Öne Çıkanlar MHP kahramanmaraş belediyesi SANATÇI PERFORMANSI İLE VAR TAVUK YEMEMEYE YEMİN EDENLERİN YENİDEN TAVUKLA BARIŞTIĞI MEKAN MİMARLARIN DÜĞÜNÜ BAŞKA OLUR

Bu haber kez okundu.

SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDEN HALKA AÇIK KONFERANS
SANKO Üniversitesi’nin bu ayki konuğu olan Almanya TRON Enstitüsü İmmünoterapi Geliştirme Merkezi Eş Başkanı Dr. Mustafa Diken “Kanser Tedavisine Yeni Bir Bakış; Kanser İmmünoterapisi” konusunu anlattı. 

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta, Dr. Diken, kanser hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde büyüyerek, vücudun yaşamsal işlevlerini etkilediklerini ve organizmayı zayıf düşürdüklerini söyledi. 

Dr. Diken, “Kanser tedavisinde uzun yıllardır kabul gören ameliyat, ışın tedavisi ve kemoterapinin yanına son yıllarda immünoterapi yöntemi de eklenmiştir. Bu yöntemin amacı vücudu çeşitli hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemini, kansere karşı kullanarak kanser hücrelerinin etkisiz hale getirilmesidir” dedi.

“Kanser hücreleri vücuda ait olduklarından bağışıklık sisteminin kontrolünden kaçarlar ve bağışıklık sistemi tarafından tanınmamak için çeşitli mekanizmalar geliştirirler” diyen Dr. Diken, kanser immünoterapisi sayesinde bağışıklık sisteminin kansere karşı eğitilerek, kanserin vücuda ait olmayan bir hastalık olarak algılanmasının sağlandığını belirtti.

Kanser aşılarına da değinen Dr. diken, “T hücre tedavisi, antikorlar ve virüs bazlı tedaviler, kanser immünoterapisine örnek olarak gösterilebilir. Özellikle kanser aşıları ve T hücre tedavileri hastaya özgü olduklarından daha özel bir şekilde uygulanan yeni teknolojiler olarak öne çıkmaktadırlar” bilgisini paylaştı.  

Son yıllarda yapılan çalışmalarda kanser immünoterapisinin hem tek başına, hem de diğer tedavilerle beraber uygulandığında hastalarda başarılı sonuçlar alındığı müjdesini veren Dr. Diken, bazı hastalarda kanserin tamamen tedavi edilirken bazılarında ise hayat kalitesi ve süresinin ciddi derecede arttığına da değindi. 

İmmünoterapinin kemoterapi ve ışın tedavisi gibi yaygın diğer tedavi çeşitlerine oranla çok daha az yan etki göstermesinin hastalar için büyük avantaj sağladığına da dikkat çeken Dr. Diken, “Kanser immünoterapisi üzerine yapılan araştırmalar hem klinik öncesi, hem de klinik aşamada devam etmekte olup kanser tedavisine yeni bir bakış açısı getiren bu yöntem gelecek için umut vadetmektedir” diyerek sözlerini bitirdi.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Dr. Diken’e, Rektör Vekili Güner Dağlı tarafından teşekkür belgesi ve hediye takdim edildi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol