banner1483
Öne Çıkanlar SİNEKLE MÜCADELEYE DEVAM… MARAŞGÜCÜ TÜRKİYE 3.SÜ KSÜ İŞ BİRLİĞİ AĞINA AFRİKA KITASINIDA KATTI KSÜ TANITIM FİLMİ BASINA TANITILDI TOPLU KONUTLARIN TEMELİ

Bu haber kez okundu.

ALTIN VE MÜCEVHER MERKEZİ’ PROJESİ UYGULAMA SÜRECİ

Uygulanmakta olan ikinci döneminde, desteklenen projelerden biri olan “Kahramanmaraş Altın ve Mücevher Merkezi” projesinin Teknik Yardım bileşeninin açılış toplantısı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Karacasu Yerleşkesinde yer alan Tasarım ve 3D Modelleme Merkezinde yapıldı.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sözleşme makamı, Kahramanmaraş Kuyumcular Odasının (KAMKOB) nihai faydalanıcı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansının (DOĞAKA) da ortakları olduğu, toplam bütçesi yaklaşık 3,5 milyon Euro olan projenin Teknik Yardım bileşeninin açılış toplantısına KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Taner Okumuş, KMTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Zabun, KAMKOB Başkanı Hacı Mustafa Öz, KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mikail Utlu, DOĞAKA Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Yusuf Köleli, DOĞAKA Proje Koordinasyon Birimi ve KSÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü akademik personeli katıldı.

Projenin Teknik Yardım Bileşeni ihalesini kazanan Eurecna firması adına Eurecna Türkiye Şube Müdürü Yalçın İşbir, Proje Takım Lideri Massimo Forlani ve Uzman Yunus Yetkin toplantıya katılarak firma hakkında ve sektör tecrübeleri konusunda bilgiler verdiler.

Kahramanmaraş’ın 700’e yakın atölyesi, 5 binin üzerinde çalışanı ve yaklaşık 150 vitrin kuyumcusu ile Türkiye’de altın işleme konusunda İstanbul’dan sonra 2’nci sırada yer aldığının ve potansiyelinin harekete geçirilmesi için böyle büyük çaplı projelerin yapılmasının sektöre dinamizm kazandıracağının farkında olduklarını belirten firma yetkilileri, 30 aylık proje süresi boyunca geniş uzman kadrolarıyla birlikte Kahramanmaraş’ta bulunacakları ve kuyumculuk sektörüne hizmet edecekleri için mutluluk duyduklarını belirttiler.

Toplantıda proje paydaşları olan KSÜ, KMTSO ve KAMKOB yöneticileri, projeye olan inançlarını ve tam desteklerini ifade ederek projenin Kahramanmaraş kuyumculuk sektöründe yol açacağı dönüşümle sektörün uluslararası ticaretinin daha kurumsal hale geleceğini ve böylelikle Kahramanmaraş’a, bölgeye ve Türkiye’ye önemli katkılar sağlayacağını ifade ettiler.

Sosyal mesafe, maske ve diğer Covid 19 tedbirlerine uyularak gerçekleştirilen ve bu kapsamda katılımcı sayısı sınırlı ve süresi kısa tutulan toplantı, proje sahibi kurumlar ile yüklenici firmanın birbirlerine hayırlı olsun dilekleriyle son buldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol