Öne Çıkanlar ONİKİŞUBAT BELEDİYESİNİN AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE DESTEĞİ SÜRÜYOR AFŞİN BELEDİYESİ SEVİN GRUBU İLE İFTARDA dizi AFŞİN DE GELİŞİM DEĞİŞİM BAŞLADI… PROJELERİNİ REHBER ETTİ

Bu haber kez okundu.

KURUÇAY UYARIYOR! İÇME SUYU KUYULARI TEHDİT ALTINDA!

Dulkadiroğlu ilçesinde yer alan Erkenez Çayı, Kahramanmaraş merkezindeki tüm mahallelerin yer altı içme suyu kuyularını besliyor.

Jeoloji Mühendisi Mehmet Kuruçay, deprem hafriyatlarının Erkenez Çayı yatağına boşaltılması sonucu içme suyu kuyularının tehlike altında olduğunu belirtiyor.

Kuruçay, boşaltılan molozların üzerine bir yıl geçmesiyle yağmur ve kar sularıyla birlikte yer altı suyu kuyularına karıştığını ve asbestik kimyasalların sızarak su pompalarını tehdit ettiğini ifade ediyor.

Erkenez Çayı'nın bölgenin su havzasını tehdit altında bıraktığını vurgulayan Kuruçay, acil önlemlerin alınması gerektiğini ve hafriyatların korunaklı bir alana taşınarak ayrıştırılmasının önemli olduğunu dile getiriyor.

Bu durumda, içme suyu kuyularının güvenliğinin sağlanarak insan sağlığının korunması için adımlar atılması gerektiğini belirtiyor.

Jeoloji Mühendisi Kuruçay, sözlerine şöyle devam ediyor: "Burası içme suyunun başlangıç noktası. Dökülen mikrobik unsurlar, hastalık yapıcı mikropların yer altı suyuna karıştığı nokta. Kahramanmaraş'ın içme suyu kuyularının beslendiği bölgelerde tehlike büyük. Devlet, bu duruma müdahale etmelidir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol