banner746

Doğan'dan Türk Telekom açık mektup!

11 Haziran 2012 Pazartesi 16:48
Bu haber 1402 kez okundu

Haftalık olarak yayın hayatını sürdüren Kahramanmaraş Dergisi Yazı İşleri Müdürü Bekir Doğan'ın Türk Telekom için yazdığı açık mektup büyük yankı uyandırdı.

Doğan'dan Türk Telekom açık mektup!
 1970 yılında telefona yazıldım , Ahhaaa bugün çıkacak , ahaaa yarın çıkacak diye sırada 1984 yılına kadar bekledik ve 1984 yılında telefon alma mutluluğunu yakaladık..

  Anacığım telefon makinasının üzerine elleri ile bir dantel işlemişti, onu örttü , bir çocuk gibi telefonu yıllarca sevdik, o tarihde bir eve telefon almak bir ayrıcalıktı..

  1960-1970-1980 yıllarda telefon almak bir ayrıcalık bir farklılıktı..Murhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile PTT yani Telekom, hata geçti, tüm köylere, Kasabalara telefon ulaştırdı, santrallar kurdu..Bu dönemde bizde telefon’a kavuştu..Bir  çok hısım akrabada telefon olmasada iş yerlerinde vardı, bizi arayan buluyordu bizde aldık..    Sonra telefon’a gelen sabit ücret, cep telefonlarının yaygınlaşması ve rekabet sebebi ile ayda 5-10 ile idare edilmeye başlaması üzerine, hısım , akraba, dostlarımız sabit telefonları bir bir iptal ettirerek cep telefonuna geçmeye başladılar.. Bugün evde 5 kişi varsa 5’in de cep telefonu var, bazılarının iki ayrı numarası var..

      Bunun sonucu olarak çevremizde 3-5 kişide sabit telefon kaldı, birde iş yerlerinde sabit hat kaldı, kullanan ise nerede ise yok gibi oldu. Akşama kadar beni 100 kişi cep’ten ararsa bir veya iki kişi sabit hattan arıyor..

      Sabit telefon’a sabit ücret çıkaran, ayda konuş konuşma şu parayı alırız diyen yönetime soruyorum.. “ Sizin bu yaptığınız sabit paket uygulamasının mantığı nerede ?.. Cep telefonu kampanyalarına hiç bakmaz mısınız ? .. Her ay kaç sabit hat iptal ediliyor bunu görmez misiniz ?”

     Önceden ne konuşursam onun parasını verim diyerek herkesin evinde bir telefon vardı, az veya çok konuşuyordu, bugün ondan oldunuz, dün telefon bulunmazken, bugün Kahramanmaraş’ta 10 binlerce numara boşta santrallar çalışmıyor.. Türkiye de de böyle, telefon santralları nerede ise devre dışı kaldı, bunun hiç düşünmez misiniz ?..

     PTT tarafından köy ve Kasabalara kurulan telefon santralları devre dışı kaldı, Allah aşkına söyleyin bu işin mantığı nerede ?.. Bu kadar yatırım öldüreceğinize verin sabit telefonları vatandaşa konuştuğu kadar ödesin !..

    Bugün sabit hatlarda , sabit ücret olmasa, tüm numaralarınız yeniden dolar, az veya çok konuşma parası alırsınız, Sabit telefon var diye internet paketi alır, tv abonesi olur, cebinize para girer.. peki santrallar boş kalınca elinize ne geçiyor ?.. ben bunun mantığını anlayamıyorum..

    Bana göre Türk Telekon: Akşam 7 – Sabah 7 bedava yerine, Sabit Telefon ‘a abone ol bedava demeli, konuşma ücretini, cep telefonları seviyesine hatta altında bir fiyatta çekerek konuşandan para almalı, konuşmayandan almamalıdır.. Hiç konuşmayacağım diyen insan bile telefon elinin altında olursa bir iki yeri arar, deneyin göreceksiniz..

    Sabit telefon’a abone olan herkese :  3 yıl süre ile telefon kullanacağına dair sözleşme ile  3 yılda 200 TL konuşma yapacağına dair sözleşme yapana da bir telsiz telefon hediye eden bir kampanya yaparak sabit telefonlara yeniden hayat vermelidir.. herkes sabit telefon abonesi olmalıdır..

     Bugün bizim evdeki telefon ne işe yarıyor diye düşünüyorum , çok bir işe yaramıyor, 14 yıl bekleyerek aldığım için kapattırmamak için direniyorum, ancak sabit ücret çok fazla böyle giderse bende kapattıracağım çünkü çevremde konuşacak kimse kalmadı , boşuna para veriyorum..boşuna sabit ücret ödüyorum, ayda bir iki görüşme zor yapıyorum.. oysa sürekli cep telefonu ile görüşme yapıyoruz..

     Bu kadar alt yapı, bu kadar malzeme, bu kadar yapılan yatırım milli servet, bunu göz göre göre öldürmek çok yanlış olur, vatana hainlik olur, bu sebeple Türk Telekom yeniden doğmalı evlerimize iş yerlerimize girmelidir.. Türk Telekomun bir doğum günü olmalıdır..

     Bana göre: 1. Konuş öde, konuşma ödeme telefonun açık dursun kampanyası, yapılmalı , konuşan ödesin, konuşmayan ödemesin , telefonu açık dursun.. :  2.  Aylık 5 TL ile her yöne 500 dakika ister şehir içi ister şehirler arası , isterse cep telefonlarını arasın ayda 5 TL. alınmalı :   3. Kampanya , 10 TL ile Her yöne 1500 Dakika, : 4. Kampanya , 20 TL ile her yöne 4000 Dakika  gibi evlere paket sunulmalı.. abone olanlara telsiz telefon verilmeli , hatta nostaji olsun diye şu tarihi telefonlardan yeniden imal ettirerek abone olanlara hediye edilmelidir..

    İş yerlerine maliye kayıtı ve vergi numarası olan iş yerlerine : 1 telefon al , 100 dakika bizden hiç para ödeme esnafımıza destek paketi.. esnafı destekliyoruz diyelim..

    Her yöne 1000 dakika konuşan esnafdan 5 TL, Her yöne 5000 bin dakika konuşan esnafdan 20 TL ve Her yöne sınırsız konuşan esnafımızdan ise ayda 50 TL al kampanyası yaparak sabit telefonlarımızı yeniden gündeme taşımak gerektiğini düşünüyorum.. Çünkü eski adı ile PTT çok büyük yatırımlar yaptı bunları çöpe atamayız, rantabıl halde çalıştırmamız gerekir..

    Ülkemiz 1980-90 yıllarda zor şartlarda, Köylere, Kasabalara, İlçelere il merkezlerine dev santrallar kurdu, bugün maalesef çoğu boş , eskiden telefon bulunmaz iken bugün herkes iptal ettiriyor.. Numara boş ve her yerde kutular boş.. dün insanlar telefon almak için 10-20 yıl beklerken bugün telefonunu iptal ettiriyor..

    Bir gazeteci olarak: eskiden telefonda yüzde 50 indirimimiz vardı, Sarı Basın Kartı olanlar yüzde 50 indirimli telefon kullanıyordu, bugün bu hakkımızın yeniden verilmesini arzu ediyorum.. Gazeteci dostlarımızda sabit telefon kullanmaya başlasınlar..

    Sabit telefon abonesi olan herkese bir telsiz telefon veriniz, Tarihi telefonlardan imal ettirerek nosaji olsun diye onlardan hediye ediniz,  İnternet ve Tv abonesi olanlara ,ücretsiz , cihazlarını veriniz ve 3-5 yıllık sözleşme yapın ki kimse :  bundan sonra  aboneyi iptal edemesin .. eski aboneleri istediği pakete geçirerek, 3-5 yıllık aboneliği bu şartda devam ettireceğim sözü ile onlarada sabit hat için telsiz telefon, veya tarihi telefon verin,  modem, tv cihazını ücretsiz kurunuz.. eldeki imkanları en iyi şekilde rantabıl kullanalım.. ülkemizin kaynakları yazıktır..

    Son söz: Türk Telekom kendini yenileyerek değiştirmez ise bende telefonumu iptal ettireceğim, siz değişmezsiniz ben değişeceğim.. başka çarem yok, sabit hat ile konuşacak , hısım , akraba, arkadaşım kalmadı, herkesde cep telefonu var, sabit ücretleriniz ise çok fazla.. ben sizi değiştirmeden , sizbeni yeniden kuruma bağlayınız..!

    Ülkemiz kaynaklarını en iyi şekilde kullanalım, Sabit telefon kullanımını teşvik edelim, elemizde yatarım var , onu paraya çevirelim.. Basın yüzde 50 ‘indirimini de verelim..

 

e-mail: doganbekir46 @ hotmail.com

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

murat46 6 yıl önce yorumlandı

çok haklısın bekir abi akşam 7 den sabah 7 ye bedava diyolar inanmıyorum korkuyorum konuşmaya güvenmiyorum artık türk telekoma internet mecburiyeti olmasa al bendende o kadar kapatıcam hattımı telekomun başındaki türk kelimesi engelliyor oda ne kadar doğruysa türk telekommu acaba ?

0 Kişi beğendi.