Öne Çıkanlar DOĞUKENT YOLU ASFALTLANIYOR MİLLETTEN BAŞKA EFENDİ TANIMAM BİR TARAFTAN DA TAVAF YAPTIK BAŞVURUSUNU YAPTI ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI

Bu haber kez okundu.

TARİH RUHUNU YİTİRİRSE!

Kayabaşı ile Fevzipaşa Mahallelerinin kesiştiği yerde bulunan tarihi konağı görenler, “Tarihe neden sahip çıkılmıyor” diyerek üzüntülerini dile getiriyorlar.

Konuyla ilgili görüşlerini almak üzere aradığımız konağı yaptıran Rıza Kocabaş’ın torunu Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sermet Çuhadar da konağın kaderine terkedilmiş olmasından dolayı üzüntüsünü dile getirdi.

Tarihi konağın mülkiyetinin şu an kendilerinde olmadığını ifade eden Çuhadar; “1933 yılında dedem Rıza Kocabaş tarafından yaptırılmış. Maalesef bu mahalledeki tarihi evler korunamadı, apartman kurbanı oldular.

ANNEM DE BANA YARDIMCI OLDU

1974 yılında üniversite öğrencisi iken Kahramanmaraş’a geldiğimde, bizim evin yıkılarak çok katlı binaya verileceğini duydum. O zaman bu kültür mirasının yok olmaması için Kültür Müdürlüğüne müracaat ederek ‘tarihi eski yapı’ kapsamına aldırdım. Bu çabamda annem de bana yardımcı oldu.  O zaman belki büyük bir rantı kaçırdık, mirasçılardan eleştiri aldım ama Kahramanmaraş’a bir hatıra bıraktığım için mutluydum. Keşke mahalledeki diğer evler de kalsaydı.

daha sonra konağı sattık Oradan da el değiştirdi.

KONAĞIN MÜLKİYETİ ŞU AN AKEDAŞ’A AİT

Tabi çürümeye terkedilmiş halini görmek bizleri ziyadesiyle üzüyor. Temennimiz tarihi konağın bir an önce restore edilerek, Kahramanmaraş’ımıza kazandırılması, bizden sonraki nesillere, tarihe ışık tutmasıdır” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol