banner1457
Öne Çıkanlar ÇALIŞANLARIMIZI ORTAK ETTİK! B.ŞEHİR BELEDİYE DADAŞLARA TAKILDI FALA BAKACAK! ÖZEL SANKO OKULU TENİSTE İL BİRİNCİSİ OLDU dizi

Bu haber kez okundu.

-SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDEN HALKA AÇIK KONFERAN DR. MEHMET FURKAN BURAK,

Dr. Mehmet Furkan Burak, obezite (şişmanlık), diyabet (şeker hastalığı) ve ilişkili kardiyo vasküler hastalıkların dünya genelinde “insan sağlığını çok ciddi tehdit eden, kontrolden çıkmış büyük bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini” söyledi.

“Dünyada en sık ölüm ve sakat kalma nedeni olan bu hastalıklar aynı zamanda yakın gelecekte kaldıramayacağımız derecede, trilyon dolarlarla ölçülen ekonomik bir yük getiriyor” diyen Dr. Burak, şöyle devam etti:

“Bu hastalık kümesi yüzde 80 oranında önlenebilir. Ancak, buna rağmen, hastaların yeterli düzeyde bilgi sahibi olmamaları ya da uzman olmayan kişiler tarafından yanlış bilgilendirilmelerinden dolayı dramatik bir ivmeyle ilerliyor. Konferansta halkta bu hastalık kümesi hakkında farkındalık oluşturmak, kolesterol gibi tartışmalı alanlarda yanlış bilinen gerçekler konusunda katılımcıları bilgilendirmeyi amaçlıyorum.”

Dr. Burak’ın, 24 Ekim 2015, Cumartesi günü Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Toplantı Salonu’nda saat: 11.00’de düzenlenecek konferansına dileyen herkes katılabilecek.

DR. MEHMET FURKAN BURAK

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2011 yılında mezun olan Dr. Burak, Harvard Tıp Fakültesi, Mount Auburn Hastanesi Dâhiliye Bölümü’nde ‘hekim ve akademisyen clinical fellow’ olarak çalışıyor.

Mezuniyet sonrası Harvard Üniversitesi’ndeki en genç ‘postdoctoral fellow’ olarak Halk Sağlığı Okulu’nda göreve başlayan Dr. Burak, obezite, diyabet ve metabolizma üzerine dünya tıp literatürüne katkıda bulunmuştur.

Prof. Dr. Gökhan Hotamisligil'in önderliğinde Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü’nde, yeni diyabet ilaç stratejileri üzerine çalışmaktadır. Diyabet ilaç çalışmaları Eylül 2015’te Avrupa Diyabet Cemiyeti’nden (EASD) Genç Araştırmacı Grant Ödülü’nü kazanmıştır. Dr. Burak diyabet ve obezite konularında dünyanın çeşitli üniversitelerinde davetli öğretim üyesi olarak ders vermektedir.

Dr.Burak, başarılı bilimsel çalışmalarının yanında, Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu (HSPH) Postdoctoral Association (PDA) yönetim kurulunda 3 yıl eş başkanlık ve dış ilişkiler başkanlığı yapmıştır. HSPH uluslararası misafir araştırmacı ve Kocaeli Tıp Fakültesi – Harvard Halk Sağlığı Okulu akademisyen değişim programlarının da kurucusu ve genel koordinatörüdür. Ayrıca 2011 yılından beri Boston Türk Biyologlar Forumu Organizasyon Kurulu’nda eş başkanlık yapmaktadır.

Klinik tababeti dâhili hastalıklar ve diyabet üzerine olan Dr. Burak, uluslararası akademik ve ekonomik işbirliği projeleri geliştirmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1484

banner1478

banner1471