banner1451
Öne Çıkanlar TAVUK YEMEMEYE YEMİN EDENLERİN YENİDEN TAVUKLA BARIŞTIĞI MEKAN SANİBEY BARAJI ÇALIŞANLARI İFTARDA BULUŞTU sosyal hayat dizi DAVUTOĞLU MÜJDE VERDİ

Bu haber kez okundu.

KAGİD BAŞKANI YILDIZHAN’DAN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Başkan Neşe Yıldızhan açıklamasında; “Tarih boyunca kadınlar, özverinin, fedakarlığın, emeğin, sevginin kaynağı olmuş, tüm zorluklar karşısında dik duran, siyasi, sosyal hayatın geliştirilmesinde ve ekonomik alanda önemli rol üstlenmiştir. Kadın toplumun temel taşıdır.

Dünya Kadınlar Günü olarak kutladığımız 8 Mart aslında, kadınların hak arama mücadelesinin tarihidir.  8 Mart, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemleri dile getirdikleri gündür.

Türk kadını da tarih boyunca hayatın her alanında en ön saflarda yer almış ve her zaman saygın bir yere sahip olmuştur. Tarihe iz bırakan adını altın harflerle yazdıran kadın hükümdarlar hala günümüzde gurur duyduğumuz değerlerimiz arasındadır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Dünya'da hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez' sözü de Türk kadının gücünün, azminin, fedakarlığının özet halidir.”

Günümüzde kadına şiddetin, hunharca işlenen cinayetlerin, kadının başarı haberlerini gölgelemesinin çok üzücü olduğuna dikkat çeken Yıldızhan; “Dileğimiz Dünya’da ve ülkemizde kadına gerek psikolojik, gerek fiziksel, gereke de ekonomik şiddettin son bulması ve gazete manşetlerinde, TV haberlerinde başarı hikayeleri görmektir” dedi.

FIRSAT EŞİTLİĞİ VE TEMSİLDE ADALET İÇİN

Kadınlara karar verme mekanizmalarında daha fazla yer verilmesi gerektiğini belirten Yıldızhan; “Ülkemizi daha ileri ve gelişmiş ülkeler seviyesine taşımak, hedeflerimize ulaşmak için toplumun diğer yarısı kadınlarımıza fırsat eşitliği tanınmalı. Yasalar fırsat eşitliği tanırken, toplumsal yaşantımızda her bireyin bunu farkına varması gerekiyor.

Ülkelerin kalkınmasında insan vazgeçilmez bir unsur olduğuna göre kadın olmadan kalkınmayı sağlamak mümkün değildir. Kadınların konumunu güçlendirmek toplumların önemli hedefleri arasında yer almalıdır. Kadının eğitimi, işgücüne katılımları üzerinde durulması gereken önemli faktörlerdir” dedi.

Yıldızhan, konuşmasının devamında; “Şunu da belirtmek isterim; çalışmayan kadın yoktur, emeğini paraya dönüştüremeyen kadın vardır. Kadın Girişimciler Derneği olarak bizler girişimci kadınların yolunu açmak, kadın istihdamının önündeki engelleri kaldırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm kadınlarımızı da gücümüze güç katmak için dernek çatımız altında buluşmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Yıldızhan; “Tüm Dünya ve ülkemiz kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol