Öne Çıkanlar SANATÇI PERFORMANSI İLE VAR KAYIT DIŞI SATILAN ÜRÜNLERE EL KONULDU dizi SANATSAL ALANDA DA SERGİLEYECEKTİR” AKSU ÇAYI ZEHİR Mİ ZEMZEM Mİ AKIYOR

Bu haber kez okundu.

ÖZTUNÇ, KAMUYU ZARARA UĞRATAN İHALENİN PEŞİNE DÜŞTÜ!
 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP’li Ali Öztunç, kamuoyunun cevap beklediği sorulara yanıt aradı.

İlk ihalenin anahtar teslim olarak planlandığını belirten Ali Öztunç, yeni ihalede çok az bir iş kalmasına rağmen işin teklif birim olarak fiyatlandırılmasını ‘işin ucunun açık bırakmak’ olarak tanımladı ve kamunun zarara uğratıldığını savundu.

“BAŞKA FİRMAYA VERİLMESİNİN NEDENİ NEDİR?”

Öztunç’un Önergesi Aynen Şu şekilde;

       Ankara Valiliği YİKOB tarafından 14.06.2013 tarihinde ihalesi yapılan, 07.11.2013 tarihinde 86.034.000,00TL bedelle sözleşmesi imzalanan ve yüklenici firma taahhüdünde Akyurt Polis Meslek Yüksek Okulu Yapım İşine 18.11.2013 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanılmıştır. Sözleşmeye göre anahtar teslimi işin bitim tarihi 27.12.2017 dir. İdarenin 23.10.2018 tarih ve 29180093-755.03.05-E.60742 sayılı Başkanlık Makam Oluru ile 01.11.2018 tarihine kadar süre uzatımı verilmiştir. Ancak hiçbir neden gösterilmeden 26.10.2018 tarihli Başkanlık Makam Oluru ile iş Tasfiye edilmesine karar verilmiştir.

Buna istinaden;

1-     Akyurt Polis Meslek Yüksek Okulu yapım işinin, yapımına başlayan firmanın sözleşme dışı işin bitirilmeden elinden alınarak başka bir firmaya verilmesinin nedeni nedir?

2-     Söz konusu işin Tasfiye Geçici Kabul iş ve işlemleri ile Tasfiye Kesin Hesaplarının amir ihale mevzuat hükümleri ve Yüksek Fen Kurulu görüşleri doğrultusunda yapılmadan, neden ikmal işi ihalesi yapılmıştır?

3-     İşin ilk ihalesi, Anahtar Teslimi Götürü Bedelle ihale edilmişken ve İkmal ihalesinin 4734 sayılı Kanunun 62 inci maddesine göre Anahtar Teslimi Götürü Bedelle ihale edilmesi zorunluluğu var iken, işi Teklif Birim Fiyatlı ihale ederek, ucu açık bırakarak kamuyu zarara uğratmış olmuyor musunuz?

4-     İhaleye hangi firmalar davet edilmiştir? Mevcut işi %90 seviyelerine getiren ve yapılan işi tüm detaylarını çok iyi bilen ve bina hakkında gerekli tecrübeye fazlası ile sahip olan firma neden ihaleye davet edilmemiştir?

5-     Akyurt Polis Meslek Yüksek Okulunun kalan kısmını yapan firmaya kurumunuz bünyesinde davet usulü verilmiş başka işler var mıdır? Var ise, bu işler hangileridir?  Ve bedelleri ne kadardır? Bu işi yapan firma sahiplerinin Bakanlık yöneticileri ile bir yakınlığı var mıdır?

6-     Akyurt Polis Meslek Yüksek Okulunun kalan kısmını yapan firmaya bu işten dolayı bu güne kadar ödenen hakkediş miktarı ne kadardır?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1356