banner1451
Öne Çıkanlar AR-GE ÇALIŞMASI ÇOK ÖNEMLİ ÖNEMLİ veysi Kaynak GÖKŞEN BAŞKAN GÜVEN ŞEHİT POLİS VE ASKERLER İÇİN TAZİYE MESAJI YAYINLADI… CENGİZ ONARAN

Bu haber kez okundu.

12 ŞUBAT TÜRK MİLLETİNİN VAROLUŞ KAVGASIDIR.
 Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof.Dr. Mehmet Fatih Karaaslan Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 94’üncü yılı münasebeti ile bir mesaj yayınladı. 94 yıl önce din, vatan, özgürlük, bağımsızlık, ezan, bayrak ve namus uğruna yedi düvele karşı verilen kavganın aslında Türk Milletinin var oluş kavgası olduğunu dile getiren Prof. Karaaslan şunları kaydetti;  “Kahramanmaraş’ımızın düşman işgalinden kurtarılışının 94’üncü yıldönümü olan ‘12 Şubat Kurtuluş Bayramı’mızı kutlamanın gururunu ve onurunu yaşıyoruz, Kahramanlığı Madalya verilerek kanıtlanmış olan şehrimize kutlu olsun. ‘12 Şubat’ Kahramanmaraşlı ile birlikte her Türk için, din, vatan, özgürlük, bağımsızlık, ezan, bayrak ve namus için her şeye rağmen, yedi düvele karşı başarılmış bir varoluş mücadelesinin adıdır. Bu nedenle 94 yıl önce bu topraklarda verilen bu kavga sadece Maraşlının değil, bütün Türk milletinin bir var oluş kavgasıdır. Bu kavga, Fransız ve Ermeni işgalci askerlerinin Maraşlı Müslüman Türk kadınının örtüsüne el uzatması karşısında silahını ateşleyerek düşmana ilk kurşunu sıkan  Sütçü İmam’ın, “Kalesinde Bayrağı dalgalanmayan ülkede Cuma namazı kılınmaz” diyerek halkı işgalcilere karşı harekete geçiren Rıdvan Hoca’nın, “Alem-i İslam’a Hitap” beyannamesini yazıp, şehrin muhtelif yerlerine dağıtarak halkı bayrağın indirilmesine tepki göstermeye davet eden Avukat Mehmet Ali Kısakürek’in, Aslan Bey’in, Abdal Halil Ağa’nın, Şeyh Ali Sezai’lerin, Zeki Karakız’ların, Şehit Evliya Efendi’lerin, Muallim Hayrullah’ların, Senem Ayşe’lerin, Şehit Yusuf Çavuş’ların, Mıllış Nuri’lerin, Rafet Hoca’ların ve “Maraş Bize Mezar Olmadan Düşmana Gülizar Olmaz” diyen kahramanların mücadelesidir 12 Şubat. 22 gün 22 gece süren mücadele de, Maraş’ın kadın-erkek yaşlı-çocuk demeden 7 den 70’e tek yürek, tek bilek halinde, bütün varlığını ortaya koyarak kendisini yok etmek isteyen işgalci düşmanlar ile yerli işbirlikçilerini mağlup ettiği ve büyük bir zaferin altına imza attığı gündür 12 Şubat.”

 Maraş’ın düşman işgalinden kurtulmasını ‘Türk Kurtuluş Savaşı’nın da ilk başlangıcı olduğunu dile getiren Prof.Karaaslan sözlerine şöyle devam etti; “12 Şubat’ın anlamı ve önemi Maraş için ne ise Türkiye içinde aynıdır. Çünkü ‘12 Şubat’ sadece bir şehrin işgalden kurtuluşunun yıl dönümü değil, dünya tarih sahnesine çıkacak yeni bir devletin yani ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu müjdeleyen ilk zaferdir. İşte bunun için tarihimizi doğru bilmeli ve bunu gelecek nesillere de aktarmalıyız. Kurtuluş Savaşımızın fitilini ateşleyen şehit olmuş adı sanı unutulmuş dedelerimizin; bugün bizlerin özgürce ve onurumuzla yaşamamız için gereken bedeli canlarıyla, mallarıyla peşin olarak ödediklerini geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerinize anlatmalıyız. Kurtuluş ruhu ve mesajını yeni nesillere sadece bir haftalık etkinliklerle vermemizin zorluğu, daha doğrusu mümkün olmadığı da ortadadır. 12 Şubat Kurtuluş ruh ve mesajının yeni nesillere doğru aktarılabilmesi için ailelere, okullara ve bilim çevrelerine önemli görev ve sorumluluk düştüğü de bir gerçektir. Bu vesileyle Özgürlük ve Kurtuluş Savaşı’nda dini, vatanı, bayrağı ve namusu uğruna canını ortaya koymuş şehitlerimize Yüce Allah’tan Rahmet diliyor, gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol