banner1451
Öne Çıkanlar dizi Akbaba Ailesi aile büyükleri 92 yaşındaki Şerife Nineyi kaybetmenin acısını yaşıyor. KAYINVALİDESİNİ TOPRAĞA VERDİ MECLİSTE ONAYLANDI

Bu haber kez okundu.

DEDEOĞLU, “SIĞINMA EVLERİ VE HUZUREVİ’NDE EKSİKLERİMİZ VAR”
 Dedeoğlu, TBMM’de yapmış olduğu konuşmada, Türk toplumunun temel taşı olan ailenin, ekonomik ve sosyal gelişmelerin yol açmış olduğu olumsuz gelişmelere karşı korunması gerektiğini vurguladı. Dedeoğlu,aile kurumunu güçlendirilerek, aile bireyleri arasındaki bağlılığı ve aile bütünlüğünü koruyucu politikalar geliştirmek gerektiğine de dikkat çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Aileyi ve sosyal fonksiyonlarını zayıflatıcı unsurlar ortadan kaldırılmalıdır. İstihdam imkânı geliştirilerek her ailenin yeterli ve sürekli bir gelire sahip olması sağlanmalıdır.

Asgari hayat standardının altında gelir elde eden aileler muhtaçlık düzeyi esas alınarak sosyal koruma programı kapsamına alınmalıdır.

Bu çerçevede, ailelere düzenli olarak sosyal destek sağlanmalıdır.Aile bütünlüğünün korunması ve sağlanması amacıyla çalışan eşlerin aynı il içinde görev yapmaları sağlanmalıdır.

Her alanda kadınların saygınlığı artırılarak kadınların eğitim düzeyleri yükseltilmelidir.Kalkınma sürecinde, iş hayatında ve karar alma mekanizmalarında daha fazla rol almaları sağlanmalıdır.

Böylece kadınların, toplumsal konumları güçlendirilmelidir. Yükseköğretimde sunulan imkân ve fırsatlardan kız öğrencilerin yararlanması sağlanmalıdır. Kadınların istihdam edilebilirlikleri geliştirilerek işgücü piyasasında geniş bir şekilde yer almaları sağlanmalıdır.

Çalışma hayatında kadınlara yönelik negatif ayrımcılığa son verilmelidir.Çalışmayan ev hanımlarına mesleki beceri kazandırılarak aile bütçesine ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaları konusunda daha kapsamlı çalışmalar yapılmalıdır.

Yaşları ne olursa olsun evli olmayan kız evlatlar ile boşanan veya dul kalan kadınlar sağlık yardımlarından yararlandırılmalıdır.Kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılığa son verilmelidir.

Kadınların şiddete maruz kalmasına yol açan kültürel, sosyal, psikolojik ve ekonomik nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Sivil toplum kuruluşları ve medya ile bu konuda işbirliğine gidilmelidir.

Çocukların gelecekleri teminat altına alınarak, çocukların yaşam kalitesi iyileştirilmelidir. Kreş ve çocuk kulübü gibi gündüzlü bakım hizmetlerinden ücretsiz yararlanılmasının sağlanması gerekmektedir.”

Dedeoğlu konuşmasının son bölümünde ise kürsüden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşe Nur İslam’a seslenerek, “Sayın Bakanım, bu duygu ve düşüncelerle gerçi -yeni göreve geldiniz, tekrar hayırlı uğurlu olsun diyorum-yine Kahramanmaraş, seçim bölgemde gerek kadın sığınma evleri gerekse de huzurevlerinde merkezimizde ve ilçelerimizde çok büyük eksikliklerimiz var. Bu konuyu da tekrar hatırlatıyorum sizlere ve yardımlarınızı diliyorum.” dedi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol