Öne Çıkanlar ÖZEL TARAFTARLAR 3 Aralık Dünya Engelli Günü 400 YILLIK BİR TARİHİMİZ VAR 70 YETİM GİYDİRİLDİ 3. METROPOL İLÇE

Bu haber kez okundu.

BEYAZ ALTIN PAMUK TOPRAKTA KENDİNİ GÖSTERMEYE BAŞLADI

Tekstil sektörünün olmazsa olmaz hammaddesi Beyaz Altın lakaplı pamuk, tarlalarda hummalı çalışmalarla işlenmeye devam ediyor. Aynı zamanda birçok sanayi sektörünün de vazgeçilmez ürünü olan pamuk, artık tarlalarda beyaz rengini göstermeye başladı. Bu kapsamda Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, Demirciler Mahallesi’ndeki pamuk tarlasını ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi. Çiftçilerle sohbet eden Başkan Çetinkaya, çiftçilerin sorunlarını dinleyerek, emeğin ve alın terinin hak ettiği karşılığı almasını temenni etti. Başkan Çetinkaya, “Beyaz altın diye nitelendirdiğimiz Kahramanmaraş’ımızın olmazsa olmazı ürünümüzün topraktan çıkıp işlenmesiyle alakalı çalışmalar devam ediyor. Bizlerde bugün Demirciler Köyünde Nihat Bey’in misafiri olduk, kendisi hem Mahalle muhtarı, hem de Kahramanmaraş’ımızın önemli çiftçilerden birisi. Görmüş olduğunuz gibi yoğun bir çalışma sürüyor. Önümüzdeki günlerde havaların daha da ısınmasıyla pamukların gelişimi hızlanacak. Eylül Ekim ayı gibi hasadını gerçekleştireceğimiz pamuğun, yoğun ve ummalı bir şekilde çalışması devam ediyor. Hasadın geldiği zamanda bu emeğin bu alın terinin hak ettiği karşılığını aldığı, bol bereketli bir hasat yılı olmasını diliyorum” diye konuştu.

BİZ ÜRETMEK İÇİN HER ZAMAN HAZIRIZ

Demirciler Mahallesi Muhtarı ve Pamuk tarlası sahibi Nihat Gökpınar, artan maliyetlerden dolayı zor zamanlar geçirdiklerini bunlara rağmen üretime devam ettiklerini ve üretime her zaman hazır olduklarını belirtti. Muhtar Gökpınar, “Beyaz altın denince aklımıza Çukurova gelir. Biz Kahramanmaraş olarak Beyaz altında marka olmak istiyoruz. Ancak son dönemlerde ekonomik olarak zorluklar yaşıyoruz, girdi maliyetlerimiz arttı. İlaçlar, gübreler, mazot fiyatları bir hayli zamlandı ama inşallah iyi olacak. Bizler Çiftçiler olarak elimizde gelen hizmeti fazlasıyla yapıyoruz. Devletimizden bize olan desteklerinin artmasını bekliyoruz, bize deniyor ki: boş arazi kalmasın toprakları işleyin, bizde elimizden geldiği kadar tüm topraklarımız ektik işledik ama maliyetler yüksek. Önümüzdeki dönemde ne olacak bilmiyor inşallah iyi olur. Biz üretmek için her zaman hazırız, devletimizin bizlere desteği arttığı sürece bizler de üretimimizi arttırırız” ifadelerini kullandı.

Haber: Ömer Harmankaya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol