banner1457
Öne Çıkanlar BASIN dizi TÜRKİYE BİR KABİLE DEDEZADE SOKAĞI HAYAT BULUYOR! TERMİNALE ATM ŞART!

Bu haber kez okundu.

FISTIK GİBİ FISTIK EZMESİ İHRACATI

Depremde hasar alan imalathaneler ayağa kaldırıldı ve ülke ekonomisine katkı sağlayan fıstık ezmesinin yurt içi ve dışında pazarlanmasına başlandı.

Maraş dondurması kadar ünlü olan gerçek ve yüzde 100 doğal Antep fıstığından yapılan meşhur lezzeti Coğrafi İşaretli Maraş Fıstık Ezmesini tadıyla büyülüyor.

Gaziantep’ten getirilen “Boz iç” olarak tanımlanan erken hasat edilmiş fıstıkların kullanımıyla yapılan bu doğal lezzetin üretim bandının deprem öncesindeki seviyesini yakalayabilmek için üreticiler, ihracata yöneldi. Depremden önce yıllık bin 200  ton üretim yapan firmalar, açığı kapatmak için ihracata yöneldiler.

Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Eylül 2016 tarihinde yaptığı tescil başvurusu sonucu 15 Şubat 2021 tarihinde resmi olarak Kahramanmaraş’a ait olarak tescillenen Maraş Fıstık Ezmesi yapılış tekniğiyle ustalık isteyen çok özel bir tatlı atıştırmalıktır. Kendine özel yeşil rengiyle geleneksel Maraş lezzeti, usta ellerde şekillendikten sonra görselliğiyle de dikkat çekiyor.

Kahramanmaraş’ın en önemli üreticilerinden İş İnsanı Mustafa Pekel Kahramanmaraş fıstık ezmesine ilişkin şunları söyledi: “İşletmemiz 6 Şubattan sonra yoğun bir çaba ile üretime başlamıştır. Burada Türkiye'nin ve dünyanın en güzel şeyi olan fıstık ezmesini üretiyoruz. Deprem nedeniyle meydana gelen üretim açığını kapatmak için bütün ekibimizle çalışıyoruz. Yaptığımız bu ürünleri tüm dünyaya pazarlıyor.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1484

banner1478

banner1471