banner1451
Öne Çıkanlar KAVGADAN BERABERLİK ÇIKTI! AKKURT OKULLADA GIDA GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERİLİYOR SİZİ MAHCUP ETMEM! DEMOKRASİMİZİN ZENGİNLİĞİ BUDUR

Bu haber kez okundu.

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE RESİM VE SERAMİK SERGİSİ AÇILIŞI
 Sanatçı Aydemir’in 25 resim ve 31 seramik eserinin yer aldığı sergi, ŞehitkamilKaymakamı Mehmet Aydın, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Sevim Karakaş ve sanatseverlerin katımıyla açıldı.

Sanatçıyı tebrik eden Kaymakam Aydın, toplumsal hayatımızda estetik ve sanat ne kadar çok olursa yaşam kalitesinin de o kadar yukarı çekilmiş olacağını belirterek, ‘’Bu açıdan bu sergiyi çok önemsiyorum. Sanata ve sanatçıya büyük değer veren Sanko Ailesi’ne teşekkür ederim’’ diye konuştu.

Gaziantepli sanatseverlerle buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Aydemirise memleketinde sergi açma hayalini yıllar sonra gerçekleştirebildiği için çok heyecanlı olduğunu söyledi.

Sadece resim sanatıyla uğraşmanın kendisine yeterli gelmediğini, 12 yıldır seramik de çalıştığını anlatan Aydemir, ‘’Hem resme hem seramiğe gönül verdim. ‘Duyarlılık, yüzleşme’ temasıyla yaptığım eserlerime bakarken, herkes kendine bir pay çıkarabilir’’ sözlerine yer verdi.


Akrilik ve kolaj tekniği uyguladığını belirten Gülümser Aydemir,  sanat anlayışını şöyle dile getirdi:

‘’Konuşmuyoruz, dinlemiyoruz ve duyarsızlığı uç noktalara taşıyoruz. Rengin, armoninin, lekenin, ritmin diliyle vurgulamak istiyorum bu duyarsızlığı. Yüzlerle, gözlerle sorguluyorum çevremde gördüğüm değişimi. Gülen gözlere bakmayı, dinlemeden yargılamamayı, çözümsüzlükten yakınmayı değil çözüm üretmeyi, ‘ben’ değil ‘biz’ olarak düşünmeyi öğütlerken, tuvalimle, çamurumla biçimselliğe dönüştürüyorum. Lekesel bir bütünlük ve renkçi bir anlayışla uyguluyorum ‘yüzleşmelerimi’. Figürlerimi deforme ederek sürrealizm çatısında fantastik öğelerle. tuvalde kolaj, çamurda çizgi ve dokularla oluşturuyorum imgelerimi.’’
Tasarlarken kendisini sorguladığını, “Neden resim öğelerini, ebru tekniğini resimsel anlatımla seramiğe taşımayayım” diye sorduğunu ve bu düşünce ile seramik tasarımlarını oluşturduğunu anlatan Aydemir, “Leke, renk, çizgi, doku ve armoniyi bütünlük içinde harmanlıyorum çamurla: çamurun kokusunu doyumsayarak yüreğimde” dedi.
Kaymakam Aydın, daha sonra sanatçı Aydemir’e,  SankoHolding sponsorluğunda bastırılan ‘’BelkısZeugma ve Mozaikleri’’ adlı bilimsel yayını takdim etti.

Aydemir’in, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 7 Şubat’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.


GÜLÜMSER AYDEMİR

1951 yılında Kilis’te doğan Aydemir, 1973’te İzmir Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü grafik dalını bitirdi. Devlet ve özel orta eğitim kurumlarında çalışan sanatçı, 2001 yılında öğretmenlik yaşantısını noktaladı. Bu süreç içinde, görsel sanatların farklı dallarında uygulamaları olan Aydemir, Değişik tür alanlarda çalışırken yeteneklerini keşfetmeyi ve kendisini aşmayı hedefledi.
Etkinlikleri arasında karma ve yarışmalı sergi, devlet resim ve DYO sergileri, basılı afiş ve kitap kapağı, fotoğraf sanatı çalışmaları, bakır-rölyef pano düzenlemeleri bulunan sanatçı, 1998 yılından bu yana resim çalışmalarıma yoğunluk verdi. Sanat çalışmalarını İzmir’de sürdüren, Uluslararası Plastik Sanatlar ve Seramik Derneği’nin üyesi olan sanatçı, çok sayıda kişisel sergi açtı, karma ve yarışmalı sergilere, seminer ve sanat fuarlarına katıldı.


SANKO SANAT GALERİSİ

Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.
Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergisi olmak üzere, 173 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol