banner1451
Öne Çıkanlar AR-GE ÇALIŞMASI ÇOK ÖNEMLİ ÖNEMLİ veysi Kaynak GÖKŞEN CENGİZ ONARAN BAŞKAN GÜVEN ŞEHİT POLİS VE ASKERLER İÇİN TAZİYE MESAJI YAYINLADI…

Bu haber kez okundu.

DEDEOĞLU, “HİÇ BİR YAŞLI AÇ VE AÇIK  BIRAKILMAMALI”
 Dedeoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapmış olduğu konuşmada, hiç bir yaşlının, aç, açık ve muhtaç durumda bırakılmaması gerektiğini vurguladı. Devleti yaşatmanın yolunun insanı yaşatmaktan geçtiğine de işaret eden Dedeoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir ülkenin değeri insanlarına verdiği değerle ölçülmektedir. Geleceğe güvenle bakabilmek için emekli ve yaşlılara onurlu bir yaşam sürmesi temin edilmelidir.Emekli ve yaşlılarımızın yalnızlığa mahkûm edilerek, toplumdan dışlanmasına izin verilmemelidir.

Yaşlılara dönük politikalar, onların yaşlılık dönemlerini kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır. Hasta, engelli ve yoksul yaşlılar korunup gözetilmelidir. Onların yaşan sevincini artıracak ve yaşam kalitesini koruyacak sosyal politikalar uygulamaya konulmalıdır.

Yaşam kalitesi, hastalık ve bakıma muhtaçlık problemlerine yönelik çözümler üretilmelidir. Yaşlıların sağlık hizmetlerine kolay erişimi sağlanmalıdır.

Yaşlı sağlık hizmetlerinin standardı yükseltilerek, bu hizmetlerden etkin bir şekilde yararlanması temin edilmelidir.  Yaşlılara günlük yaşamlarını sürdürmeleri için çağdaş standartlarda bakım ve yardım hizmetleri sunulmalıdır.

Nüfus faktörü gözetmeksizin bakılmaksızın her ilde yeterli düzeyde yaşlı bakım evleri açılmalı ve yaygınlaştırılmalıdır. Yalnız yaşayan yaşlıların günlük ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak da destek hizmetleri geliştirilmelidir.

Bu çerçevede muhtaç durumdaki yaşlılara evlerinde temizlik, günlük bakım, alışveriş gibi konularda destek hizmetleri artırılmalıdır.

Muhtaç durumlardaki yaşlı ve hastalar için bakıcı sistemi geliştirilmelidir.Muhtaç durumdaki ailelere yaşlısını koruyup kollaması ve onun her türlü ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılaması konusunda destek sağlanmalıdır.

Muhtaç durumdaki yaşlılara yapılan sosyal destek ödemeleri artırılmalıdır. Bu ödemeler, incitmeden ve sosyal bir hak gerçeğinden hareketle yapılmalıdır.

Yaşlıların bilgilerini ve yaşam deneyimlerini ve becerilerini topluma sunma ve gençlere aktarma konusunda gerekli sosyal çevre oluşturulmalıdır.

Yaşlıların toplumla bütünleşmesine, kültür ve spor etkinliklerine katılmalarına ayrıca boş zamanlarını değerlendirmesine fırsat verilmelidir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol