banner1451
Öne Çıkanlar SAHİPSİZ BİR ŞEHİRDE YAŞIYORUZ! engelli K.MARAŞ BBS 3-0 NİKSAR BELEDİYE KUTSİ MESLEK KOMİTELERİNİN ENFORMASYONU ÇOK ÖNEMLİ…

Bu haber kez okundu.

MHP MİLLETVEKİLİ KARAKOÇ DORA’DAN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

İstiklal Harbimize müteakiben kurulan Türkiye Cumhuriyeti Türk kadının tarih boyunca hem toplum hem de devlet içerisindeki üstlenmiş olduğu rolün önemini tasdikleyen reform hamlelerini, sözde çağdaş pek çok ulus devletten önce 1930’lu yılların başından itibaren gerçekleştirmiştir. 1930 yılında çıkarılan yasalar ile öncelikle mahalli idareler seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ve ihtiyar meclislerine seçilme hakkına sahip olan Türk kadınına Anayasa’da ve seçim kanununda yapılan değişiklikler ile 5 Aralık 1934 tarihi itibariyle genel seçimleri kapsayacak olan seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

Türk kadını evde, okulda, fabrikada, iş yerinde, cephede, laboratuvarda, hastanede, yardım faaliyetlerinde, mecliste ve daha pek çok sahada defalarca başarısını ve milli mefkureye olan eşsiz katkısını ispat etmiştir. Unutulmamalıyız ki kadının yükselişi toplumun yükselişidir.  Bu sebeptendir ki Türk kadının kendi benliği ve emeği ile kazanmış olduğu hakları koruduğumuz ve önemini vurguladığımız gibi onun uğradığı ya da uğrayabilme ihtimali olan haksızlıklara, şiddete, istihdam mahrumiyetine ve mobinge de karşı durmalıyız. Ülkemizin ihtiyacı olan barış ve huzur içinde üretmeye, paylaşmaya, yaşamaya kadınlarımızın emeklerinin kattığı değerler sayesinde ulaşabileceğimizi de unutmamalıyız.

Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 89. Yıldönümünde Türk kadının bu güzel vatanı ayakta tutmak adına yapmış olduğu tüm fedakarlıklar önünde saygı ile eğilirken gelecek neslin yine Türk kadının omuzlarında yükseleceğine dair umudumu tekrar dile getiriyorum.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol