banner1451
Öne Çıkanlar AR-GE ÇALIŞMASI ÇOK ÖNEMLİ ÖNEMLİ veysi Kaynak GÖKŞEN BAŞKAN GÜVEN ŞEHİT POLİS VE ASKERLER İÇİN TAZİYE MESAJI YAYINLADI… CENGİZ ONARAN

Bu haber kez okundu.

KENT KURTULUŞ MÜZESİ AÇILDI
 Uzunoluk Hamamı önünde gerçekleştirilen açılış töreni açılış konuşmaları ile başladı.

İlk olarak kürsüye gelen Doğaka Genel Sekreteri Onur Yıldız, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı olarak kendilerine sunulan projeleri değerlendirdiklerini ve ortaya çok güzel eserlerin çıktığını ifade ederek, Kent Kurtuluş Müzesi’nin de bu eserlerden biri olduğunu söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen Kent Konseyi Başkanı Zeynep A rıkan, Türk Kurtuluş harbinin ilk kurşunun sıkıldığı yere hoşgeldiniz: “Kent Kurtuluş Müzesimiz Türkiye genelinde Doğaka’dan ilk defa onay almış bir projemizdir. Şehrimizin tarihi dokusunu 2D ve 3D  tekniği ile anlatılan bu müzemizde şehrimizin tanıtımına yönelik tanıtıcı filmler dokunmatik ekranlar sayesinde 2D ve 3D boyutlu olarak izlenmektedir” diye konuştu.

Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan’dan sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kent Kurtuluş Müzesi’ni Kahramanmaraş’a kazandırmaktan oldukça mutlu olduklarını ifade ederek: “Şehrimizin tanıtımına yönelik hizmetlerimize bir yenisini daha ekledik. Teknolojik olarak şehrimizde bir ilk olan bu müzemizde tarihi olayların akışı ve yine belediyemiz tarafından hazırlanan tanıtım filmlerimiz burada 2D ve 3D boyutlu olarak izlenebiliyor. Geçmişimizi bir anlamda sanala taşıyarak gelecek kuşaklara en gelişmişi teknoloji ile aktarmış olmanın sevincini yaşıyoruz.Okullarımızdan çocuklarımız gelecekler ve kulaklıklarını takarak bu mekanda Sütçü İmam kimdir, Uzunoluk hamamı, kurtuluş savaşını öğrenecekler. Bu müzenin hazırlanmasından açılışına kadar emeği geçen başta Kent Konseyi Başkanımız Zeynep Arıkan Hanımefendi olmak üzere Doğaka yetkililerine ve diğer ilgililere teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe ise  yaptığı konuşmasında: “tarihini bilmeyenin coğrafyasını başkaları belirler diye bir söz vardır. Uzunoluk Caddesi ve bu mekanın da  Kahramanmaraş tarihi içerisinde çok önemli bir yeri var. Bu bilinçten hareketle Kahramanmaraş Belediyemiz, İl Özel idaremiz, Kent Konseyimiz ve Doğaka’nın katkıları ile bu mekan hizmete açılıyor.

Son zamanlarda gerek İl özel idaremiz gerekse Belediyemiz birçok tarihi mekanı restore ettirerek hizmete sunuyorlar.

Bu mekanın açılmasında en büyük pay şüphesiz Kent Konseyinindir, ancak Doğaka’nın 12 kişilik yönetim kuruluna da ben buradan teşekkür etmek istiyorum. Böylesine güzel bir mekanı bizlere kazandırdıkları için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Aynı zamanda onur günümüzün de hayırlı ve kutlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından kurdele kesilerek Kent Kurtuluş Müzesi gezildi.

Bu arada Kahramanmaraş Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü açılış için hazırladığı büyük kazanlarda müze önünde Sütçü İmam’ı temsilen süt kaynatarak açılışa katılanlara ikram etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol