banner1395
Öne Çıkanlar SANATÇI PERFORMANSI İLE VAR KSÜ SUA HASTANESİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR: NÜKLEER TIP ÜNİTESİ HİZMETE GİRDİ BÜYÜKŞEHİR ÇİÇEKLERLE BEZENİYOR… SANKO ÜNİVERSİTESİ FLAMASI ZİRVEDE tanıtım

Bu haber kez okundu.

MARAŞ’IN KADERİNİ BERTİZLİLER BELİRLEYECEK!

Hürriyet Mahallesinde, Doktorlar Sitesi denilen mekandaki Vakıf kongreye gitti, her ikisi de eğitimci, her ikisi de Boyalı Mahallesinden olan İsmail Yaşar ve Erdoğan Eryılmaz’ın aday olduğu kongrede ipi göğüsleyen ve 56 oy alan Erdoğan Eryılmaz oldu.

Mehmet Koç tarafından okunan Kur’an tilaveti ardından oluşan divan başkanlığına Muzaffer Çil, katip üyeliklerine ise İbrahim Altun ve Fatih Yıldız getirildiler.

Depremde hayatını kaybeden deprem şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu sonrası, kongrenin açılış konuşmasını bu kongrede aday olmayan Zeynel Abidin Boz yaptı. Boz, görev sürecinde yaptıklarını anlattı, özellikle öğrencilere verilen burs üzerinde durdu.

Vakfın faaliyet raporu da oy birliği ile ibra edildi.

ERYILMAZ NEDEN BİR KERE DAHA ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI

Daha önce Vakıfta iki dönem görev alan ve başkanlık yapan eğitimci Erdoğan Eryılmaz konuşmasında neden aday olduğuna dair üyeleri bilgilendirirken;

“Konuşmama başlamadan önce 6 şubat depreminde hayatını kaybeden tüm hemşerilerimizi ve vakfın üyelerinden vefat edenleri hayırla yad ediyorum.

Değerli üyemiz, Bertiz Vakfı yönetim kurulu üyesi adayı olarak karşınızdayım. Taraflara başarılar diler kongremizin kazasız belasız sonuçlanmasını temenni ederim.

Konuşmama soru ile başlamak istiyorum.

Kongrede neden adayız?

2014 yılında Bertiz Vakfının yönetim kurulunu belirlemek üzere hizmet için aday olmuştuk.

NASIL MI ADAY OLDUK SORUSUNU SORMAK GEREKİR?

11.03.2014 tarih vakıflar bölge müdürlüğü vakıf müfettişi denetim raporunun 1. Maddesinde Bertiz Vakfının organlarının(mütevelli ve yürütme kurulu) işlevini yitirmesi, vakıf faaliyetlerinde bulunmaması, 1996 yılında alınan arsa ile ilgili bir tasarrufta bulunulmaması sebebi ile vakfın kapatılacağı raporu sonucu aday olduk. Rakip var mıydı. Hayır. Talep eden var mıydı, hayır. Rahmetli Ökkeş Özdemir amcamız vakfın evraklarını dosyada taşıyarak teslim edecek adam arıyordu. Biz o dönemde vakıf başkanı olduk.

Diğer soru şu olmalı, kongrede kim mi vardı.

Hiç kimse. Ökkeş Özdemir amcamız 9/11 kişilik yönetim kurulu, kongre de kimse yoktu.

Başkan olunca ne mi yaptık? Kapatılma raporuna itiraz ederek, vakfın bütün organlarını çalıştırma sözü verdik.

Arsamızın inşaatını 2018 yılına kadar bitirme sözü verdik.

Vakıf bağışlarını artırma ve faaliyet sözü verdik. Ve onlarca vaat. 

2014/2018 yılları arasında ne mi yaptık.

1.        Vakfın kapatılmasını önledik.

2.        Vakıf arsasını yap işlet devret projesi ile bitirdik.  Toplamda 5500 m2 lik alanın yarısı bizim yani 2750 m2. Burasının şu an tahminen maddi değeri 40/50 milyon arasında. Buradan 15+5 yılda vakfın kasasına  kira geliri olacak. 20 yılın sonunda Mehmet Ceyhan özel okulu hiçbir eşyaya dokunmadan bize devir edecek. Burada diğer ortağımız Anadolu gençlik derneğidir.

3.        Festival ve buluşmalar yaptık. Bertiz buluşmaları, yahni festivali, kar festivali, muhtarlar buluşması vb.

4.        İftar programları yaptık (5 kere)

5.        Öğrenci burs ödemeleri gerçekleştirdik.

6.        Köy ziyaretlerini aylık düzenli yaptık.

7.        Bertiz Dergisi çıkartılması sağlandı. 2 dergi çıkardık.

8.        Bağlarbaşı’ndaki mahallede öğrenciler için ders çalışma merkezi hizmetini 2 yıl yaptık.

9.        Şu an içinde bulunduğumuz villanın kiralanması benim dönemde oldu

10.      Öğrencilere yönelik başarı ödülleri ve yaz okulu çalışmaları yaptık. Şu an ise 120 öğrenciye bertiz spor çatısı altında dini ve kültürel sportif hizmet veriyoruz.

BU SÜREÇTE KAPANMAK ÜZERE OLAN BERTİZSPOR’A DA DESTEK OLARAK FAALİYETTE BULUNMASINI SAĞLADIK

2019 yılında Ankara genel müdürlüğünden gelen müfettiş bey vakfımızın 2012/2018 yılı döneminde yapılan faaliyetleri denetledi ve çok şükür alnımızın akı ile çıktık.

Bazı insanlar merakından soruyor. Neden adaysın diye. Onlara cevabım şudur.  Biz 2014 yılında hangi amaçla aday olmuş isek bugünde aynı amaca hizmet etmek için adayız.

Niçin mi adayız, Bertizli insanları şu veya bu sebeple bir araya getirici etkinlikleri artırmak için adayız.

Niçin mi adayız. Burada bulunan hepimizin eş ve dostlarının çocuklarına dini, milli kültürel ve sportif etkinlikler düzenlemek için adayız.

Niçin mi adayız Bertiz dergisinin 3 aylık süreler ile çıkması için adayız.

Kahramanmaraş merkezde 1000 ve üzerinde Bertizli esnaf sanayici vb. meslek gruplarındaki insanları ziyaret etmek için adayız.

Bertizli insanların sevinçli ve hüzünlü anlarında yanlarında olmak için adayız.

Şehir dışındaki Bertizli insanları ziyaret etmek için adayız.

Bertizli insanlarımızın her türlü sorunlarının çözümüne katkı amaçlı lobi çalışmasına destek vermek için adayız.

Günümüzün şartlarına uygun tüzük değişikliği için adayız,

Bertiz ürünlerinin ekonomik değerini artırmak için adayız.

Evlenen Bertizli gençlere kuranı kerim, Türk bayrağı ve fıkıh kitabı hediyesi için adayız.

Bertiz’in geleceği vakfın geleceği Bertizli gençlere ulaşmak ve öğrenci buluşmaları için adayız.

İlçe teşkilatlarını ve kadın kollarını ve komisyon çalışmaları için adayız.

Bertiz adını taşıyan piri reis mahallesinde yıkılan Bertizlievler camisinin yerine Bertiz Vakfı himayesinde cami inşaatı ve kültür merkezi inşaat alanıdır tabelasını asıp çevrede bulunan 10 bin genç ve çocuğumuza kültür merkezi derslik kazandırmak için adayız.

Daha önce söz verdik yaptık, bize inanın. Bu sözleri de yapacak irade ve teşkilat var.

Kafamızda soru işareti kalmasın. Diğer tarafta hizmete talip arkadaşlarımızla bir sorunumuz yok. Sorun yönetim anlayışımızda. Vakıfçılık anlayışımız farklı...

Vakıfcılık anlayışımız 1 bertiz vakfını her yerde yasal olarak temsil eden bir çalışma 2. Bertiz kültürünü geliştirmek için yapılan çalışma faaliyetler. 3. Bertiz in vizyonunu geliştirici ekonomik, sosyal kültürel sportif gelişimini desteklemek üzere temsil faaliyetleri.

BİZ TÜZÜĞE UYGUN OLARAK LİSTEMİZİ HAZIRLADIK VE KARŞINIZDAYIZ.

Bizler projelerimizi açıklayıp sizlerden oy isteyeceğiz. Sandığa giderken gizli oy açık tasnif sistemi. Lütfen duygularınıza ve aklınıza sorun. Hangi ekip iyi ise bu Vakıfı daha ileriye götüreceğinize inanıyorsanız aklın ve duygunun ortak kararı ile vicdanınıza danışarak oy verin. Kimsenin etkisinde kalmayın. 2014/2018 yılında başarılı bir vakıf yönetimi yaptığım söyleniyor.  Buna inanıyorsanız bu dönemde de vakıf hizmetlerinin devamı için bana ve ekibimize olur verin..

Rekabet kalite getirir. Kazanan özgüvenli olur. Destekçilerine mahcup olmamak için azami gayretle çalışır. Muhalefetin kendilerini takip ettiğini bildiği için yanlış yapmamak için dikkat eder. Bu rekabet vakfımızın koşmasını sağlayacağını düşünüyorum.

Daha önce yapılan kongre sistemleri Vakıfımızı kapatma durumuna getirdi. Atama usulü vakıf yönetimi oluşturmak isteksiz insanlara görev vermek bu vakıfa en büyük kötülüktür. Eski bize zarar verdi. Allah korusun 2014 vakıf kapanıyordu. Şimdi ise iki taraf toplamda 64 kişilik listeler var. Bu büyük bir kazanımdır. Biz vakfı yönetirken diğer taraftaki arkadaşlarımız ile istişare yaparak yıllık çalışma planı hazırlayacağız. Size onaylatıp bir yıl sonra hesap vereceğiz. Tüzük bunu söyler.

Bu kongrenin başarılı olduğunun en önemli göstergesi katılım oranı. Demek ki doğru yoldayız. Korkmayın vakıf bölünmez. Küçülmez. Tam tersine iddia sahipleri iddialarını kanıtlamakla sorumludurlar. İki yıl sonra yine kongre olacak. Onun içindir ki değerli büyüklerim endişelenmeyin. Demokrasi kültürü yerleşecek. Seçim sistemi ile yerleşecek. Bundan sonra bu kongremiz örnek bir kongre olsun. Kongrede hizmette iddia sahipleri projelerini açıklamasına izin verilmeli. Genel kurul, yetki verdiği yönetim kurulunu takip etmeli her 1 yılda onu hesaba çekmeli

Bu genel kurul perdenin arkasında vijdanına danışarak oy vereceğine inanıyorum. Seçmen hürriyeti çok önemli. Burası vakıf yeri. Kişisel ilişkilere değil, hizmete ve daha önceki hizmetlere bakarak oy vermeli. Buradaki her üyemiz vijdanı ile oy verecek. Bu sandıktan çıkan sonuç bu üyelerimizin iradesini yansıtacak. Buna yürekten inanıyorum. Taraflar lobi çalışması yapabilir. Bunda ahlaken hiçbir sıkıntı yok. Hepimiz akrabayız uzak ya da yakın. Bu hizmet yarışı.

Sözlerimi bitirirken bu vakıfta emeği olan kurucular kuruluna, yönetim kurullarına ve başkanlarına, vakıfta taş üstüne taş koyan herkese huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Kongremizin kazasız bitmesini hayırla sonuçlanmasını dilerim. Taraflara başarılar diliyorum.” İfadesine yer verdi.

BU BİR HİZMET, BAYRAK YARIŞIDIR!

Aynı zamanda da KAPAM il başkanlığı görevini de yürüten yine Bertiz’in Boyalı Mahallesinden olan işadamı İsmail Yaşar, kongrenin hayırlara vesile olması dilek ve temennisinde bulundu, kongreleri bir hizmet, bir bayrak ve nöbet değişimi olarak yorumladı, Erdoğan Eryılmaz’ın 2 dönemlik başkanlığından sonra yeniden aday olmasını ahlaki bulmadığına değindi, “Aday olurken hizmetlere ‘ben’ değil, ‘biz’ anlayışı ile hareket edeceğiz. Vakfı ortak akılla, sizlerle birlikte yönetecek ve vakfı ortak aklı kullanacağız. Vakıf geçmişte siyasete alet edildi, Vakfı siyasetten arındıracağız. Arsamız var, vakıf binasını oraya yapacağız ve sosyalleşeceğiz. Kamu bürokrasisi ve siyasi cenahla barışık yaşayıp, kimseyle kavga etmeyeceğiz. Gönüller inşa edip, en büyük hayalimiz olan tünel meselesini hayata geçirmek için gayret göstereceğiz. Yine ihtiyaç sahibi öğrencilerimize burslar vermeye devam ederek, hizmetlerimizi, derneğin tüzüğü doğrultusunda yönetip kurumsal kimlik kazandırılması için çaba harcayacağız.” diye konuştu.

MUHTARLAR BULUŞMASINI YAPMAMIZ ŞART

Dulkadiroğlu bölgesindeki muhtarların çoğunun Bertiz bölgesinden olduğuna dikkat çeken İsmail Yaşar, muhtarlar buluşmasına önem vereceklerinin de altını çizerek, “İlçemizi ve yöremizi daha müreffeh, daha gelişmiş hale getirmek için projeler geliştireceğiz. Sizler de işi ehline verin. Oy verirken elinizi vicdanınıza koyun, ona göre oy kullanın!” ifadelerine yer verdi.

Kongrede ‘Maraş’ın kaderini Bertizliler belirleyecek’ vurgusuna dikkat çekildi.

GİZLİ OY, AÇIK TASNİF

Konuşmaların ardından oy kullanımına geçildi. Erdoğan Eryılmaz MAVİ liste ile seçime katılırken, diğer aday İsmail Yaşar BEYAZ oy pusulası ile seçime girdi.

Gizli oy açık tasnif ve oy sayımı ardından Vakfın yeni başkanı belli oldu,

KONGREDE KİMLER YOKTU Kİ?

İlk kez 2’li liste ile gidilen kongreye katılanlar arasında, Baydemirli eski belediye başkanı Ramazan Açıkgöz, Dulkadiroğlu Muhtarlar Dernek Başkanı Resul Arslanhan, bir önceki dönemde BBP’den Dulkadiroğlu belediye başkan adayı olan Bekir Eryılmaz, Gelecek partisi Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Latif Öztürk, Dulkadiroğlu bölge muhtarları ve çok sayıda Bertizli üye katılırken, Bertizli dostlar bir kere daha başkan seçilen, güven tazeleyen Eryılmaz’ı tebrik ettiler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1392

banner1393

banner1394