Öne Çıkanlar DUALARIMIZ ŞEREF EROĞLU İÇİN HALİL İBRAHİM SOFRASINA BUYURUN! KAHRAMANMARAŞ BBS 0-1 OFSPOR dizi MİLLİ BİLARDOCUMUZA DESTEK

Bu haber kez okundu.

ZMO, SEBZE VE MEYVELERDE İLAÇ KALINTILARINA DİKKAT ÇEKTİ
 ZMO Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar, tarım ilaçlarıyla ilgili yaptığı açıklamasında, özellikle sebze ve meyvelerde zararlılarla mücadele de kullanılan insektisitlerin bitkilere uygulandıktan sonra bekleme sürelerine dikkat edilerek hasat edilip pazarlarda satılması gerektiğini söyledi.  

Kış aylarında seralarda üretilen domates, biber ve salatalık gibi sebzelerin tüketildiğini, yaz aylarında ise insanların tarlada yetiştirilen sebzeler konserve, kurutma, sos vb. çeşitli saklama yöntemleri ile kullanarak kış aylarında yemek için hazırladıklarını söyleyen Başkan Dumlupınar, ilaç kalıntılarının sebze ve meyve hallerinde İl Tarım Müdürlüğü ekiplerince düzenli olarak denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Özellikle domateste tuta yani domates güvesi, salatalıkta beyazsinek gibi zararlılar için çok sık ilaçlama yapıldığını, İnsanlarımızın, genetiği değiştirilmiş organizmalar, hibrit çeşitler ve hormon kullanımına verdikleri tepkinin çok daha fazlasının tarım ilaç kalıntılarına verilmesi gerektiğini belirtti.

Başkan Dumlupınar: “Tarım ilaçlarının kullanımının zararlı eşik seviyeleri gözetilerek yapılması, ilaçlama ile hasat zamanı arasındaki bekleme sürelerine dikkat edilmesi, ilaç kalıntı denetimlerinin sıklaştırılması ve rutin hale getirilmesi insan ve çevre sağlığımız açısından son derece önemlidir” dedi ve halkımızın da bu konuda duyarlı olması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol