banner1457
Öne Çıkanlar ELBİSTAN ORTAOKULU DOLU DİZGİN ANIZ YANGINLARI HAYATI TEHDİT EDİYOR CHP AK PARTİ YAKIŞANI YAPIYOR ILICA YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR

Bu haber kez okundu.

SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİN BAŞARISI
 Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necla Benlier’in yürütücülüğü ve eğiticiliğinde, Tıp Fakültesi öğrencileri Elif Sezal, Dilahan Sankır, A. Kübra Pamukçi, Berfin Songurtekin, Büşra Deniz, Berkan Ülgey, İdil Caf, Sinan Gürkan, Burak Şahin ve M. Enes Göger tarafından gerçekleştirilen araştırmanın bildirisi, Elif Sezal tarafından “Uluslararası Katılımlı Türk Kardiyoloji Kongresi’nde sunuma hak kazanarak, Antalya’da yapılan kongrede başarı ile sunuldu. Bu sunum, Türkiye’de ilk kez bir kardiyoloji kongresinde, tıp fakültesi birinci sınıf öğrencileri tarafından yapılan bilimsel sunum oldu.

 

Ayrıca, yine Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencileri Ahmet Muhammed Harmakaya, Yüksel Furkan Kömürcüoğlu, Nil Çelikkalkan, Burak Özğan, Ramazan Sevim, Yusuf Ökkeş Bağrıyanık, Ece Mahsereci, Eyüb Dündar, Halil Baysöz ve Çağlar Mehmet Başaran’ın gerçekleştirdiği ve yürütücülüğünü Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Bayram’ın üstlendiği “Sağlıklı Toplumda Bulaşıcı Hastalıklar” adlı araştırma, İstanbul’da 3500 civarında uluslararası katılımcı ile düzenlenen dünyanın en büyük Aile Hekimleri Kongresi’nde öğrenci bildirisi kategorisinde Ahmet Muhammed Harmakaya tarafından Carriage of Group A Beta-Haemolytic Streptococci Among Preschool Children” başlığı altında sunuldu ve kongre kitabına basıldı.

 

ARAŞTIRICI KİMLİĞİNDEN UZAK GENÇLER

 

Öğrencilerin araştırma projeleri derslerinin eğitim ve koordinasyonundan sorumlu olan, SANKO Üniversitesi Rektör Danışmanı ve USA’da University of Pittsburgh Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Soran, “Ülkemizde tıp eğitiminin en önemli açığı araştırmacı kimliğinden uzak gençler yetiştirmek. Amacımız sadece iyi hasta tedavi eden hekimler değil, o tedavileri bulup geliştiren hekimler de yetiştirmek olmalı” dedi.

 

SANKO Üniversitesi’nde başlatılan ve başarı ile devam eden proje-araştırma derslerinin amacının bu tarz kimliklerde öğrenciler yetiştirebilmek olduğunu belirten Prof. Dr. Soran, şöyle devam etti:

 

“Tüm eğitim sistemimizde hedefimiz  ‘en iyi cep telefonunu kullanan değil, en iyi telefonu yapmayı amaçlayan gençler’ yetiştirebilmek olmalı. Böyle gençler yetiştirebilmek içinse eğitimcilere çok iş düşmekte; klinik araştırmalarda uluslararası başarı elde etmiş hekimlerin eğitime mutlaka vakit ayırması gerekmekte ki, öğrencilerimiz kendilerine doğru rol modeller seçebilsin. Bu programın başlamasını sağlayan ve destekleyen SANKO Üniversitesi yönetimine teşekkür ediyoruz.”

 

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav ise projelerde görev yapan öğretim üyeleri ve öğrencileri kabul ederek, başarı belgelerini sundu.

 

HEDEFLERİ DOĞRU BELİRLEMEK

 

Prof. Dr. Sınav, “Öncelikle hepinize çok teşekkür ederim. SANKO Üniversitesi’nde daha birinci sınıftan itibaren öğrencilerimizi bilimsel araştırma ile tanıştırmayı, araştırmacı kimliğine ilgilerini çekebilmeyi, sadece hizmet üreten değil aynı zamanda bilimin gelişmesine katkıda bulunabilecek gençler olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu çalışmadaki gayretleriniz hepimizi mutlu ettiği gibi hedeflerimizi ne kadar doğru belirlediğimizi de gösterdi” diye konuştu.

 

Bu çalışmaların öneminin zaman içinde daha iyi anlaşılacağına dikkati çeken Prof. Dr. Sınav, “Henüz birinci sınıfta gerçekleştirdiğiniz çalışmaların size neler kattığını görerek, daha büyük başarılara imza atacaksınız. Sizin büyük gayretleriniz, sizlere rehberlik eden hocalarınızın bu işin ehli olmaları sayesinde bugün bu noktayız. Başarılarınızın artarak devam etmesini diliyor ve hepinize tekrar teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

SANKO Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Abdulkadir Konukoğlu da, Tıp Fakültesi öğrencileri Elif Sezal ve Ahmet Muhammed Harmankaya’yı projelerini kongrelerde grupları adına başarıyla sundukları için tebrik ederek birer tam altın ile ödüllendirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1484

banner1478

banner1471