Öne Çıkanlar 1905 KAHRAMANSARAYSPOR SEZONA İYİ BAŞLADI AVRUPA ŞAMPİYONASINDA KAHRAMANMARAŞ DAMGASI GÜNEŞ PETROL HAYIRLI OLSUN! PAZARCIKDA YAZ KURAN KURSLARI KAPANIŞ ŞÖLENİ ÖZEL HASTANELER REZALET

Bu haber kez okundu.

BAŞKAN AKPINAR, “İLÇEMİZİN TARİH VE KÜLTÜRÜNÜ GELECEK NESİLLERE  AKTARACAĞIZ”

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Mehmet Akpınar, asrın felaketi olarak nitelendirilen büyük depremde yıkılan ve tadilat çalışmaları süren tarihi konaklarda incelemelerde bulundu. Başkan Akpınar, Belediye'ye ait olan tarihi konakların, yeniden ayağa kaldırılarak ilçenin hizmetine sunulacağını söyledi.
DULKADİROĞLU ZENGİN TARİHİYLE ÖN PLANA ÇIKMALI
Tarihi konakların onarımı ve restorasyonunun, kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması adına büyük önem taşıdığını dile getiren Başkan Akpınar, şunları ifade etti: "Dulkadiroğlu, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, zengin bir kültürel mirasa sahip ilçedir. Bu mirasın en önemli unsurlarından biri de tarihi konaklarımızdır. Bu konaklar, geçmişimizin izlerini taşıyan ve her biri kendi içinde birer hikaye barındıran değerli yapılardır. Bizler, bu yapıları restore ederek sadece taş ve tuğladan ibaret binalar yaratmıyoruz; aynı zamanda ilçemizin ruhunu, kültürünü ve tarihini yeniden canlandırıyoruz.”
ASRIN FELAKETİ TARİHİ YAPILARA BÜYÜK ZARAR VERDİ


Asrın felaketinin, ilçenin tarihi dokusunu derinden etkilediğini dile getiren Başkan Akpınar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Asrın felaketinin ardından başlattığımız restorasyon çalışmaları ile tarihi yapılarımızı eski görkemine kavuşturmayı hedefliyoruz. Bu süreçte hem yerel hem de ulusal desteklerle, Dulkadiroğlu’nun tarihi dokusunu koruyarak gelecek nesillere aktaracağız.”
TURİZM POTANSİYELİMİZ YENİDEN ORTAYA ÇIKACAK
Tadilat çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte tarihi konakların ilçenin turizm potansiyelini artıracağını ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlayacağını belirten Başkan Akpınar, "Dulkadiroğlu’nu tarihi ve turistik açıdan cazibe merkezi haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Geçmişimize sahip çıkarken, geleceğimizi de inşa ediyoruz," ifadelerini kullandı.

Başkan Akpınar, bu süreçte emeği geçen tüm ekip arkadaşlarına ve destek veren halkına teşekkür ederek, "Dulkadiroğlu’nun tarihi konakları, geçmişten aldığımız güçle geleceğe ışık tutmaya devam edecek" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol