Öne Çıkanlar MEHMET FİSKECİ UMRE YOLCUSU dizi YERE İZMARİT ATANA 65 TÜKÜRENE 35 LİRA CEZA! SİZİ MAHCUP ETMEM! MESLEK KOMİTELERİNİN ENFORMASYONU ÇOK ÖNEMLİ…

Bu haber kez okundu.

KİRAZ; "PRİM DESTEKLERİ ARTIRILMALI"

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı, hemşehrimiz Fehmi Kiraz, tarım kesimine sağlanan prim desteklerinde 2020 yılı bütçesinde 2019'a göre yüzde 37'lik artış yapıldığını anımsatarak, "Ancak bu destekler, 2021 yılı bütçesinde 22 milyar lirayla aynı kalmış. Bu nedenle tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinde olumsuzluk yaşanabilir. TBMM'deki görüşmelerde verilecek bir önergeyle bu desteğin yüzde 10-20 artırılması önem taşıyor." dedi.

"KIRSALDA İSTİHDAM ARTIŞI SAĞLAR"

Tarımsal yatırım projeleri için ayrılan kaynağın da 5,1 milyar liradan 12,1 milyar liraya yükseldiği bilgisini veren Kiraz, "Yatırım projeleri için ayrılan ödenekte 2 kattan fazla artış var. Bu da özellikle tarımsal sanayi ve tarımın lojistiği anlamındaki yatırımların biraz daha ivme kazanması ve ürünlerin değerinde satılması noktasında olumlu olacak. Yatırımlardaki artışın kırsalda istihdam artışı yaratacağını düşünüyorum. Tarımsal kredi sübvansiyonu, müdahale alımları, tarımsal KİT'lerin finansmanı için ayrılan kaynak da 6,3 milyar liradan 8,3 milyar liraya çıktı. Bu kaynakta da enflasyona göre artış olmuş." diye konuştu.

Tarımsal bütçe kalemlerinde en dikkat çekici noktanın sulama yatırımları için ayrılan ödenekteki artış olduğunu vurgulayan Kiraz, bu ödeneğin yaklaşık yüzde 140'lık artışla 15,1 milyar liraya çıktığını bildirdi.

EN ÖNEMLİ MESELE, GIDA GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK!

Kiraz, böylece gelecek yılın bütçesinde tarım ve sulama için toplam 57,5 milyar liralık kaynak öngörüldüğünü belirterek, şunları kaydetti: "Sulama yatırımlarının bir an önce tamamlanıp tarımsal alanların sulamaya açılması gerekiyor. Bu alanların sulamaya açılmasıyla hem üreticinin karlılığı hem de dekar başına verim artacak. Kuru arazide ekilen ürünler yanında, sulamayla artık yağlı tohumlu bitkiler, mısır ve diğer bitkiler de ekilebilecek. En önemlisi gıda güvenliğimizi sağlamak için üretimi artırmamız gerekiyor. Sulama yatırımlarına ayrılan kaynaktaki artışla daha fazla tarımsal alan sulamaya açılacak. Bu da tarım ürünleri ithalatını azaltırken, hem gıda güvenliğimizi sağlayacak hem de tarım ihracatını artıracak. Gıda güvenliğimizi sağlamamız için bu kaynaktaki arışın ivmelenerek sürmesi gerekiyor. 2030'a kadar 5 milyon hektar alanı sulamaya açabilmemiz lazım. Şu anda 5 milyon hektar alan sulanabiliyor."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol