banner1451
Öne Çıkanlar SAHİPSİZ BİR ŞEHİRDE YAŞIYORUZ! engelli K.MARAŞ BBS 3-0 NİKSAR BELEDİYE KUTSİ MESLEK KOMİTELERİNİN ENFORMASYONU ÇOK ÖNEMLİ…

Bu haber kez okundu.

HAYALİMDE EĞİTİM VAR AFŞİN

Afşin İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda imzalanan protokol kapsamında ilçedeki 17 bin öğrenciye müzelerin önemi, tarih ve kültür farkındalığı, millî tarih bilincinin daha kalıcı ve somut bir şekilde aktarılması hedefleniyor.

ESERLERİ GELECEK NESİLLERE AKTARMAK VE MÜZENİN ÖNEMİNİ ANLATMAK

Müzelerin önemini anlatmak ve tarihi eserlerin gelecek nesillere aktarılması konusunda önemli bir protokole imza attıklarını belirten Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “İlçemizdeki tüm öğrencilerimizin en az bir defa müzeleri ziyaret etmesini istiyoruz. İlçe genelinde gerçekleştirilen deneme sınavları ve etkinliklerde başarı elde eden öğrencilere müze gezisi sağlanacak. Bu projeyi müze müdürlüğümüze açtığımızda heyecanla bu projeye destek verdiler. Proje kapsamında öğrencilerimize tarihi ve kültürel eserlerimiz hakkında bilgi verilecek, Kahramanmaraş ve Elbistan müzesi gezileri olacak. İnşallah ilçemizde yaz aylarında tamamlayacağımız açık hava arkeoloji alanında da öğrencilerimizi ağırlamayı hedefliyoruz. Projemizin ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

TARİH VE KÜLTÜREL VARLIKLARIN KORUNMASI

Afşin’de örnek bir projeye imza attıklarını belirten Kahramanmaraş Müze Müdürü Safinaz Acıpayam,  “Proje kapsamında arkeolog arkadaşlarımız her hafta Afşin’imize gelerek öğrencilerimize müzeciliği, tarihi eserlerin, kültür varlıklarının korunması ve önemi hakkında bilgi verecek, bazı öğrencilerimizi de müzelerimizde ağırlayacağız. Öğrencilerimizde bir farkındalık oluşturmak bizim için çok önemli. Gelecek nesillerimizin geçmişini tanıyarak geleceğini kurtarabilmesini istiyoruz. Afşin’imizde başlayan bu projenin tüm ilçelerimize yayılmasını arzu ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

GEÇMİŞTEKİ BİLİNÇ EKSİKLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaba da, “Her alanda eğitimi önemsiyoruz. Öğrencilerimize bilgi çeşitliliği sağlanması noktasında müze eğitimi işbirliği projesi de çok anlamlı oldu. Çünkü biz yıllarca televizyonlardan, basından Anadolu’nun değişik yerlerindeki tarihi değerlerin, kıymetli objelerin yurtdışındaki birçok müzede sergilendiğini, bu toprakların ürünleri olan bu mahsulleri görebilmek için yurt dışına gitmek zorun olduğumuzu duyduk, okuduk. Geçmişteki bilinç eksikliği tarihi değerlerimizin dışarıya kaçırılmasına veya götürülmesine etken olmuş. Bundan sonraki yıllarda bu sorunlarla karşılaşmamak adına, öğrencilerimizin şimdiden tarihi eserlerin, kültür varlıklarının korunması ve önemi hakkında bilinçlenmesini hedefliyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Konuşmaların arından öğrencilere ‘Biri Arkeolog mu dedi?’ hikaye kitabı dağıtılarak, müze ve tarihi eserlerinin önemi hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol