banner1457
Öne Çıkanlar ŞİŞMALIKLA GELEN HASTALIKLAR MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ… ŞAMPİYONLUK ŞARKILARI BAŞLADI Ebru sergisi BÜYÜK TEHLİKEYE SON 2 GÜN

Bu haber kez okundu.

“BOSNA BİZİM NEYİMİZ OLUR?”
 KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Bakan yaptı. Prof. Dr. Bakan “Bosna bizim kardeşimizdir. Kardeşlik bilincimizi geliştirerek, geçmişteki gücümüzü hatırlayarak, daha güçlü ilişkiler inşa edebiliriz” diye konuştu. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci’nin girişimleri ile 2015 yılının Azerbaycan üniversiteleri ile dostluk yılı ilan edildiğini hatırlatan Prof. Dr. İsmail Bakan, 2016 yılının Bosna Hersek ve Makedonya üniversiteleri ile dostluk yılı ilan edilmesinin planlandığını aktardı.

KSÜ Kültür ve Medeniyet Topluluğu Başkanı Ferhat Ağca ise söyleşinin düzenlenmesine sağladığı destekten dolayı Üniversitemiz Rektörü Deveci’ye ve Üniversite yöneticilerine teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından KSÜ Kültür ve Medeniyet Topluluğu Danışmanı ve İİBF Öğretim Görevlisi İsmail Göktürk, Kahramanmaraş İl Kültür Eski Müdürü Osman Nalbant ile birlikte “Bosna Bizim Neyimiz Olur?” başlıklı söyleşi gerçekleştirdi.

Edirne’nin batısı doğusundan daha az değerli değildir diyen Nalbant, “Bosna her şeyden önce bizim kardeşimizdir” dedi. Bizim hatıralarımızda kalan birçok güzelliğin bu gün Bosna’da halen yaşatıldığını ifade eden Osman Nalbant bizde neden yaşatılmadığını düşünmemiz gerektiğini belirtti.


“Osmanlıyı ve Osmanlılık bilincini anlamadan, Bosna’yı anlamak mümkün olmaz” diyen Nalbant, Bosnalı Müslümanların 1463’te Müslümanlıkla şereflendikleri günün her yıl dönümünde Fatih Sultan Mehmet’e ve Osmanlıya dualar edildiğini söyledi. “Müslümanın gönlünde sınır olmaz. Bizler Müslüman kardeşlerimizle sınırlarımızı kaldırmalıyız” şeklinde konuşan Nalbant, “Bosnalı kardeşlerimize 500 yıllık borcumuz var. Onlar 500 yıl boyunca bizler iki gözümüzü kapatarak uyuyalım diye bir gözler kapalı uyudular” diye konuştu.

Söyleşinin sonunda Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Bakan tarafından, Osman Nalbant’a günün anısına hediye takdim etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1472

banner1478

banner1471