Öne Çıkanlar MEHMET UĞUR DİLİPAK YENİDEN ADAY ARAS: BU GECE DUALARIMIZ KABUL GÖRSÜN! ZÜCACİYEDE ÜRETİM ÜSSÜ TÜRKİYE VE KAHRAMANMARAŞ ARSLANBEY O.O HENTBOL TAKIMI YARI FİNALDE ARTAN ARAZİ FİYATLARI KONUT FİYATLARINI DA TIRMANDIRDI!

Bu haber kez okundu.

SÖYLEŞİ - DEVA PARTİSİ İL BAŞKANI KARATUTLU’DAN; YAZARIMIZ AHMET DURMAZ’A AÇIKLAMALAR

Konuğum Deva Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı’mız Sayın İrfan Karatutlu, Siyaset dışında doktorluk mesleği ile hastalarına şifa olamaya çalışan önemli bir hekimimiz.  Kişiliği, güler yüzlü ve bilgi ve tecrübesini her konuşmasına yansıtan ve bilgisini karşısındaki insanlara doyumsuz bir şekilde aktaran bir insan. İki saati bulan sohbetimizde birçok meseleyi tartıştık.

Sayın başkanımın tarihe ve özellikle şehrimizin tarihi serüveni ile ilgili çalışmalarını dinleme ve görme fırsatı yakaladım. Şehrimizle bu kadar ilgili ve bilgili olduğunu görmek açıkçası beni şaşırttı.  Bir hazine bulmuş gibi oldum. İki saatlik sohbetimiz yetmedi ama ben özet olarak aktarmaya çalışacağım.

Bu samimi söyleşimiz de önemli bulduğum konuları ve yerelde kalmaya çalışarak soruları tarafsızca sordum. Kısa ve net cevaplar istedim. Karşılığını da aldım. Teşekkürler başkanım.

Buyurun.

Soru: (Ahmet Durmaz) Sayın başkanım Deva Partisi il teşkilatınızı kurdunuz. Hatta bazı ilçelerde kongre yaptınız. Partinizin ilimizdeki durumu nedir.
Cevap (İrfan Karatutlu) ‘’On bir ilçemizin 8 tanesinde yönetim kurulunu kurduk şükür, beş tanesinde kongre yaptık. Yakın bir tarihte de genel başkanımız Ali Babacan’ın katılımı ile il kongremizi yapacağız. ‘’ dedi ve ‘’ İl parti teşkilatının hızlı bir şekilde oluşturulduğunu, ancak seçici olduklarını ve liyakat ve ehliyet sahiplerine görev vermeye çalıştıklarını‘’ da belirtti.

(A.D) Peki başkanım vatandaşlar partinize nasıl bakıyor? Kahramanmaraş’ın ilgisi nedir?
(İ. Karatutlu) ‘’Tüm memlekette olduğu gibi Kahramanmaraşlı’ da ekonomik sorunlardan ve toplumsal ayrışmadan şikâyetçi. Bu sebeple çözüm üretecek yeni oluşumlar arıyor. Tabi ki büyük bir ilgi görüyoruz.  Bizzat partimize gelerek bize sorumluluk aldığımız için teşekkürleri ileten insanlar var.’’  dedi.

(A.D): Sayın başkanım. Deva Partisi Kahramanmaraş’a ne vaat ediyor. Özellikle seçimde en öne çıkan iki kesim var. Kadınlar ve gençler. Örneğin kadınlar için ne vaat ediyor.
(İ. Karatutlu) ‘’Kadınları üretime katacağız. Hem üretim de hem de sosyal hayatta daha fazla katkısı olması yönünde politikalarımız var.  Partimizde de yüzde otuz beş kotası onun için koyduk. Partimizde de kadınlar aktif olarak görev alıyor ve daha fazla almaları için destekliyoruz. dedi.

(A.D): Önceki soruyla alakalı başkanım? Gençlerin yol ve köprü beklentisi olmadığını biliyorum. En önemli sıkıntıları sosyal alanda. Deva partisi bu alanda gençler için ne vadediyor.
(İ. Karatutlu) ‘’Ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu bu dönemde işsizlik ve gelecek kaygısı gençlerin en önemli sorunu. Bunların çözümü ile bilgi toplumuna geçeceğiz.  Bilgiye ulaşmanın kolay ve ücretsiz olduğu bir sistem kuracağız. Öncelikle internet ücretsiz olmalı.’’
dedi.


(A.D) Sayın başkanım ilimizde hep milletvekillerinden şikâyet edilir. Vekillerimiz Kahramanmaraş’ ımızla ilgili konularda istediğimiz ve hak ettiğimiz temsili bir türlü veremiyorlar. Elbistan termik santrali için yapılan oylamada bunu açık bir şekilde yaşadık. Deva partisinin bu konuda bir farkı olacak mı?  Ya da şöyle sorayım. Şayet siz vekil olursanız; Ak Partili vekillerimiz gibi ilimizle ilgili bir tasarrufta parti disiplinini gerekçe gösterip her istenildiğinde el kaldıracak mısınız?
(İ. Karatutlu) Hayır tabiki de. Deva Partisi yerinden yönetim modelinin savunan bir partidir.  İlin vekilleri, ilin STK temsilcileri, sorunun paydaşları ile ilin yönetimi bizim için esastır.

Parti üst yönetimlerince seçilen milletvekillerinin halktan kopuk ve taleplerini, dertlerini, sorunları duyması zordur. Biz tabanın seçtiği bir temsil sisteminin oluşması için çalışacağız. ‘’ dedi.

(A.D) Sayın başkanım. Sokakta ve çevremizde görüyoruz. Bir kısım Ak Parti’ li seçmen Ak Partiye çok ciddi eleştiriler getiriyor. Ülkeyi batırmakla dahi suçlayanlar var. Ama oyunu başka partilerin ülkeyi yönetemeyeceği iddiası ile ak partiye vereceğini söylüyor. Bu seçmen de muhalefetin devleti yönetemeyeceği düşüncesi hâkim. Kim var ki diyor. Sorum şu? Peki deva partisi olarak bu bakış açısını nasıl değiştireceksiniz?
(İ. Karatutlu) ‘’ alkımızı yirmi yılda yapılan yardımlarla bağımlı hale getiren iktidar halkımıza verdiği desteklerin kesileceği yönündeki korku ile tehdit etmektedir. Ancak Maraş’lı şundan emin olmalı, biz ülkemizi de şehrimizi de yönetecek liyakatli ve dürüst kadrolar oluşturduk. Genel başkanımız Ali Babacan’ın başarıları ortada.’’ dedi.

(A.D): Sayın başkanım. Elbistan belediyesinde ulusal basına da yansıyan yoksuzluk iddialarını gördük. Bir belediye başkanı bu şekilde iddiaların olduğu bir durumda istifa edip aklanması doğal bir siyasi süreç değil mi? Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz istifa etmedi, Siz ne düşünüyorsunuz?
(İ. Karatutlu) Belediye başkanları halk tarafından seçilirler ve icraatları halkın gözü önünde gerçekleşmelidir. Sadece kendisine oy verenlere değil oy vermeyenlere de karşı sorumludurlar ve şeffaf olmak zorundadırlar. Her türlü iddia hukuk nezdinde araştırılarak sonuçlandırılmalıdır.


(A.D): Sayın başkanım. Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Sayın Hayrettin Güngör çok eleştiriliyor. Eleştiriler genellikle proje üretemediğine ilişkin. Siz Sayın Hayrettin Güngör’ü başarılı buluyor musunuz? Eleştirilere katılıyor musunuz?
(İ. Karatutlu) ‘’Yeni kurulan bir parti olarak yerel yönetimlerin değerlendirilmesini objektif yapmak zorundayız. Şahısları suçlarken kriterlerimizin olmalı ve bunun sonuçları ile değerlendirmeliyiz.’’ dedi.

(A.D) Sayın Başkanım. Onikişubat Belediye’ si EXPO 2023 organizasyonu düzenliyor. Benim köşemde konu hakkında eleştirilerim oldu. Sizce EXPO yatırımı doğru bir karar mı? Ayrıca sizin favori çiçeğiniz var mı?
(İ. Karatutlu) İlimizde yapılacak ve faydası olan her türlü faaliyet ve yönetimi destekleriz. Ancak eleştirilerinde cevaplanması gerekir. Maraş Gülü benim favori çiçeğim.’’ dedi

(A.D) Sayın başkanım. Onikişubat belediyesinin ve Dulkadiroğlu belediyesinin binalarını gördünüz. Sizde bu binalar doğru projeler mi? Ne düşünüyorsunuz?
(İ. Karatutlu) Büyük binalar yapılınca büyük işler yapılacağı kanaatine katılmıyorum. İlkesel olarak en iyisini ve fayda maliyet esasına göre yapmak lazım. Büyüklüğünden dolayı âtıl kalan işler her gün gözümüzün önünde.

(A.D) Avşar’a Bölge hastanesi olarak planlandı ama sonra Necip Fazıl Şehir hastanesi olarak isimlendirildi. Yanılmıyorsam 2007 yılında hizmete girdi. Yani 14 yıl geçti ama hala tartışılıyor. Siz hastanelerin yeri konusunda bir hekim olarak ne söylersiniz?
(İ. Karatutlu) Necip Fazıl Hastanesinin yeri yanlıştır. Bu sebeple tartışılıyor. Çünkü şehrin büyük bir çoğunluğu kuzey batı bölümünde yaşıyor. Buranın bir hastaneye ihtiyacı var.  Hasta insanların hastaneye ulaşmanın önemini tartışmaya gerek yok. Büyük konseptli değil küçük butik hastanelerin yapılması insanların ulaşımı da kolaylaştıracaktır. dedi

(A.D) Sayın başkanım kapanmadan önce Arsan kavşağına yapılan kavşak inşaatının gecikmesi, hatta inşaatın durmasını orada basın açıklaması ile dikkat çektiniz. İnsanların o kavşakta yaşadıkları trafik sorunu dile getirdiniz. Bir basın açıklaması yaptınız. Hal kavşağı yıllarca eziyete dönüştü. Kayseri yolu 10 yıllarca sürdü. Niçin Kahramanmaraş’ ta projeler çok geç bitiyor? Sorun ne başkanım.
(İ. Karatutlu) Demek ki Maraş’ı yöneten vekilleri, temsilcileri, bürokrasisi başarısız.  Başka açıklaması olamaz. dedi

(A.D) Son bir yıl içerisinde Elbistan, Nurhak ve Çağlayancerit ziyaretlerimiz oldu. Bazı doğu illerinde dahi yol problemi çözüldü ama ilçelerimizin yollarında bitirilemeyen yerler var. Ak Parti Elbistan ilçemizden birçok bakan ve başkan yardımcıları çıkartmasına rağmen Elbistan yolumuz bitirilemedi. Neden bizim ilçelerimiz 20. yüzyılda yol problemi yaşıyor?
(İ. Karatutlu) Evet maalesef yol sorunumuz hala var.  Bu soruya 20 yıldır bu şehri yöneten siyasi iktidar ve temsilcileri cevaplamalı. Buradaki eksiklik bence Ankara bürokrasinin kararlarını yerel temsilciler takip etmelidir. Gerçeklikle ilgili kamuoyu oluşturulmalı ki bu sorunları çözebilelim.

(A.D) Sayın Başkanım Kahramanmaraş’ ımız da bir de göçmen sorunu ile karşı karşıya. Suriyeli ve Afgan göçmen nüfusu giderek artıyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
(İ. Karatutlu) ‘’Kontrollü bir göçmen siyaseti olması gerekliydi. Maalesef hükümet hangi ilde kaç tane göçmen olduğunu dahi bilmiyor. Tabi kontrolsüz göçmen şehrin ekonomisini ve sosyal yükünü artırıyor. Bu önümüzdeki süreçlerde bu göçen nüfus sebebiyle daha fazla sorunla yüzleşmek zorunda kalacağız.’’  dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1126