pazarcık, Türkoğlu ve Dulkadiroğlu ilçelerine bağlı köy iken daha sonra mahalle statüsüne alınan uzak ve tenha mahallelerde, evlerin kapıları kırılarak yapılan soygunların özellikle son 2 yıldır gündemde olduğunu kaydetti.

Çamak, “Özellikle bizlere şikâyetlerini ileten Cennetpınarı, Bayramgazi, Sarıerik (Köskenli), Demirciler (Gökpınar), Söğütlü, Doğanlıkarahasan, Kuruçay, Yenioba ve Davutlar köylerindeki tüm vatandaşlar hırsızlar yüzünden adeta diken üstünde yaşadıklarını belirtmekteler.  Yoğun hırsızlık vakaları sadece bu köylerle de kalmayıp, civardaki birçok köyde benzeri sıkıntıların yaşandığı haberleri gelmektedir.  Ev hırsızlıklarının sonu gelmediği gibi buralardaki büyük ve küçükbaş hayvanlar, trafo kabloları, su boruları ve yağmurlamalar dâhil hırsızların neredeyse çalmadığı bir şey kalmadığı anlaşılmaktadır. Buralarda daha çok yazları evlerine gelen, çoğunluğu şehir dışında ve yurtdışında olan insanların evleri adeta bölgedeki hırsızlara teslim edilmiş durumda” dedi.

  YILLARDIR HÜKÜM SÜREN SOYGUN

Bugüne kadar buralarda yaşanan hırsızlık olaylarının faillerinin bulunamadığını, geceleri nöbet tutmak zorunda kalan halkın Söğütlü ve Bayramgazi köylerinde bazı hırsızları yakaladığını anlatan Çamak, “Buralarda artık sıradanlaşan hırsızlık vakalarının tespiti ve öncesindeki önleyici tedbirler alınması açısından ciddi anlamda bir yetersizlik içerisinde olunduğu açıktır. Oysa bir devletin en önemli görevlerinden birisi vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamasıdır. Buralarda son birkaç yıldır hüküm süren soygun terörüne karşı herhangi bir şey yapılamayıp buralardaki vatandaşların kaderlerine terk edilmesi, bir ülke yönetme ciddiyeti ve sorumluluğu ile bağdaşmamaktadır. Bu civarlarda yaşayan insanları artık isyan etme boyutuna getiren ve bir çare bulabilme umudu ile bizlere yakınmalarına sebep olan bu soygun terörüne bir an önce bir çözüm bulunabilmesi ve önleyici tedbirlerin alınması için gerekli çabalar gösterilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, önergesinde şu sorulara yer verdi:

-Kahramanmaraş’ın Pazarcık, Türkoğlu ve Dulkadiroğlu ilçelerinde hırsızlık vakaların çok yoğun oranlarda yaşandığı şehir merkezine uzak tenha mahallelerde gerekli önleyici tedbirlerin alınmasına dair herhangi bir çalışmanız var mıdır?

-Buralarda artık adeta bir çeşit terör sorunu haline gelen soygun terörüne karşı kısa vadede kolluk kuvvetlerinden ilgili görevlilerin düzenli olarak nöbet tutmasının sağlanması ve uzun vadede ise buralarda bekçilik uygulamasının devreye konulması hırsızlara karşı caydırıcı bir önlem olarak düşünülemez mi?

-Hırsızlık olaylarının çok sık yaşandığı bu tenha mahallelerde, şehir merkezlerindeki gibi kamera sistemine geçilmesi ile en azından hırsızların araçlarının tespiti ve güvenlik güçlerinin anında fark edebilmesi sağlanamaz mı?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol