banner1451
Öne Çıkanlar AKKURT KAVGADAN BERABERLİK ÇIKTI! SİZİ MAHCUP ETMEM! DEMOKRASİMİZİN ZENGİNLİĞİ BUDUR OKULLADA GIDA GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERİLİYOR

Bu haber kez okundu.

TAYVAN DOSTLUK HATIRA ORMANI

 

TAYVAN BÜYÜKELÇİSİNİN GÜLÜNSEYEN YÜZÜ

Onikişubat İlçesi Seyrantepe mahallesinde kurulan hatıra ormanı için düzenlenen fidan dikim programına Tayvan Büyükelçisi Volkan Chih-Yang Huang, AK Parti Milletvekili Celalettin Güvenç, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, davetliler katıldı.

KOÇ; YIL SONUNA KADAR 5 MİLYON FİDAN DİKİLECEK

Programda konuşan Orman Bölge Müdürü Mustafa KOÇ, “Ülkemizde yapılan başarılı ağaçlandırma çalışmaları sayesinde son 18 yılda 5 milyar 400 milyon fidan toprakla buluşturuldu.  Kahramanmaraş İlimizde 2021-2022 yıllarında yaklaşık 3 milyon fidan dikildi, bu sayının yıl sonuna kadar 5 milyon fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Ülkemizin ağaçlandırılmasına katkılarından dolayı Tayvan Hükümetine ve yetkililerine teşekkür ederim” dedi.

DAHA ÖNCE KIRSALDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN BİLGİSAYAR GÖNDERMİŞLERDİ

Ardından söz alan AK Parti Milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç ise, “Tayvan Devleti geçen yıl Kahramanmaraş'taki kırsal bölgede yaşayan çocuklar için bilgisayar gönderdi. Bu sene ise orman yangınlarından mütevellit 30 bin fidan bağışında bulundular” diye konuştu.

30 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK

Daha sonra konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun, şunları kaydetti; “Tayvan Dostluk Hatıra Ormanı projesi kapsamında 30 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Projenin gerçekleşmesini sağlayan Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

ORMAN YANGINLARININ SEBEBİ İKLİM DEĞİŞİKİLĞİ

Son olarak konuşa. Tayvan Büyükelçisi Volkan Chih-Yang Huang da, “Kuşkusuz başta Türkiye olmak üzere bugün dünyada yaşanan orman yangınlarının ana sebebi ikilim değişikliği ve küresel ısınmadır. Bilindiği gibi, aşırı iklim olayları ve iklim değişikliğinden dolayı dünyamız giderek daha ciddi zorluklarla karşı karşıya gelmektedir. Hiçbir ülke küresel iklim krizini tek başına çözemez. Bugün beraber şahit olduğumuz bu proje, sürdürülebilir bir geleceğe yönelik Tayvan ve Türkiye iş birliğinin ve nesilden nesile dostluğunun bir göstergesi oldu” ifadelerine yer verdi.

HATIRA ORMANI SEYRENTEPE MAHALLESİNDE

Konuşmaların ardından Seyrantepe Mahallesinde oluşturulan Tayvan Dostluk Hatıra Ormanında fidanlar toprakla buluşturuldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol