banner1451
Öne Çıkanlar TAVUK YEMEMEYE YEMİN EDENLERİN YENİDEN TAVUKLA BARIŞTIĞI MEKAN SANİBEY BARAJI ÇALIŞANLARI İFTARDA BULUŞTU sosyal hayat dizi DAVUTOĞLU MÜJDE VERDİ

Bu haber kez okundu.

BAŞKAN GÜNGÖR: “MARAŞ, MİLLİ MÜCADELENİN FİTİLİNİ ATEŞLEMİŞTİR”

Milli Mücadelenin 102. yıl dönümü kapsamında düzenlenen etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. Bugün etkinlikler Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreniyle başladı. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün yanı sıra Vali Ömer Faruk Coşkun, Garnizon Komutanı Mehmet Emin Terzioğlu, İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Habibe Öçal, Ahmet Özdemir ve Mehmet Cihat Sezal, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Çelenk sunma töreninin ardından program Uzunoluk Caddesi’nde devam etti. Sahne Maraş oyuncuları tarafından canlandırılan Sütçü İmam olayı izleyenler tarafından büyük ilgi gördü.

RENKLİ ANLARA SAHNE OLDU

Kurtuluş Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen diğer programda kent protokolü ve vatandaşlarla birlikte Sütçü İmam Türbesi ve şehitlik ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaretlerde şehitler için dualar edildi ve Kur’an-ı Kerim okundu. Türbe ve şehitlik ziyaretlerinin ardından tüm protokol üyeleri ve vatandaşlar Bahtiyar Yokuşu yürüyüşüne katıldı. Renkli anlara sahne olan yürüyüşün ardından Dulkadiroğlu Arık Taziye Evi’nde ‘Kırk Yamada Kırk Maraş’ isimli sanat sergisinin açılışı gerçekleştirildi. ‘Korkma’ temalı Kurtuluş Haftası etkinlikleri kapsamında tüm camilerde Cuma namazı hutbesinde Maraş’ın Milli Mücadelesi anlatıldı. Namaz sonrası vatandaşlara etli pilav ikramında bulunuldu.

TÜM İLÇELERDE KUTLUYORUZ

Kurtuluş Haftası etkinliklerinin şehrin her yerinde kutlandığını vurgulayan Başkan Güngör, “Kurtuluşumuzun 102. yılını hep birlikte büyük bir coşkuyla kutluyoruz. 4 Şubat Cuma namazında şehitlerimiz için okunan Mevlit-i Şerif’le başlayan etkinliklerimiz yarın itibariyle son bulacak. Sadece şehir merkezimizde değil 11 ilçemizin tamamında Kurtuluş Haftamızı kutluyoruz. Kurtuluş Haftası etkinliklerimiz kapsamında panel, söyleşi, konferans, tiyatro gösterileri, halk oyunları, konser gibi pek çok etkinlik düzenledik. Bugün burada çok güzel bir serginin açılışını gerçekleştirdik. Hem kurtuluş mücadelemiz ile ilgili minyatürler ve resimler hem de Kahramanmaraş’ımızın kültürüne ait eserler gördük. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

HER FERDİ KAHRAMAN

Kahramanmaraş’ın dünyadaki tek İstiklal Madalyalı şehir olduğunu vurgulayan Başkan Güngör, “Bugün çelenk sunmayla programımıza başladık. Daha sonrada Sahne Maraş oyuncularımızın canlandırmış olduğu Sütçü İmam olayını izledik. Sütçü İmam olayı bizim tarihimiz için çok önemli bir noktada yer alıyor. Avukat Mehmet Ali Bey kaleme aldığı Âlem-i İslam’a Hitap Beyannamesi’nde adeta Maraş halkını Milli Mücadeleye davet edercesine “Ey Millet-i Necibe-i Osmaniye. Vaktine hazır ol” diye sesleniyordu. Sütçü İmam da vaktine hazır olmuş, işgalcilere karşı ilk tetiği çekmiş ve Milli Mücadelenin fitilini ateşlemiştir. Kadim şehrimizin kurtuluşu işgal altındaki diğer Anadolu şehirlerine ilham olmuştur. Anadolu’nun kurtuluşu da istiklal ve istikbal mücadelesi veren diğer milletlere ilham vermiş. Aziz ecdadımız geçmişte bu topraklar için bedel ödemiş ve bizlere miras bırakmıştır. Şehrimizin her ferdi kahraman. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim eylesin” ifadelerini kullandı.

EL EMEĞİ GÖZ NURU

Kırk Yamada Kırk Maraş sergisinin açılışında konuşan AK Parti Milletvekili Habibe Öçal, “Sütçü İmam olayının canlandırılmasıyla başlayan programımız şehitlik ziyareti ve Bahtiyar Yokuşu yürüyüşüyle devam etti. ‘Kırk Yamada Kırk Maraş’ isimli sergimizin açılışını gerçekleştirdik. Kahramanmaraş’ımızın tarihini ilmek ilmek ören, el emeği göz nuru yapılan eserleri çok beğendik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İLK GÜN Kİ AŞKLA VE İMANLA

İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, “Kahramanmaraş, ilk gün ki aşkla ve imanla ayakta duruyor. Ecdadımıza yakışır bir şekilde Kurtuluş Bayramı’mızı kutluyoruz. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Rabbim bu memlekete bir daha işgal göstermesin İnşallah. Gencimizle yaşlımızla ecdadımıza yakışır şekilde ilerlemeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol