banner1457
Öne Çıkanlar ELBİSTAN ORTAOKULU DOLU DİZGİN ANIZ YANGINLARI HAYATI TEHDİT EDİYOR CHP AK PARTİ YAKIŞANI YAPIYOR ILICA YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR

Bu haber kez okundu.

BAŞBAKANLIK UZMAN YARDIMCILARINA TECRÜBE AKTARIMI
  

Başbakanlık Merkezi Binası’nda tecrübe aktarımı toplantısı öncesinde Müsteşar Yardımcısı Ömer Açıkgöz’ü ziyaret eden Konukoğlu, daha sonra Açıkgöz ile birlikte salona geldi.

 

Başbakanlık Müşaviri Duran Kıroğlu’nun, “Bugün burada Türkiye için değer üreten Sayın Abdulkadir Konukoğlu’nu dinleyip, tecrübelerinden yararlanacağız” diye Uzman Yardımcılarına tanıttığı Konukoğlu, iş yaşamına ve SANKO’ya ilişkin paylaşımda bulundu.

 

Uzman Yardımcılarına, SANKO Holding tanıtım filmi ve kendisine ait özgeçmiş görselini izlediklerini belirten Konukoğlu, “5’er, 6’şar dakikalık sürede izlediğiniz başarı hikayesi, izlendiği kadar kolay yazılmadı. Bu başarının arkasında, her kademeye hak ederek gelinen yarım asrı aşan çalışma hayatım var. Her anı dolu geçen zorlu çalışma sonrasında bugünlere geldim” diye konuştu.

 

SAKİN VE SABIRLI OLUN

“Gelecekte her biriniz önemli görevlerde bulunacaksınız. Sakin ve sabırlı olmalısınız” diyen Konukoğlu, şu önerilerde bulundu:

 

“İş ortamında mutlaka çalışma arkadaşlarınıza, astlarınıza kızdığınız anlar olacaktır. Ama kızgınlığı kırgınlığa dönüştürmeyin ve aynı gün içerisinde kızgınlığınızı unutun. Aksi takdirde çalışacak kimseyi bulamazsınız.

 

Yöneticisini sevmeyen işini sevmez. İşinizi severek yapın, işinizin takipçisi olun. Kritik kararlarda panik yapmayın. Panik yanlışa neden olur. Bu da telafisi zor durumlara yol açabilir. Panik ortamında verilen kararların doğruluk oranı azdır.

 

Sosyal çevre başarınızda önemli etken olur. Başarımda Gaziantepspor Kulübü Başkanlığı görevimin payı var. Kazanırsan o duyguyu paylaşan onlarca insanı yanında görürsün. Kaybedersen kimseyi bulamazsın. Bu bana ders oldu.”

 

Babası Sani Konukoğlu’nun “İşin Hilesi Dürüstlüktür” sözüne değinen Konukoğlu, “Bu sözün yol haritanız olmasını isterim. İş yaşamında dürüst olduğunuz ölçüde başarılı olursunuz” ifadelerini kullandı.

 

İŞİ BİLENİ BULUN

Her göreve emeği ile geldiğini, zorlukların kendisini hiçbir şekilde yıldırmadığını kaydeden Konukoğlu, uzman yardımcılarına, “Her işi bilmeniz mümkün değil. İyi bir yöneticinin yapması gereken, bilmediği bir işe işi bileni getirip yetkilendirmektir. Siz devleti yöneteceksiniz, akrabayı değil. Çalışın, çalışın, çok çalışın” çağrısını yaptı.      

 

BABAMDAN ÖĞRENDİKLERİM

Uzman yardımcılarının yönelttiği soruları da yanıtlayan Konukoğlu, babasından aldığı öğretilerin anlatmakla bitmeyeceğini, ancak bunlar içerisinde  “Hiçbir zaman güvensiz olma, kendine güven. Karşındakinin insan olduğunu unutma, kazancının zekatını ve hayrını aksatma” telkinlerinden etkilendiğini söyledi.

 

SANKO olarak 1.500’ün üzerinde üniversite öğrencisine karşılıksız burs verdiklerini, anlatan Konukoğlu, “Kendilerine ‘Eğitiminizi tamamlayıp, iş hayatına atıldığınızda, ailenizin geçimini eksiksiz sağladıktan sonra olanağınız var ise eğitim için sizi bekleyen bir öğrenci olduğunu unutmayın ve bir öğrenciye de siz burs verin’ diyoruz” sözlerine yer verdi.  

 

Her yıl 35 bin aileye gıda yardımı, 20 bin öğrenciye kıyafet ve kırtasiye yardımı gerçekleştirdiklerini, interaktif dil öğretimi programı DynEd’in Türkiye lisansını satın alıp Türkiye genelindeki öğrencilerin tamamının yararlanmasını sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na armağan ettiklerinin altını çizen Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Paylaşmak mutluluktur. Bugüne kadar 3’üi fakülte binası olmak üzere 21 okul yaptırdık. Gaziantep Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü binasının yanı sıra, öğrencilerin uygulamalı eğitim almaları için uygulama küçük bir fabrika kurduk. Öğrenciler pamuğun kumaşa dönüşümüne kadarki süreci uygulayarak öğreniyorlar.

 

Şimdiye kadar 12 cami yaptırdık, 13’ncünün temelini attık. Hayır işi nasiptir. Bize bunu nasip ettiği için Allah’a şükrediyoruz. Pasta yaparken una kabartma tozu katılırsa pasta hamuru kabarır. Zekat ve hayır işleri de varlığın kabartma tozudur. Biz hayır işlerimizi aksatmıyoruz, zekatımızı eksiksiz dağıtıyoruz ama varlığımız azalmıyor, artıyor.”

 

KEŞKE OKUSAYDIM

Babasının karşı çıkmasına rağmen İmam Hatip Ortaokulu birinci sınıftan ayrıldığını ve iş hayatına atıldığını hatırlatan Konukoğlu, “Keşke okusaydım, keşke yabancı dilim olsaydı. Okumayanların başarı şansı çok eskiden varmış ama artık çok az bir ihtimal. Okumuş insanın zengin ve başarılı olma ihtimali daha yüksek” diyerek pişmanlığını dile getirdi.

 

Bir soru üzerine iklimlendirme sektöründeki şirketleri Airfel’i Daikin’e satma kararlarının doğru ve haklı olduğunu, ancak Sansu’yu Nestle’ye satmaktan pişman olduğunu ifade eden Konukoğlu, bunun nedenini “Reklam değerini göremedim. Sansu’nun bulunduğu her masada, şişe üzerinden reklamımız olacaktı” sözleriyle açıkladı.

 

İş hayatındakilerin kendilerinden yukarıdakilere bakıp hırslanmaları, aşağıda olanlara bakarak mutlu olmaları gerektiğini belirten Konukoğlu, hiçbir zaman akılcılıktan ayrılmamak ve hırsın aklın önüne geçmesine izin vermemek gerektiğini hatırlattı.  

 

Konukoğlu, “Hedef hırslandırır, şükretmek mutlu eder. Başkasını geçmenin değil, dünden iyi olmanın çabası gösterilmeli, mücadelesi verilmeli” önerisini yaptı.

  

Başbakanlık Uzman Yardımcılarından, devlet yönetiminde görev aldıklarında hırslarının akıllarının önüne geçmemesi gerektiğini kaydeden Konukoğlu, “İşinizi yaparken vatandaşa kapris yapmayın. Mütevazı olun, bugünün işini yarına bırakmayın, bugün git, yarın gel demeyin” diyerek, vatandaşla empati kurmalarını ve yapıcı olmalarını istedi.

 

Konuşmasının sonunda Konukoğlu’na teşekkür plaketi veren Uzman Yardımcıları, daha sonra hep birlikte fotoğraf çektirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1484

banner1478

banner1471