Öne Çıkanlar KİMLİK AİLESİNE KATILDI KUTSİ KAHRAMANMARAŞLILARI COŞTURDU PAKDİL; DULKADİROĞLU BELEDİYESİ BAŞARILI İŞLERE İMZA ATTI PEYGAMBER EFENDİMİZE BİTMEYEN SEVGİ KURTULUŞ COŞKUSU 96. KEZ YAŞANDI

Bu haber kez okundu.

KAVAF; ‘TÜM EMEKÇİLERİN 1 MAYIS’I KUTLU OLSUN’

Kayıt dışı çalışmanın sonlanması çağrısında bulunan Selma Aliye Kavaf, işçilerin güvenli ve güvenceli koşullarda çalışarak geçinebilir bir ücret almalarını istedi.

DEVA Partisi Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf, 1 Mayıs mesajında şu ifadeleri kullandı:

‘SENDİKAL ALAN AB VE İLO STANDARTLARINA GÖRE DÜZENLENMELİDİR’

“Ülkemizde en abartılı verilere göre dahi her 100 işçinin sadece 14’ü bir sendikaya örgütlü. Sendikalı olmak, işçilerimizin Anayasal bir hakkıdır. Sendikal alanı düzenleyen mevzuatlar AB ve İLO normlarına göre düzenlenmelidir. Tüm çalışanlar sendikal hak ve özgürlüklerden çağdaş yaşam normlarına uygun bir biçimde yararlanırken, sendikalı iş yerlerinin de rekabet gücü korunmalıdır.”

‘KAYIT DIŞI ÇALIŞMAYA SON’

“Çalışan çocuk işçi sayısı 720 binlere yükseldi. Kayıt dışılığın önlenmesi için mutlaka yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Süreç, konunun tüm alanlarıyla iş birliği içinde yürütülmelidir. Çalışma hayatı; istihdamı kayıt altına almış, iş sağlığı ve güvenliğiyle verimli, yenilikçiliği artıracak biçimde düzenlenmelidir.”

‘EKONOMİK SOSYAL KONSEY’İ TOPLAYACAĞIZ’

“Devlet iş hayatına dair çalışanların kazanılmış haklarına halel getiren yanlış, eksik uygulamalarından derhal vazgeçmelidir. Sosyal taraflar bir araya gelerek EYT, kıdem tazminatı gibi temel meselelere çözüm üretmelidir. Sürekli çalışanları tedirgin edici çalışma ve söylemlerden vazgeçilmelidir. DEVA iktidarında ilgili tarafların bir araya geldiği kısaca Ekonomik Sosyal Konsey düzenli bir şekilde toplanacaktır.”

‘YIPRANMA PAYINDA ADALET’

“İş kanununda ‘yıpranma’, ‘itibari hizmet’ diye geçen uygulama ‘çok tehlikeli işler sınıfında çalışanlar’ için tekrar gözden geçirilmeli ve adaletli hale getirilmelidir. Bu konuyu ‘yıpranma payında adalet’ anlayışı çerçevesinde çözüme kavuşturacağımızı belirtmek istiyoruz.”

‘GÜVENCELİ VE GÜVENLİ İŞ, GEÇİNEBİLİR BİR ÜCRET’

“İşçilerin çalışma koşullarının, 3G yaklaşımıyla iyileştirilmesi gerekir. İşçiler yarınlarınailişkin endişe taşımadan üretebilmeli; iş yerinde her türlü iş sağlığı ve güvenliği önlemleri altında çalışabilmeli; insanca yaşayabileceği ve geçim sıkıntısı çekmeyeceği bir ücret kazanabilmelidir.

Özgürce meydanlarda kutlayacağımız 1 Mayıs’ları yaşamak umuduyla tüm emekçilerin Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarız.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol