banner1470
banner1473
Öne Çıkanlar BİR ÇOCUK BİR TEBESSÜM KAMPANYASI TEOG ŞAMPİYONLARINDAN ZİYARET MHPLİ BAŞKAN AKPINARDAN ÜNALA SERT CEVAP! Din görevlileri GÜÇLÜ HÜKÜMETE İHTİYAÇ VAR

Bu haber kez okundu.

DALYAN; “MEZARLIKTAN KOKU GELİYOR, SIVILAR CEYHAN NEHRİNE KARIŞIYOR”

Jeoloji Mühendisi Volkan Dalyan inanılmaz bir iddia ortaya attı. Mimarlar Odasının yayın organı Tavernaküler Bülten’e şok iddialarda bulunan Dalyan, Kahramanmaraş’ın depremselliğini, fay hatlarının deprem üretim riskini, kent mezarlığının toprak yapısı ve birçok konuyu değerlendirdi.

Kahramanmaraş’ın birinci derece deprem bölgesinde bulunduğunu hatırlatan Jeoloji Mühendisleri Odası Kahramanmaraş İl Temsilcisi Jeoloji Mühendisi Volkan Dalyan; “Yakın dönemde Hatay ve Elazığ segmentlerinde olan depremler herkesin malumudur. Kahramanmaraş’ta da bu depremleri hissettik. Doğu Anadolu Fay Hattı’nın da yapılan araştırmalara göre 400 yılda 1 deprem ürettiği ve bu depremlerin 7’nin üzerinde olduğu biliniyor. Tabi bu bilgiler ışığında da bilim insanları fayın kırılma gibi etkenlerle bir rapor çıkarttığında 400 yılda 1 kırılan Gölbaşı-Türkoğlu segmentindeki sismik boşluk, 508 yıl olmuş ve hala bir deprem üretmemiştir. Bu da enerjinin 108 yıl kadar aşağıda daha da biriktiğini gösteriyor.” dedi.

KAHRAMANMARAŞ’IN FAY HATLARI GEÇ TESPİT EDİP İMARA AÇILMASI AÇISINDAN SINIFTA KALDI

Dalyan; “İmar bütün şehirlerde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da rant kaygıları güdülerek yapıldığı zaman ister istemez güvenlik kısmı 2.plana atılıyor. Elazığ’da 6,2 olan depremde buradaki insanlarımız evlerinde 4 şiddetinde hissettiler. Buradaki 7 üzeri oluşabilecek depremde bizim buradaki insanlarımız 10 şiddetinde hissedecek. Sistem olarak bazı şeyleri düzeltiyoruz ama burada sadece binanın sağlam olması yetmiyor. Zemin de sağlam olmalı.” Dedi.

Mezarlığın yerinin yanlış yapıldığını geçmiş dönemde oda olarak itiraz ettiklerini fakat dikkate alınmadıklarını belirten Dalyan iddiasını şu şekilde dile getirdi; “Bu şehirde bir şeyler kafaya konduğu zaman sırf proje yapılsın diye yapılıyor. Bunun çok örnekleri var. Hasancıklı etrafında yaşayan insanların kokudan şikâyet ettiğini duyuyorum. Hiçbir mezarlık kokmaz. Örneğin, Şeyh Adil Mezarlığı şehrin içerisindedir. Bu zamana kadar koku duyan oldu mu? Çünkü Şeyh Adil Mezarlığı’nın bulunduğu bölgede sızan bir su kotu yok. Toprağın içerisinde çürüyen bedenlerden sızan kokular, suya karışmıyor. Hasancıklı’da ki durum maalesef, Şeyh Adil Mezarlığı’ndaki gibi değil.”

Tavernaküler Bülten Editörü Dilara Yönder Baltacı ise, Dalyan’la yapılan dev röportajın ayrıntılarına Tavernaküler bültende ulaşabileceklerini söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1462

banner1463

banner1464

banner1465

banner1466

banner1469

banner1472

banner1474

banner1478