banner1470
banner1473
Öne Çıkanlar BİR ÇOCUK BİR TEBESSÜM KAMPANYASI TEOG ŞAMPİYONLARINDAN ZİYARET MHPLİ BAŞKAN AKPINARDAN ÜNALA SERT CEVAP! Din görevlileri GÜÇLÜ HÜKÜMETE İHTİYAÇ VAR

Bu haber kez okundu.

ARI EVİ TÜRKİYE’DE İLK DEFA AFŞİN’DE AÇILIYOR!

Proje hakkında bilgiler veren Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, projeyi Hacettepe üniversitesiyle ve çiftçilerle birlikte ortak yürüttüklerini kaydetti.

“YEREL KALKINMA İÇİN ÖRNEK BİR PROJE”

Bu projenin yerel kalkınma için önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Güven şunları söyledi: “Türkiye’de ilk defa 20 Mayıs tarihinde Arı evi Afşin’de hizmete girmiş olacak. Bu ülkemizde turizm alanında ilk arı evi olma özelliğini taşıyor. Neden 20 Mayıs, çünkü 20 Mayıs dünya arıcılar günü. Bu anlamlı günde bu evimizi hizmete açacağız. Bir taraftan aromatik bitkiler yetiştirirken artı bir ürün elde etmek istedik. Bunlar katma değeri yüksek ürünler. Bunlardan bir tanesi bal üretimi, özellikle son günlerde lavanta balının oldukça revaçta olduğunu görüyoruz. Bunun kilo gramı anzer balından sonra en yüksek fiyattan satılan bir bal olduğu için çiftçilerimizi de cezp ediyor. Biz bu projeyi çiftçilerimizle ve Hacettepe Üniversitesi’yle ortak yürütüyoruz. Açılışımıza Üniversite rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran’da katılım sağlayacak.”

“AFŞİN KAZANDIKÇA KAHRAMANMARAŞ KAZANACAK”

Projenin bölge halkı üzerinde bir farkındalık oluşturacağına değinen Başkan Güven, “Bu projeyi 2 yıldan beri yürütüyoruz. Pazarlama konusunda kolaylık olması için bal birliğimizi kurdurduk. Buradan katma değeri yüksek balları pazarlamaya başlayacağız. Tabi ki burada çiftçilerimiz daha fazla gelir el etmiş olacak. Afşin kazanacak, Kahramanmaraş kazanacak. Böylelikle İlçemizde yeni arı ırkını oluşturmuş olacağız” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1462

banner1463

banner1464

banner1465

banner1466

banner1469

banner1472

banner1474

banner1478