Öne Çıkanlar DİN VE ŞİDDET KONULU KONFERANS ÖĞRENCİLERE MESLEK SEÇİMİ ÖNERİSİ HAVVA SAYGAZ GÜRZ MECLİSTE MARAŞIN SESİ OLACAĞIZ HUNHARCA

Bu haber kez okundu.

BAKAN EROĞLU MARAŞ’TAYDI
 Veysel Eroğlu, Türkiye'deki en büyük barajların AK Parti hükümeti döneminde inşa edildiğini belirterek, 30-40 yıl sonrasını düşünerek şehirlerin su problemini kökünden çözdüklerini söyledi:  "Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak gerçekten büyük bir destanlar yazdık. Neler yaptık? Dünyada tabi ki Türkiye'de zaman zaman, belli periyotlarda kuraklık olur, genelde bir yılda bir kurak dönem olur. Böyle durumlarda şehirlere su vermek fevkalade zordur, hele de büyük şehirlere. İstanbul bizden önce 50-60 yıl önce susuzluğu yaşadı. Kerbela gibi denildi, karikatürlere mevzu olmuştu. Ama biz 77 şehrin bütün susuzluk problemini çözdük ve aşağı yukarı 41 milyon vatandaşımıza 10-12 yılda ilave su temin ettik. Bunun dışında, İstanbul, Ankara ve İzmir dışında; Mardin'den Edirne'ye, Kars'tan İzmir'e, Sinop'tan Mersin'e kadar, her yere suyu götüren biziz ve büyük düşündük. Yani günübirlik çözüm yerine biz, en az 30-40 yıl sonrasının ihtiyaçlarını belirledik. Büyük eylem planı yaparak, zamanla yarışarak, şehirlerin su problemini kökünden çözdük." Dedi.

YARI KURAK İKLİM BÖLGESİNDEYİZ

Türkiye'deki en yüksek barajları inşa ettiklerini kaydederek, bunu kimsenin geçemeyeceğini savunan Bakan Eroğlu, "Türkiye'de baraj ve göletler yapılması iklimin getirdiği bir zarurettir. Bazıları barajlara karşı çıkıyor. Barajlara karşı çıkmak cinnettir. Neden? Çünkü Türkiye'de iklim, yarı kurak iklim bölgesidir. Dolayısıyla burada suyun en çok ihtiyacı olduğu zamanlarda nehirlerde su olmaz, neredeyse kurur. Dolayısıyla kışın biriktirdiğimiz suyu yazın kullanmazsak su veremeyiz. Dolayısıyla mutlaka bunun manası, baraj ve göletler yapacaksın ki biriktirme tesisleri kışın barajlara yağan yağmuru yazın kullanacaksın. Aksi takdirde kışın sulama yok, yazın sulama var. Yazın insanların su ihtiyacı daha fazladır, en azından kışa göre bir buçuk misli daha fazladır ve aynı zamanda sanayinin ihtiyacı daha fazladır. Dolayısıyla bunu dikkate aldık baraj ve göletler yaptık. Şuana kadar 276 tane dev barajı inşaat ettik. Allah'a şükürler olsun Türkiye'nin en yüksek barajını biz inşa ettik. Önce Ermenek barajı 218 metre, daha yüksek olan 249 metre yükseklikteki Devler barajını, şimdi daha da yüksek olan 284 metre yükseklikteki Hasköy barajı ile daha da yüksek hiçbir kimse baraj yapamayacak. En yüksek barajları biz yapma şerefine sahip olduk." Diye konuştu.

Bakan Eroğlu, açılışın ardından temaslarda bulunmak üzere karayoluyla Adıyaman'a gitti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol