banner1457
Öne Çıkanlar DEVLET BAHÇELİ TEMELİMİZ SAĞLAM! Ağaç Dulkadiroğlu Belediye Meclisi

Bu haber kez okundu.

ÖZTUNÇ, SANTRALLERİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, memleketlisinin sağlığını tehdit eden ve yörede artan kanser vakalarına sebep olarak öne çıkan Afşin-Elbistan Termik Santralinin bacasına filtre takılmadan çalıştırılmasının karşısında faaliyetlerine devam ediyor.

 Hafta içerisinde yaptığı açıklamada şirket veya hükümet yetkililerinden gerekli adımların gelmemesi durumunda büyük eylem hazırlığında olduğunu duyuran Ali Öztunç, şimdi de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

VATANDAŞIN BİLGİSİNE SUNULMAYAN, CEVAPSIZ SORULAR!

Öztunç önergesinde santralin filtre takılmadan neden faaliyete alındığı, filtrenin ne zaman takılacağı, baca gaz emisyon ölçümünün yapılıp yapılmadığı bilgisi ve eğer yapıldıysa elde edilen değerlerin ne durumda olduğu, tarım alanları üzerine yağan küller sonucu toprak ve yer altı sularına geçen ağır metallerin yarattığı etkiye ilişkin çalışmaların yapılıp yapılmadığı ve eğer yapıldıysa ölçüm değerlerinin ne durumda olduğu ve ayrıca A-B Termik Santrallerinin doğa ve çevrede yarattığı tahribat ortadayken, 3. bir termik santralin 255 hektarlık tarım arazisi üzerine yapımına neden ihtiyaç duyulduğu bilgisini sordu.

Öztunç’un Soru Önergesi ve Kamuoyu Adına Yanıt Beklediği Sorular Aynen Şu Şekilde;

                                TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

           

Aşağıdaki sorularımın Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 Saygılarımla.

                       

                                                                                     Ali ÖZTUNÇ

                                                                                        Kahramanmaraş Milletvekili

Belirlenen sürede baca filtreleri zorunluluğunu yerine getirmediği ve gerekli çevre yatırımlarını yapmadığı gerekçesiyle Ocak ayında mühürlenen Afşin-Elbistan A Termik Santrali aldığı “Geçici faaliyet belgesi” ile filtresiz bir şekilde yeniden açılarak çalışmaya devam etmektedir.

Buna istinaden;

  1. Yeniden faaliyete geçirilen Afşin Elbistan A Termik Santralinin baca filtreleri takılmış mıdır? Takılmamışsa filtre takılmadığından dolayı kapatılan santral neden tekrar faaliyete geçirilmiştir? Santralin baca filtreleri ne zaman takılacaktır?
  2. Yeniden açılan santralin baca gaz emisyon ölçümü yapılmakta mıdır? Bu ölçümler ne kadar sıklıkta yapılmaktadır? Yapılan emisyon ölçümlerinde elde edilen değerler nedir?
  3. Bakanlık olarak, bu santralin baca gazı salınımının yol açtığı çevresel etki ile ilgili denetimleri yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise elde edilen veriler nelerdir? Tarım alanları üzerine yağan küllerden toprak ve yeraltı sularına geçen ağır metallerin tarım arazileri ve yeraltı suları üzerinde yarattığı etkiye ilişkin ölçüm değerleri nedir?
  4. A ve B Termik Santrallerinin doğa ve çevrede yarattığı tahribat göz önüne alındığında, 255 hektarlık tarım alanının üzerine yapılması düşünülen üçüncü bir termik santralin (C Termik Santrali) yapımına neden ihtiyaç duyulmuştur?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1472

banner1478

banner1471