Arkadaşlar yoğun olarak bana mesaj yazıyorlar; ”Eşref abi çoban sıkıntımız var bu sıkıntıdan bahseder misin? Çoban bulamıyoruz…”

Arkadaşlar hatırınız için işte bahsediyorum çoban sorunundan…  Arkadaşlar ülkemizde aslında çoban sorunu diye bir şey yoktur.

Ağalık, patronluk sorunu vardır.

Yıllarca Avrupa’daki çiftlikleri ve dünyadaki çiftlikleri gezdim, hiç birisinde işçi ya da çoban görmedim. Herkes kendisi çalışıyordu ailesiyle birlikte, bu yüzden onların hiç çoban sorunu olduğunu duymadım.

Bakabileceğiniz kadar hayvan sahibi olursanız, çoban sorununuz olmaz.

Hiç kimse çobanlık yapmak istemiyor. Maç para verirsek verelim, adamları tutamıyoruz.

*

Evet doğru…

Çünkü dünya artık akıllı telefonlara sığacak kadar küçük. Sen çarşıda pazarda gezerken kahvede okey oynarken birilerinin senin adına daha da elinde deynekle gezmesini istiyorsun, bunun bedelini ödemen lazım.  Sadece adama yaptığı iş için para ödemiyorsun.

Sana tanımış olduğu özgürlüğün bedelini de ödemelisin! Sen sabahları geç kalkarken akşamları istediğin arkadaşına ziyarete giderken, orada burada vakit geçirirken, senin adına bu işleri yapan birisi var tabii ki bedelini fazlasıyla ödemen gerekir.

‘Bir tane çoban tutarım ailesiyle çocuklarıyla bana hizmet eder’ düşünceniz varsa bu düşünceden çıkın!

Çiftliklerde çalışan çobanlar ya da işçiler diğer fabrikalarda ya da inşaatlarda çalışan elemanlar gibi değildir konular gibi değerlendirilemez.

Bunu ancak ne zaman anlarsınız, gece yarısı elemanınız sizi telefonla arar ve işi bıraktığını söyler ertesi gün küreğin sapından tuttuğunuzda anlarsınız!

*

Kölelik dönemi bitti…

Ya kendin çalışacaksın ya da adamın istediği parayı vereceksin, eğer bu ülkede Afganlı mülteciler olmasa emin olun çiftlikler büyük sıkıntı çeker.

Bazen paylaşımların altında görüyorum efendim ucuz olsun diye Afganlı işçi çalıştırıyorlar şeklinde bir yaklaşım var buna katılmıyorum

Afganlı işler ucuz çalışmıyorlar, sadece çalışma ortamına itiraz etmedikleri için çalışıyorlar aldıkları ücret aşağı yukarı yerlilerle aynı. Çalışmak onlara zor gelmiyor onlara, sonuçta Afganistan’dan yürüyerek buraya gelmiş adamlar için Ahırda çalışmak çok zor değil.

*

Çalışacak yerli çoban bulamadıkları için Afgan çobanlar ile çalışıyorlar. Çoban sorunu aşmak için onlara lojman hakkı vermeniz lazım.

Elektrik ve suyunu sizin temin etmeniz lazım, parasını sizin ödemeniz lazım. Sigortasını düzenli olarak yatırmanız lazım.  

Haftada kaç gün çalışacağını bilmeli. Hangi saatler arasında çalışacağını bilmeli. Sıcak su ulaşım erişim imkanı olmalı… Çocukları için eğitim imkanı olmalı…

Maaşı da asgari ücret olmamalı… En azından 3000/3500 olmalı.  

Eğer bu şartları yerine getirebiliyorsanız siz çoban bulursunuz

Kendinize köle arıyorsanız; MAALESEF, BİTTİ, KALMADI!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol