Öne Çıkanlar 1905 KAHRAMANSARAYSPOR SEZONA İYİ BAŞLADI AVRUPA ŞAMPİYONASINDA KAHRAMANMARAŞ DAMGASI GÜNEŞ PETROL HAYIRLI OLSUN! PAZARCIKDA YAZ KURAN KURSLARI KAPANIŞ ŞÖLENİ ÖZEL HASTANELER REZALET

Bu haber kez okundu.

TYP İŞÇİLERİ: “İŞSİZ BIRAKILMAK İSTEMİYORUZ”

Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışan işçiler, çalışma koşulları ve hakları ile ilgili taleplerini dile getirmek için basın açıklaması düzenledi. Milli İrade Meydanında gerçekleştirilen basın açıklamasında TYP çalışanları, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, haklarının tam olarak sağlanması ve çalışma süreçlerinin daha adil bir şekilde yürütülmesi gibi konulara değinildi. Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışanların sürelerinin dolmasıyla birlikte, işten çıkarılan TYP’liler, özellikle deprem bölgelerine biraz daha tolerans gösterilmesini, işsiz kalmak istemediklerini vurguladı. TYP çerçevesinde çalışan işçiler, verilen iş imkanının sürdürülmesini talep etti.

DEVLETİMİZE DESTEK OLMAK ASLİ GÖREVİMİZDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ve Cumhuriyet Halk Partisi Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Kemal Keleşer’in de destek verdiği  basın açıklamasında  6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’tan seslendiklerini, TYP kapsamında çalıştıklarını ve yaşadıkları mağduriyetleri dile getireceklerini belirterek yaptıkları açıklamada Bizler, "Asrın Felaketi" olarak kayıtlara geçen ve 50 binden fazla canımızı kaybettiğimiz 6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş'tan sesleniyoruz. Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında geçici sürelerle çalışan TYP'liler olarak, yaşadığımız mağduriyetleri ve taleplerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Deprem bölgelerinde ilk haftadan itibaren, başta AFAD olmak üzere diğer birçok kurumda gönüllü olarak yer aldık. Gece gündüz, yağmur çamur demeden sahada koştuk. Çünkü o gün dayanışma günümüzdü. Birçoğumuz evini ve işini kaybetti. Yakınlarımızı, canlarımızı kaybettik. O gün acılarımızı bir kenara koyarak yardıma koştuk, devletimize destek olmak asli görevimizdi. Devletimiz de bizleri el üstünde tutarak deprem bölgelerinde TYP kapsamında işe aldı. Ancak henüz toparlanmaya başlarken, sürelerimiz bitti ve iş çıkışlarımız verildi. Şu an işsiz kaldık ve mağduriyetler yaşıyoruz. Birçoğumuz hâlâ konteynerlerde kalıyoruz

İŞSİZ BIRAKILMAK, DEPREMİN YARALARINI DAHA DA DERİNLEŞTİRİYOR

Depremin ilk gününden itibaren yaşadığımız bu büyük acıyı ve kaybı unutmamız mümkün değil. Depremde kaybettiğimiz canlarımızın acısı hâlâ yüreklerimizde hissetmeye devam ediyoruz. Bu süreçte devletimizin yardımıyla bir nebze olsun ayakta kalabilme fırsatı bulduk bu inkar edilemez. Ancak şimdi, toparlanma sürecimizin henüz başındayken işsiz bırakılmak, yaşadığımız bu büyük felaketin yaralarını daha da derinleştiriyor.

İŞSİZ BIRAKILMAK İSTEMİYORUZ

Devletimizin kamu tasarrufları kapsamında aldığı kararları elbette anlıyoruz ve destekliyoruz. Ancak bizler, deprem bölgelerinde yaşadığımız zorlukları ve travmaları henüz atlatamamışken işsiz bırakılmak istemiyoruz. Başka işlerde çalışma imkanı olmayan birçok TYP'li anne var, başka hiçbir geliri olmayan ve işini kaybetmiş babalar var. Her gün akşam annesinin işten gelmesini bekleyen, babasından gelirken bana çikolata al diyen yavrularımız şimdi bizlerin işsiz kalacağını duydular. Onlara ne cevap vereceğini düşünen anneler, babalar, kardeşler var Kahramanmaraş'ta, Adıyaman'da, Malatya'da ve deprem bölgesinin tamamında.

Birçoğumuz, TYP kapsamında çalışarak hem kendimize hem de ailemize bir nebze de olsa destek olabildik. Ancak şimdi işsiz kalmamız, hem bizleri hem de ailelerimizi büyük bir mağduriyete sürüklüyor. Deprem sonrasında toparlanmaya çalışırken işsiz kalmak, yeniden ayağa kalkmamızı zorlaştırıyor. İşsizlik, sadece ekonomik bir sorun değil, aynı zamanda psikolojik ve sosyal bir yıkım da yaratıyor. Birçok TYP çalışanı, yeniden iş bulma umuduyla yaşarken, çocuklarının geleceği için endişe duyuyor.

YAŞANACAK OLAN MAĞDURİYETLERİ GÖRÜN

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza buradan bir çağrı yapıyoruz. Sayın Bakanım, siz de bir annesiniz, lütfen bu bölgelerdeki TYP çalışanı anneleri ve babaları dinleyin. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza sesleniyoruz: Lütfen bu bölgelerde yaşanacak olan mağduriyetleri görün. Sayın Cumhurbaşkanımızın sesimizi mutlaka duyacağına ve kayıtsız kalmayacağına inanıyoruz. Gözü yaşlı yavrularımıza işsiz kaldığımızı anlatamıyoruz. Her gün bir bahaneyle onları oyalıyoruz, ama siz bizleri oyalamayın Sayın Cumhurbaşkanım.

TYP KAPSAMINDA BİZE VERİLEN İŞ İMKÂNININ SÜRDÜRÜLMESİNİ TALEP EDİYORUZ

Deprem bölgelerinde sürekli ve kalıcı çözümler istiyoruz. Asrın felaketinden asrın dayanışmasına giden bu yolda bizleri işsiz bırakmayın. İşsiz kalırsak yaralarımız iyileşmeyecek. Hep birlikte sarılmamız gereken yaralar var. Zor günlerde devletimizin ve milletimizin desteğiyle yeniden ayağa kalkmak istiyoruz.

Depremden etkilenen her bir vatandaşın sesi olmak ve onların yaşadığı mağduriyetleri dile getirmek için buradayız. Bizler, çalışarak hayatımızı sürdürebilmek ve ailemize destek olabilmek için mücadele ediyoruz.

TYP kapsamında bize verilen iş imkânının sürdürülmesini talep ediyoruz. Deprem bölgelerinde yaşanan mağduriyetleri el birliği ile aşmak ve geleceğe daha umutla bakabilmek için işimizin devam etmesini istiyoruz. Bu zor günlerde dayanışmanın ve birlik olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık sesimizin duyulmasını ve yaralarımızın birlikte sarılmasını sizlerden destek bekliyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol