banner1451
Öne Çıkanlar SAHİPSİZ BİR ŞEHİRDE YAŞIYORUZ! engelli K.MARAŞ BBS 3-0 NİKSAR BELEDİYE KUTSİ MESLEK KOMİTELERİNİN ENFORMASYONU ÇOK ÖNEMLİ…

Bu haber kez okundu.

EMNİYET UYARIYOR; DOLANDIRICILARIN TUZAĞINA DÜŞMEYİN!

Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşlarımızın iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırmaktadırlar. 

Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler.

TELEFON YOLUYLA DOLANDIRICILIK SUÇUNUN MAĞDURU OLMAMAK İÇİN;        

-Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın.

-Kendisini banka müşteri temsilcisi olarak tanıtan ve sizden kişisel bilgilerinizi, onay kodunuzu ve hesap bilgilerinizi isteyen dolandırıcılar ile paylaşmayınız, böyle bir durumla karşılaşmanız halinde bankanız ile irtibat kurunuz ve lütfen hemen 112 Acil Çağrı hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.

AZ YATIRDIM, ÇOK KAZANDIM YALANI

-Bir tanıdığınızın sosyal medya hesabından size gelen “Az para yatırıp, çok para kazandım, sen de yatır sen de kazan” gibi söylemler ile yine sosyal medya aracılığı ile tanıştığınız şüpheli kişilere fotoğraflarınızı paylaşmayınız.

-İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde ürünü almadan verilen hesaplara para yatırmayın ve telefonunuza gelen şüpheli linkleri açmayınız.

Toplum farkındalığının artırılması ve vatandaşlarımızın dolandırıcılık olaylarına karşı bilgilendirmek, dolandırıcılık olaylarını önlemek amacıyla Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan afiş ve broşürlerin dağıtımına başlanılmıştır.

          Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Emniyet Müdürlüğü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol