banner746

banner750

banner727

Hani yol medeniyetti?

18 Haziran 2012 Pazartesi 10:06
Bu haber 889 kez okundu

Öteden beri öyle söylenir, yol, su medeniyettir. Bize böyle öğretti büyüklerimiz ama, büyükler bu söze aldırmıyor, umursamıyor, ciddiye almıyor.

Hani yol medeniyetti?
 O gün, havaalanı kavşağından dönüp Ferhuş yoluna sapınca, resim çektiğimizi gören Tır şoförleri, “Bu yol Gaziantep’te olsa, ki yok, olamaz da, o partinin il başkanı, milletvekilleri şehre giremez. Maşallah sizinkiler pişkin. Hiç mi bu tarafa yolları düşmüyor, hiç mi buradaki işadamlarının çayını içmeye gelmiyorlar? Görmüyorlar mı buradaki rezaleti, pisliği?” derken bizim yüzümüz kızarıyordu ama, bürokratların, siyasetçilerin yüzünün kızardığını gören olmamıştı.

SAHİ KARAYOLLARI NE İŞE YARAR?

Bu soruyu daha önce de sorduk, hatta köşe yazımıza taşıdık, ama taştan, duvardan ses geldi, karayollarından tık yoktu.

Hatırlatmaya, söylemeye gerek yok, ki meydanda, Havaalanı yanından Ferhuş’a giden yol,  rezaletin resmi. Arabalar giderken zik-zak çiziyor, adeta dans ediyor yolda. Yolun medeniyet olduğunu iddia edenler, söyleyenler, acaba medeniyetin başka tarifi içine sıkışıp mı kalmışlardı da, bu kadar duyarsız, bu kadar ilgisizlerdi.

Yoksa kendilerine sorunlar iletildiğinde gözlerine perde mi çekiliyordu bürokratların, siyasetçilerin. İşlerine gelince, söyleyecek başka meseleleri olmadığından olsa gerek Göksun-Kahramanmaraş yolunu dillerine pelesenk eden siyasetçiler ve de bilumum bürokratlar, neden Ferhuş yolunu göz ardı ediyorlardı?


Bu kent adına dile getirilecek, sermaye yapılacak tek sorun Göksun-Kahramanmaraş yolu muydu sanki?

Sorular çoktu ama, muhatap yoktu cevap alacak!

GAZİANTEP OTOBANINA BAĞLANAN YOL

Tutmuşlar, Kahramanmaraş – Gaziantep arasındaki, özellikle Narlı – Otoban girişine kadar olan yol bitirilmemişken, (lakin siyasetçilere sorarsanız öyle bir sorun yok, her şey güllük gülistanlık, yol da bitti maşallah-inşallah!) Narlı – Pazarcık arasındaki yolu revizeye başlamışlar. Bu yol şimdilik iyi, idare ediyor, üstelik de duble yol iken, öncelikli değilken, işkence haline gelen Narlı – Gaziantep Otoban girişine kadar olan yolu neden bitiremiyor karayolları? Neden çıkıp da siyasetçiler bu konuda açıklama yapamıyor?

Farzdan önce sünnet varken, iki cami arasında beynamaz bürokrasi, neden suskun, neden hareketsiz, neden beceriksiz?

 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder