banner1483
Öne Çıkanlar SİNEKLE MÜCADELEYE DEVAM… MARAŞGÜCÜ TÜRKİYE 3.SÜ KSÜ İŞ BİRLİĞİ AĞINA AFRİKA KITASINIDA KATTI KSÜ TANITIM FİLMİ BASINA TANITILDI TOPLU KONUTLARIN TEMELİ

Bu haber kez okundu.

PAZARCIK HÜKÜMET KONAĞINA ENGEL Mİ VAR?

İçişleri Bakanlığı’nın prestij projeleri arasında yer alan 2017 yılı yatırım bütçesine yer alarak işe başlanılan Selçuklu mimarisi tarzında planlanan Pazarcık yeni hükümet konağı inşaatının bugüne kadar tamamlanamaması farklı yorumlara yol açtı.   

2017 yılı yatırım bütçesinde yer alarak ihaleye çıkartılan Kahramanmaraş Valiliği YİKOB Yatırım İzleme ve Koordinasyon Müdürlüğü tarafından 26.05.2017 yılında Bir inşaat şirketine ihale edilip, projelendirilerek işe başlanıp 550 günde bitirilmesi planlanan Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan Pazarcık yeni hükümet konağı inşaatının 2019 yılı Ocak ayında Cumhurbaşkanlığı tarafından çıkarılan tasfiye kararnamesine rağmen çözüm üretilmeyip işin 16 ay gibi bir süre sonra yeniden ihaleye çıkartılacak olması kafaları karıştırmaktadır.

NE OLDU DA YENİDEN İHALEYE ÇIKTI?

Eğer Cumhurbaşkanlığının tasfiye kararnamesi uygulanıp iş tasfiye edilseydi ve bu işin 2019 yılının mayıs veya Haziran ayında yeniden ihale edilmesi gerekiyordu. Geçen yıl mayıs ayında ihale yapılsaydı Hükümet konağı inşaatı 2019 yılı içerisinde tamamlanıp teslim edilebilecekti. Ne oldu ki bu ihale yaklaşık 16 ay sonra ihaleye yeniden çıktı? Bu gecikme idarecilerden mi kaynaklandı, yoksa yüklenici firmadan mı?          

İşin zamanında tasfiye edilmemesi ve zamanında ihaleye çıkartılmaması nedeni ile Devletin büyük kaybı olmuştur. 16 ay gibi gecikme süresince Hükümet Konağında olması gereken bazı birimler kira ödenerek Değişik yerlerde görev yapmaktadır. Vatandaşın dağınık yerlerde işlem yapması ayrı bir sıkıntıya yol açarken devletin birimi YİKOB’un bunları görmezden gelmesi dikkati çekmektedir.                                                                                          

HER HANGİ BİR AÇIKLAMA YOK, DEDİKODULAR YAYILMAYA BAŞLADI

Yaklaşık son 6-7 yılda çehresi değiştirilmeye çalışan ve Kahramanmaraş'ın cazibe merkezlerinden birisi haline getirmek için yoğun çaba verilen ilçede yapılacak işler heyecan getirirken yapım işi duran ve gecikmesi ile ilçe halkına bilgi verilmeyen Yeni Hükümet Konağının akıbeti hakkında çıkan dedikodular can sıkmaya başladı. İlçe Halkı bu dedikodulardan rahatsızlığını dile getirirken ilçe Merkezinin Ana merkezindeki bir türlü tamamlanamayan Hükümet konağı kaderine terk edilmiş durumda.

GEÇİKMENİN SORUMLUSU KİM?

Kahramanmaraş'ta depreme dayanaklı olmadığı gerekçesiyle yıkılan 1947 yılında yapılmış olan Pazarcık Hükümet Konağı'nın 26.05.2017 yılında bir inşaat firması tarafından taahhüt edilen ve 550 günde tamamlanması planlanan Hükümet konağı neden tamamlanamıyor sorusu gündemdedir.

      Son aldığımız duyumlara göre inşaatın yeniden ihale edileceği söyleniyor. Eğer 16 ay gibi bir süre gecikmeyle yeniden ihale edilecekse bu güne kadar neden beklendi? Cumhurbaşkanlığı tasfiye kararnamesi uygulanıp, yani tasfiye kabul edilip bu işi 2019 yılının mayıs ayında ihale etme imkânı hakkı kanunen tanınmışken neden bu haktan faydalanılamadı? Gecikmeden doğan zararı kim karşılayacak. Yaklaşık 16 ay gibi gecikme sürecine takılan ve bir türlü tamamlanamayan Pazarcık Hükümet Konağı yeniden ihaleye çıkarılması ile birlikte ihale yeniden teslim tarihi ile tekrar uzun bir süreç başlayacak.             

HABER (ŞAHİN EFE)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol