banner1320
Öne Çıkanlar KAHRAMANMARAŞ TA BİR İLK DOĞA SPORLARI PANELİ SİYASİ PARTİLERDE ADAYLAR BELLİ OLDU siyaset Olimpik gün yürüyüşüne büyük ilgi ÇAKIROĞLU DERNEĞİ BUĞDAYLARI BİÇERDÖVERLE BULUŞTURDU

Bu haber kez okundu.

CHP’Lİ ALİ ÖZTUNÇ; ÇİFTÇİYE DESTEK SÖZDE KALDI!

Atom Karınca Ali Öztunç, Bakan Kirişçi’ye, Kahramanmaraş genelinde bireysel sulama desteği başvurusu yapan birçok çiftçinin talebinin olumsuz sonuçlanmasının nedenleri nelerdir?” sorusunu yöneltti.

Çiftçiye verilen sözlerin sıklıkla tutulmamasını her platformda defalarca eleştiren ve çözüm isteyen Öztunç’un, Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi ve kamuoyu adına yanıt beklediği sorular şu şekilde oldu:

“KAHRAMANMARAŞ, TL BAZINDA HİBE DESTEĞİ VERİLEN İLLER ARASINDA KAÇINCI SIRADA?”

 “2022 yılı Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi için çiftçilere verilecek hibe desteğinden faydalanmak amacıyla,  çiftçinin başvuru esnasında proje hazırlama, damlama ve yağmurlama malzemesi alımı için yaptığı masraflar hibe desteği verilmeyince çiftçiyi mağdur etmiştir.”

Buna istinaden;

  1. Kahramanmaraş genelinde 2022 yılı kırsal kalkınma desteği kapsamında bireysel sulama sistemleri desteğine başvuran çiftçi sayısı ne kadardır? Bu başvurulardan kaçı olumlu, kaçı olumsuz sonuçlanmıştır?
  2. Kahramanmaraş genelinde 2022 yılında ne kadar kırsal kalkınma desteği verilmiştir? Kahramanmaraş, TL bazında kırsal kalkınma hibe desteği verilen iller arasında kaçıncı sıradadır?
  3. Söz konusu bireysel sulama sistemleri hibe desteği hangi kriterlere göre verilmektedir?
  4. Kahramanmaraş genelinde bireysel sulama desteği başvurusu yapan birçok çiftçinin talebinin olumsuz sonuçlanmasının nedenleri nelerdir?
  5. Çiftçinin hibe desteği başvurusunda proje hazırlama, damlama ve yağmurlama malzemesi alımı için yaptığı masraflar hibe desteği verilmeyince çiftçiyi mağdur etmiştir. Bu mağduriyetin giderilmesi için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?
  6. Verilen hibe desteğinin, girdi fiyatlarındaki yüksek artışlarından dolayı arttırılması yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol