Öne Çıkanlar DUALARIMIZ ŞEREF EROĞLU İÇİN HALİL İBRAHİM SOFRASINA BUYURUN! dizi KAHRAMANMARAŞ BBS 0-1 OFSPOR MİLLİ BİLARDOCUMUZA DESTEK

Bu haber kez okundu.

ADALET, TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ YAPI TAŞIDIR
 Bu bağlamda, Adliye’den, Başsavcılıktan, adli yıl açılışı münasebetiyle gelen mesajda;  

Mülkün temeli olan Adalet 21. yüzyıl Türkiyesi’nin en önemli yapı taşlarından birisidir.

Bu anlamda son 15 yılda ülkemizde adalet alanında pek çok önemli reformlar hayata geçirilmiştir.

Yargılamaların Usul ve esasına ilişkin reform niteliğindeki Anayasa, yasa ve sair mevzuat düzenlemeler ve UYAP yargı ağı çalışmaları ile hayata geçirilen bir çok yeniliğin ardından  Bölge Adliye Mahkemelerinin kurularak hayata geçirilmesi, hem yargıya hız kazandırmış olup hem de yargının etkinliğini arttırmıştır.

Bu çığır açan gelişmeler sırasında,  ülkemiz;  17-25 Aralık süreci ile başlayan ve 15 Temmuz süreci ile bütün işbirlikçi ve hainlerin maskelerinin düştüğü bir darbe ortamını yaşamış, başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere  ülkenin tüm kurumları özellikle adalet teşkilatı, gerek HSK, gerek Bakanlığımız gerekse taşra birimleri milletimiz ile birlikte topyekün olarak büyük bir karşı duruşla bu hain kalkışmayı geri püskürtmüştür.

Kahramanmaraş Adliye camiası olarak bugün adalet adına ileriye daha bir umutla bakıyoruz. Her geçen gün özveri ve büyük gayretlerle ortaya konulan çalışmaların kamuoyunda güzel yansımalarını hissediyoruz.

Kahramanmaraş Adliyesinde göreve başladığımız günden bu yana yapılan çalışmalarımızın bir kısmından özetle bahsetmek gerekirse;

ADLİYEMİZDE GENEL İŞLEYİŞE İLİŞKİN OLARAK;

Öncelikle; Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı iş ve işlemlerinin hızlı, etkin ve verimli bir şekilde oluşabilmesi için Cumhuriyet Savcıları iş Bölümü planlamasını,  HSK ve Bakanlığımızın en son genelgeleri ve değişen mevzuat durumuna göre güncelleyerek yeniden oluşturduk.

Cumhuriyet Başsavcılığı birimlerini elden geçirdik. Tüm birimleri etkileşimli çalıştıkları birimlere en yakın noktalara planladık. Kurumsal işleyişin, toplam kalite anlayışını yükseltebilmek amacıyla personellerimizle kahvaltı ve konferans etkinlikleri düzenledik.  Her bir personelin daha kaliteli bir hizmet anlayışına sahip olabilmesi için hizmet içi eğitim planlaması yaparak hayata geçirdik.

Geleceğe dönük personel eğitimleri ve aday Hakim Savcılarımızın staj eğitimleri noktasında ;

Adalet Meslek Lisesi öğrencilerinin stajlarını adliye binamızda yapmaları hususunda gerekli prosedürleri tamamlayarak kurumumuzda harçlıklarını da çıkartabilecekleri şekilde staj eğitimlerini tamamlamalarının yolunu açtık,

Yine Adliyemizde Staj Eğitimlerini yapmakta olan Hakim ve Savcı adaylarımıza öncelikle staj eğitimleri sırasında kullanabilecekleri çalışma odaları oluşturduk,  Ayrıca bizzat içinde bulunduğumuz eğitim programları oluşturarak her şekilde eğitimin nokta atışlar olarak verildiği dolu dolu staj yapma imkanı sağladık.

Adli personellerimizle ilgili olarak ; İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz işbirliği sonucunda 2017 yılı içerisinde tüm Adliye personellerimizin İş güvenliği eğitimlerini tamamladık.

Cumhuriyet Başsavcılığımız olarak Adliyemiz çalışma ortamında başarılı personellerimizi teşvik etmek ve gayretli çalışmaları ödüllendirmek adına,  personellerimizin çalışmaları ile öne çıkanlarını değerlendirerek, başarılı personellerimizi,  2016 ve 2017 yılları için ayrı ayrı yapmış olduğumuz ve tüm personel ve Savcılarımızın katıldığı törenlerle, başarı ve gayretlerini takdir ederek, hediye ve ödüllerini takdim ettik.

ADLİYE BİNAMIZ İLE İLGİLİ OLARAK YAPILANLARDAN BAHSETMEK GEREKİRSE;

Adliye binamızda engelli personel ve vatandaşlarımız açısından bulunan tüm eksiklikleri tamamlayarak, gurur duyabileceğimiz şekilde Kahramanmaraş kamu binaları içinde ilk olarak Erişilebilirlik Belgesi almaya hak kazanan kurum olduk.

Binamızın, göreve başladığımızda, yıllardır akar durumda olan çatı sistemini, aydınlatma alanları ile birlikte  komple yeniledik. Tüm çatıyı elden geçirerek binanın çatı ve akıntı sorununu çözdük.

Binada 5. İcra Dairesi mekanını tamamlayarak hizmete açtık. 

Yine suç mağduru çocuk ve kadınların uzman kişiler tarafından beyanlarının alınması için planlanan , modern sistem alt yapısına sahip,  Adli Görüşme odalarını, adliyemizde tamamlayarak hizmete açtık,

Adliyemizde mevcut iş yükünün artması nedeniyle ilaveten kurulan 3. Ağır Ceza Mahkemesi , 4. Ağır Ceza Mahkemesi ve 5. Ağır Ceza Mahkemelerini, tüm birimleri ile hiçbir adli işlemin aksamasına sebebiyet vermeksizin tamamlayarak en kısa sürede hizmete açtık,

Kapatılan 1.  2. ve 3. İcra Dairelerinin bulunduğu alanları mahkeme birimleri olarak düzenledik. ve 4. katta bulunan Aile Mahkemelerini bina giriş katına taşıyarak, binada iş yoğunluğu olan birimlerin giriş katında hizmet vermesini sağlayarak vatandaş ve avukatlarımızın bu birimlere erişimini kolaylaştırdık.

Uzlaşma Bürosunu,  ilgili Cumhuriyet Savcısı odası, kalemi ve toplantı salonu ile ayrı bir birim olarak oluşturduk,  

Binamızda meslektaşlar olarak toplanabileceğimiz bir toplantı salonu bulunmayışına çözüm olarak Adliyemiz 2.katta yer alan 16 kişilik toplantı salonunu, gerekli tadilat ve tamiratlar sonrasında yeniden tefriş ve dizayn ederek, kapasitesini 26 kişiye çıkardık,  

Bu toplantı salonunu,  görev başında şehit olan Cumhuriyet Savcılarımızın aziz hatıralarına saygı ve adlarını yaşatmak amacıyla;  “Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim KİRAZ Toplantı Salonu” adı ile hizmete sunduk,

Yine daha kalabalık gruplar için çok amaçlı ikinci bir toplantı salonu ihtiyacına cevap vermek üzere, 15 Temmuz 2016 tarihinde devlet ve millet için gözlerini kırpmadan hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin anısını ilelebet yaşatmak adına Adliyemiz 1.katında yapımı tamamladığımız 55 kişi kapasiteli, çok amaçlı toplantı salonuna “15 Temmuz Toplantı Salonu” ismini vererek 11.05.2018 tarihinde hizmete sunduk.

Adliyemiz Zemin Katında 60 m² lik bir odayı Adliyemiz kütüphanesi olarak tahsis ettik, Yeni hizmete giren bu kütüphaneye  “Şehit Cumhuriyet Savcısı Hakan KILIÇ Kütüphanesi”  adını vererek , bu kütüphanede mevcut kitaplar haricinde, 16 kişi kapasiteli okuma/çalışma masası, bilgisayar ve yazıcı ile  tüm halkımızın hizmetine sunduk,

Adliyemizde Eksi 1. Katta hizmet vermekte olan Konferans Salonunun ismini ise şehit savcımızın anısını yaşatmak amacıyla “Şehit Cumhuriyet Savcısı Murat UZUN Konferans Salonu” olarak belirledik.

Binada hem ön hem arka asansör boşluklarının göze hoş görünmeyen durumları binaya yakışır bir şekilde zarif bir giydirme yapılarak, bina içinde estetik bir görünüm oluşturduk,.

Adliye Binamızın, halen toplantı halinde bulunduğumuz ortak aydınlatma alanında doldurması ve boşaltması sorun oluşturan havuz kaldırılarak yine basın açıklamaları ve bir kısım toplantıların yapılabileceği şu an toplandığımız  alanı oluşturduk,

Binamızın en büyük sorunlarından olan Hakim Savcı otoparkındaki yetersizlikle ilgili öncelikle mevcut alanda planlama ile daha kapasiteli kullanımı sağladık. Daha sonra ise 33 araçlık yeni bir oto park alanını kısa sürede hizmete sunduk.

Adliye binası bahçesinde protokol girişi ile ana kapı girişi ve üst kısmında bulunan oto park alanlarını yeniden düzenledik, Binamızın bahçesinde vatandaşlarımızın oturabileceği, binaya yakışır estetiğe sahip oturma alanları ve yeşil alanları oluşturduk.

Üst otopark alanından bina girişine yakın bir alana kadar üstü kapalı yaya yolu oluşturarak kullanıma sunduk.

Adliyemiz üst otoparkında 12 dönümlük alanı ifrazını tamamlayarak lojman yapımı için tahsisini sağladık ancak ödeneklerde öncelik Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki illerde lojman yapımlarına öncelik verilmesi münasebetiyle lojman çalışmamızı Bakanlığımızın uygun göreceği tarihe kadar ertelemek durumunda kaldık.

Tapu Kadastro Müdürlüğünün boşaltmış olduğu il merkezindeki Valilik binasının hemen 100 metre arkasında bulunan 5 katlı binanın Adliyemiz ek binası olarak tahsisini sağladık. Binada yapılacak tadilat işlemleri sonrasın da  Denetimli Serbestlik Müdürlüğü birimimizin söz konusu binaya taşınması ile hem şehir merkezinde hizmete başlayacak bu birimimize hükümlü vatandaşlarımızın ulaşımının kolaylaşması söz konusu olacak hem de adliye binamız yer darlığı sorununu uzun bir süre yaşamayacaktır. 

ADLİYE BİNAMIZIN İÇ VE DIŞ GÜVENLİĞİNE YÖNELİK OLARAK;

Adliyemiz çevresinde, ön ve yan taraflarda UKOME kararı ile park yasağı alanlar oluşturduk. Her türlü şüpheli aracın bina çevresinde park etmesinin ve tehlike oluşturacak şekilde yaklaşmasının önüne geçtik.

Adliyemiz ön ve arka girişlerine iki adet zırhlı güvenlik personel kontrol kulübeleri yerleştirdik, Her iki kulübe içinde yeterli güvenlik elemanları konularak ön ve arka girişlerde kontrol ve denetimi sağladık,

Adliyemizde mevcut kamera sistemine ilaveten 128 kameraya kadar arttırılabilecek şekilde alt yapıya sahip 64 kameralık dijital HD ses ve görüntü kaydı yapabilme kapasitesine sahip yüksek çözünürlüklü kamera sistemini hayata geçirdik,  

Yine ana giriş kapımızda araç plaka tanıma sistemini kurarak sisteme tanımlı araçların güvenle ve hızlı bir şekilde bina otopark alanına giriş yapmalarını sağlama aşamasındayız.

Binanın kurulu fakat arızalı olduğu için atıl durumdaki yangın alarm sistemini yeniden çalışır hale getirerek binamızı yangın olaylarına karşı daha güvenli bir hale getirdik.

Yine binamızda yüksekten düşme olaylarının önüne geçebilmek amacıyla tüm açık alanları kapsayan file güvenlik sistemimizi kısa bir süre önce tamamladık,

ADLİYEMİZDE HAYATA GEÇİRİLEN SOSYAL PROJELER KAPSAMINDA;

Orman Bölge Müdürlüğü ile gerçekleştirilen işbirliği ile biri Başkonuş yaylasında diğer ikisi Gaziantep yolu kenarında olmak üzere toplam 3 ayrı yerde Kahramanmaraş Adliyesi Hatıra Ormanı fidan dikimi yapıldı.  Bu fidanlıklarda toplamda 5000’e yakın fidan dikimini  Hakim/savcılarımız, adliye personellerimiz ve denetimli serbestlik programında bulunan hükümlülerle birlikte gerçekleştirdik,

Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüzü teşvik ederek Kahramanmaraş ilindeki tüm idari birimlerle koordineli olarak yapmış olduğu çalışmalarda, Kahramanmaraş il merkezi ve çevresinde yaklaşık 51.000 adet çeşitli ağaç fidanı dikimini gerçekleştirdik. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 100 bin fidan olarak gerçekleştirme hedefindeyiz.

Yine Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz ile hazırladığımız sosyal projeler kapsamında İl Müftülüğümüzü belirlediği 20 caminin iç ve dış temizliğini hükümlülerimiz aracılığıyla yaptırdık, yeni dönemde de bu projeye, cami sayısını arttırarak devam etmeyi planlıyoruz.  

İlki 2016 yılında ikincisi 2017 yılında olmak üzere Adliyemizde görev alan Hakim, savcılar ile personellerimizin maddi katılımları ile gelenekselleşen şekilde Aşure günü etkinlikleri düzenlendik. 

Yine Ceza İnfaz Kurumu Personeli Eğitim Merkezi Başkanımız ile olumlu diyaloglarımız neticesinde tüm hakim ve savcı arkadaşlarımızın birlik ve beraberlik duygularını pekiştirecek şekilde ayrıca kurumlar arasındaki ilişkilerimizi sıkılaştıracak biçimde katılımların sağlandığı toplu etkinlikleri organize ettik,

KAPALI VE AÇIK CEZA İNFAZ KURUMLARIMIZDA; 

Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumlarımızda iş yurdu faaliyetleri teşvik edilerek sayıları ve iş hacimleri arttırıldı. Kapalı Ceza infaz Kurumunda Kundura ve sayacılık iş kolu kuruldu. Unlu Mamüller atölyesinin ise toplam iş hacmi 6 kat arttırıldı. Göreve başladığımızda iş yurdu faaliyetlerinde elde edilen gelir Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuz için  toplam gelir 5 milyon 500 bin TL civarında iken 2018 yılı Ağustos ayı itibariyle bu rakam  9 milyon 200 bin TL yi geçmiştir.

Yine göreve başlamamız akabinde Türkoğlu Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda mevcut iş kollarına ilaveten Perde Atölyesi, Zeytinyağı üretimi atölyesi, Oto Yıkama Atölyesi, Temizlik İş kolu ve Otopark işletmeciliği iş kolu açılmıştır. Bu iş kollarının açılması ile birlikte iş yurdu faaliyetlerinde elde edilen gelir Türkoğlu Açık Ceza İnfaz Kurumumuz için  toplam gelir 1 milyon TL civarında iken 2018 yılı Ağustos ayı itibariyle bu rakam  üç milyon 500 bin TL’yi geçmiş bulunmaktadır.

Halen bir kısım eksiklikleri tamamlanma aşamasında olan Türkoğlu L Tipi Kampus Ceza İnfaz Kurumumuzun ise yıl sonuna kadar hükümlü kabulüne başlaması planlanmaktadır.  Bu Ceza İnfaz Kurumumuzun faaliyete geçmesi ile birlikte Cumhuriyet Başsavcılığımıza bağlı olarak yaklaşık 6000 kişinin tutukluluk ve ilamat infaz işlemleri takip olunacaktır. Bu kapsamda artacak olan iş yükü gözetilerek Adliyemize ilave Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmesi için HSK nezdinde girişimde bulunulmuştur.

ADLİ İŞ VE İŞLEMLERE İLİŞKİN OLARAK İSE;

2017 yılında Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı hazırlık bürosu tarafından bakılan toplam dosya sayısının 29.589 olduğu, bu dosyalardan 27.225 dosyaya karar verilmiş olup, iş çıkarmada başarı oranının %92.01 olduğu tespit edilmiştir.

2017 yılında takipsizlik kararı verilen 16.221 soruşturma dosyasından 2.217 dosyaya itiraz edilmiş olup, itiraz edilen bu dosyalardan 1.848’ne yapılan itiraz ret edilmiş, 150’si kabul görmüştür. Verilen takipsizlik kararında başarı oranı %99,08’dir.

Mahkemelere iddianame düzenlenerek gönderilen 6.145 dosyadan 382’si iade edilmiş, 158’sine savcılık tarafından itiraz edilmiş ve bu itirazların neticesinde 74’ünün iadesi kaldırılmıştır. Yazılan iddianamelerin mahkemeler tarafından kabul görmesindeki başarı oranı %94,99‘dur.

Cumhuriyet Başsavcılığımız dışında gerek ceza mahkemeleri, gerek hukuk mahkemelerinde de Adliyemizde 2017 yılında bir önceki yıla göre iş sayılarının arttığı ve tüm birimlerde çıkan iş yüzdesinde bir önceki yıla göre yükselme olduğu görülmüştür. Bu da Kahramanmaraş Adliyesinde yargısal faaliyetlerin etkin bir şekilde aksamaya mahal verilmeden mümkün olduğunca zamanında yerine getirildiğini göstermektedir.

Başta da söylediğimiz gibi Adalet mülkün temelidir. Devlet gücünü ve varlığını, bağımsızlığı ve tarafsızlığına güven duyulan, hızlı, etkili, caydırıcı ve rehabilite edici bir adalet sisteminden alır.

Adliyemiz tüm çalışanları ile halkımız nezdinde güvenilir, hızlı ve etkin bir adalet sisteminin varlığı için bütün gücüyle seferber olmuş durumdadır. Son dönemde bu çabalar en üst seviyeye çıkmış olup, ülkemizin birlik ve beraberliğine, bölünmez bütünlüğüne kasteden bir kısım hainlerin bertaraf edilmesi konusunda gösterilen gayret ve çabalara adliye birimlerimiz de gösterdikleri özverili çalışmaları ile önemli katkı sağlamışlardır.

Bu çabalar sırasında insan hakları ve adalet konusunda azami dikkat ve özenle çalışarak, öncelikle tarafların hak ve hukukunu gözetmeyi, sonrasında adalete ve onun nezdinde tüm adalet teşkilatına duyulan güven ve itibarı en üst seviyede korumayı kendimize şiar edinmiş bulunmaktayız.

Adliyemize Son kararname ile yapılan atamalar sonucunda cumhuriyet savcısı sayımız 30, hakim sayımız ise 45 olmuştur. Yine Adliyemizde görev yapmakta olan 265 personelimiz bulunmaktadır. İdari Yargı birimlerimiz ve personelleri, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Personelleri, İşyurdu faaliyeleri kapsamında adliyemizde hizmet veren personeller, Güvenlik personellerimiz ile yaklaşık 500 kişilik kadromuzla en alt birimimizden en üst birimimize kadar, yeni adli yılda, yine büyük bir gayret ve özveri ile adli hizmetlerin aksamadan, adil, etkin ve hızlı bir şekilde yerine getirilmesi için çaba göstereceğimize inancım tamdır. 

Öncelikle tayini çıkarak adliyemizden ayrılan arkadaşlarımızın emek ve gayretleri nedeniyle kendilerine teşekkür ediyor, yeni görev yerlerinde başarı ve mutluluklar diliyoruz. Ataması adliyemize yapılan yeni hakim ve cumhuriyet savcılarımıza da hoş geldiniz diyor, Kahramanmaraş’ın ve adliyemiz iş ortamının kendilerine sağlık, mutluluk ve başarılar getirmesini temenni ediyorum.

Tüm bu duygu ve düşünceler ile geçmişte ülkemizde evrensel hukuk değerlerinin , ileri demokrasinin yerleşmesi ve yeşermesi adına pek çok hizmetleri bulunan , hukuka ve adalete büyük özverilerle hizmet eden , bir kısmı hayatta bir kısmı ise hakkın rahmetine kavuşmuş hukukçularımızı ve adliye çalışanlarımızı bir kez daha saygı ve rahmetle anarken,

Kamu vicdanında adaletin süratle gerçekleştiği inancını oluşturacak , doğru ve etkin kararlara imza atacağımız yeni Adli Yılımızın 1 Eylül Dünya Barış günü vesilesiyle,  adliyemize, ülkemize ve tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ederim.,

Yeni Adli yılımız tüm camiamıza ve ülkemize hayırlı olsun.  Hepinize saygılar sunarım” ifadelerine yer verildi.    

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol