banner1451
Öne Çıkanlar KAVGADAN BERABERLİK ÇIKTI! AKKURT OKULLADA GIDA GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERİLİYOR SİZİ MAHCUP ETMEM! DEMOKRASİMİZİN ZENGİNLİĞİ BUDUR

Bu haber kez okundu.

ÖĞRENCİLER KANSERDE ERKEN TEŞHİSE DİKKAT ÇEKTİ
 Öğrenciler, Meslek dersleri öğretmeni Behçet Barazi’nin koordinesinde hazırladıkları projeyi, okulun konferans salonunda velilere ve öğrencilere sundu. Duyarlı öğrenciler, kanser hastalığına dikkat çekerek, erken teşhisin önemine vurgu yaptı. Meme ve rahim kanserinin özellikle 20 yaş üzeri kadınlarda risk taşıdığına değinilen sunumda, bayanlar KETEM’e yönlendirilerek sağlık kontrollerini yaptırmaları tavsiye edildi.

Okul Müdürü Mehmet Akarsu, Radyoloji sınıfından 5 öğrencinin hazırladığı proje ile kansere dikkat çekerek toplumda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Mehmet Akarsu programda yaptığı açış konuşmasında şunları kaydetti: “ Öğrencilerimiz bir yarışma projesi kapsamında çağımızın hastalığı kansere dikkat çekmek için bir proje hazırladı. Bu projenin çalışmaları doğrultusunda da özellikle 20 yaş üzeri bayanlara yönelik bir bilgilendirme ve tarama çalışması yapıyorlar. Bu gün gelinen noktada ölümlerin en fazla olduğu, devlete maliyet açısından ilaç giderlerinin en fazla olduğu hastalık kanser. Bunun kadınlar içerisinde de en yaygın türü meme ve rahim kanseri. Buradaki amacımız kanserin daha erken aşamasında bir şekilde teşhis ederek, biliyorsunuz kanserde erken teşhis çok önemli, tedavinin daha sağlıklı olması yönünde bir adım atmak.”      

        

Kansere dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için bundan sonra yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Akarsu şöyle konuştu: “Arkadaşlarımız ev ev, mahalle mahalle dolaşıyorlar, resmi kurumları gezecekler yine bayanları toplu olarak bir araya getirebileceğimiz sivil toplum kuruluşlarını gezecekler. Ve bu çağın hastalığı olan meme ve rahim kanserine dikkat çekmek ve erken teşhisi sağlamak için ellerinden gelen gayreti gösterecekler. 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol