banner1078
Öne Çıkanlar BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI ÖZEL TARAFTARLAR HEDEFIMIZ ONCE IYI INSAN YETIŞTIRMEK TANRIVERDİ: ASLA GERİ DÖNMEYİ DÜŞÜNMEDİLER FALA BAKACAK!

Bu haber kez okundu.

HIDIRELLEZ BAYRAMI, KSÜ’DE COŞKU İLE KUTLANDI
 Hıdırellez etkinlikleri, KSÜ Avşar Yerleşkesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Meydanında yapılan hedik ikramı ile başladı.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen Hıdırellez programının açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci yaptı. “Hıdırellez, Türk Dünyasında İslam öncesi devirden başlayıp İslami nitelik de kazanarak kutlanan bahar ya da ilkyaz bayramlarından biridir.” diyen Rektör Deveci, Hıdırellez’in milleti canlandıran, birlik ve beraberliği pekiştiren bir özelliği olduğunu vurguladı.

Herkesin Hıdırellez Bayramını kutlayan Rektör Deveci, sağlık, mutluluk, huzur, bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından KSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hikmet Demirci “Türk-İslam Geleneğinde Hıdırellez” başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirdi. Türklerde bayram geleneğinin tarihi ve gelişimine ilişkin bilgiler veren Demirci, Türk-İslam geleneğindeki Hıdırellez anlayışını aktardı.

Konferans sunumunun ardından halk ozanları sahne aldı. Ozan Karoğlu (Mustafa Kar) ve Ozan Âdemoğlu (Ahmet Kar) birbirinden güzel türküler seslendirirken, Âşık Rıza (Rıza Çiftçi) ve Öksüz Ozan’ın (İhsan Öksüz) atışması katılımcıların beğenisini topladı.

Etkinlik, Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şubesi Yaşlı Semah Ekibinin “Hızır Semahı” ile devam ederken, semah öncesi söz alan Adıyaman Uryan Hızır Ocağı’ndan Dede Ali Büyükşahin, Hıdırellez’in birlik ve beraberliğimize vesile olması temennisinde bulundu.

Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci, Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şubesi Başkanı Rıza Tanrıverdi, Alevi-Bektaşi Dedeleri, akademisyen ve öğrencilerin katıldığı program, Rektör Deveci’nin katkı sunanlara hediye takdimiyle son buldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol