banner1457
Öne Çıkanlar ELBİSTAN ORTAOKULU DOLU DİZGİN ANIZ YANGINLARI HAYATI TEHDİT EDİYOR CHP AK PARTİ YAKIŞANI YAPIYOR ILICA YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR

Bu haber kez okundu.

BAYRAK OLAYI TEMSİLİ CANLANDIRILDI
  

 

Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile diğer protokol mensupları Şeyh Adil Mezarlığına giderek merhum Rıdvan Hoca’yı mezarı başında andılar ve şehitliği ziyaret ettiler.

Atatürk Meydanı’nda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde gerçekleştirilen canlandırma etkinliğinde Kütüphaneler Şube Müdürü Serdar Yakar, Maraş Milli Mücadelesi'nde 28 Kasım 1919 Cuma günü yaşanan bayrak olayını anlattı.

Mehter Takımının gösterisinin ardından Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Garnizon Komutanı Uzay Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile protokol mensupları ve vatandaşlar Mehter Takımı eşliğinde bayraklarla kaleye hücuma geçtiler.

Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibinin gösterisinin ardından törene katılanlar, ellerinde Türk bayraklarıyla kaleye yürüdü.

Vali Mustafa Hakan Güvençer, burada yaptığı konuşmada, milli mücadele için 96 yıl önce yaşanan bayrak olayının önemine dikkat çekti.

Yıllar önce yaşanan bayrak olayı için bugün, masal kahramanlarını değil ecdattan gelen asil ruhu kutladıklarını ifade eden Vali Güvençer:"Bundan 96 yıl önce bayrak olayı da hakeza bir anlık kahramanlık olayının ortaya çıktığı hadise değildir. Yaratılışı ve imanı gereği mukadder olarak kahraman olan bu yüce milletin kahramanlığı, bundan 96 yıl önce böyle bir hadiseyle, çok büyük bir onur ve şeref duymalıyız ki, Kahramanmaraş'ta Maraşlılarda temayüz etmiştir. Bu kahramanlık bizim Maraşlıların değil tüm milletin ortak özelliğidir" diye konuştu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç da 28 Kasım 1919'da Kahramanmaraş'ta tarihi bir destan yazıldığını söyledi.

 

O GÜN ÇOK TARİHİ VE ÖNEMLİ BİR GÜNDÜ

 

Yüzlerce yıldan bu yana ay yıldızlı al bayrağını sancaklardan indirmeyen kahraman ecdadın, bir gün kalktığında kalenin burçlarında Türk bayrağını görmeyince çılgına döndüğünü anlatan Başkan Erkoç, şöyle devam etti: "O gün, bu milletin adeta ölüm günüydü. Mehmet Ali Kısakürek Bey'in beyannamesi, Rıdvan Hoca'nın hutbesi üzerine 'Artık ay yıldızlı al bayrağımız sancaklarımızda dalgalanmıyorsa özgürlüğümüz yoktur. Özgürlük olmayan yerde cuma namazı kılmaz caiz değildir' diyerek kaleye ay yıldızlı al bayrağımızı diktiler. O gün, aziz milletimiz için çok tarihi ve önemli bir gündür. Biz de o günü yeniden yaşamak, onları rahmet ve minnetle anmak için bugün buradayız” dedi.

Konuşmaların ardından şiir okundu daha sonra Türk bayraklı balonlar gökyüzüne bırakıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1484

banner1478

banner1471