banner1451
Öne Çıkanlar YENİ YAŞINI KUTLAYAN ZABITA İLK ZİYARETİNİ BAŞKANVEKİLİ KAHVECİYE YAPTI dizi GÖKSUN SOSYAL TESİSLERİNİN TEMELİ ATILDI KÖYLERİN SADECE TABELASINI DEĞİL BENDEKİ YERİ AYRIDIR.”

Bu haber kez okundu.

İÜ REKTÖRÜ PROF. ÖZGÜL’ÜN, MARAŞ’A “KAHRAMANLIK” UNVANI VERİLİŞİNİN YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Türk Kurtuluş Savaşı’ın en önemli destanlarından birinin Güney Cephesinde Maraş’ta yazıldığını anımsatan Prof. Dr. Sami Özgül, “Bu destan sonsuza dek gururla yâd edilecektir” ifadelerini kullandı. Rektör Özgül, mesajında şu düşüncelere yer verdi:

“Aziz milletimiz, Türk Kurtuluş Savaşı’nın her cephesinde fedakârca direniş göstermiş, esarete boyun eğmemiş ve istiklali için eşi benzeri görülmemiş bir destan yazmıştır. Bu direnişin Türk milletine timsal olan yerlerinden birisi de şüphesiz Maraş’tır. Ahvadı olmaktan onur duyduğumuz kahraman ecdadımız, emperyalist Fransa ve işbirlikçi Ermenilere karşı canını, kanını ortaya koyarak, düşmanı kovmuş ve bağımsızlığını kazanmıştır. Elbette ki Maraş’ın kurtuluşu, aziz Türk Milleti’nin de Kurtuluş Savaşı’nı zaferle nihayetlendireceğine olan inancını perçinlemiş, karanlıklar içindeki Anadolu’ya umut ışığı olmuştur. 12 Şubat 1920’de yazılan bu destan dolayısıyla, 7 Şubat 1973 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tarafından Anadolu’nun kadim şehri Maraş’a “Kahramanlık” payesi verilmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, kentimize ‘Kahramanlık’ unvanı verilmesinin 49’ncu yıldönümünde; şehitlerimizi ve gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol