Öne Çıkanlar DUALARIMIZ ŞEREF EROĞLU İÇİN HALİL İBRAHİM SOFRASINA BUYURUN! KAHRAMANMARAŞ BBS 0-1 OFSPOR dizi MİLLİ BİLARDOCUMUZA DESTEK

Bu haber kez okundu.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASINDAN TARİH KÜLTÜR VE TURİZM PLATFORMUNUN ÖNERİSİNE DESTEK
 Kahramanmaraş’ın tarım bakımından oldukça özel ve önemli bir yeri olduğunu, tarihsel süreçte de çok önemli tarımsal gelişmelerin bu bereketli topraklarda gerçekleştiğini bildiren Başkan Dumlupınar, mevcut Ziraat Bankası binasının aslına uygun olarak Tarım Müzesine dönüştürülmesinin Kahramanmaraş Tarımının tarihsel sürecinin canlandırılmasına çok büyük katkı olacağını bildirdi.

İnteraktif bir müze sayesinde de sadece tarım aletlerinin sergilendiği bir müze olmaktan çok şehrimize ait, şehrimizle özdeşleşmiş ilk aklımıza gelenlerden mesela Kahramanmaraş Sarı Çeltiği gibi bazı ürünlerine ait numune ve bilgilerin de burada sergilenebileceğini söyledi.

Bunların yanı sıra, Kahramanmaraş’ta çiftçilik yapan insanların Türkiye’nin birçok yerinde tarımsal ürünlerin yetiştirilmesinde öncülük ettiğini, öne çıkan bu insan portrelerinin de buralarda sergilenmesinin şehrimiz açısından oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

Başkan Doç. Dr. Ziya Dumlupınar; “Kahramanmaraş’ın bereketli toprakları, yüzyıllardır Elbistan’dan doğarak nazlı nazlı akan Ceyhan nehri tarafından sulanmaktadır ve tarımın beşiğidir. Kahramanmaraş’a tarım müzesi çok yakışır” diyerek sözlerini bitirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol