banner1395
Öne Çıkanlar SANATÇI PERFORMANSI İLE VAR KSÜ SUA HASTANESİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR: NÜKLEER TIP ÜNİTESİ HİZMETE GİRDİ BÜYÜKŞEHİR ÇİÇEKLERLE BEZENİYOR… SANKO ÜNİVERSİTESİ FLAMASI ZİRVEDE tanıtım

Bu haber kez okundu.

BAŞKAN OKAY TRT FM'E KONUŞTU
 TRT FM Çukurova radyosunda Hakan Erender'in sunumuyla Akdeniz'den Toroslara programına konuk olan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, yaptığı ve yapacağı hizmetleri değerlendirdi. Spiker Hakan Erender'in sorularını da yanıtlayan Başkan Okay, mutfak müzesi konusundaki soruya şu cevabı verdi: "Kahramanmaraş'ımızda bulunan özel bir konağı mutfak müzesi haline getirmek amacıyla restore ettik. Şehrimizin birçok kültürünü bu konağımızda sergileyeceğiz. Ancak en önemli kültür hazinelerimizden olan mutfağımızla ilgili çok özel çalışmalara burada imza atacağız. Zengin Kahramanmaraş mutfağının kayıt altına alınması ve bilgilerin toparlanması görevini de burada üstleniyoruz. Amacımız eskinin tadını geleceğe aktarmaktır. Yeni nesillerin bu güzellikten mahrum kalmaması adına da bu durumun önemli olduğunu düşünüyorum. Şuanda bu müzeyi oluşturacak materyaller için bir kampanya başlattık. Vatandaşlarımızın o tarihi mutfak eşyalarını bizlere getirmesi yönündeki kampanyamızı buradan da bir kez daha duyurmuş olalım. Bizlere ulaştırılan eşyaları müzemizde sergileyeceğiz. Aynı zamanda müzemizde uygulama alanımızda bulunacak. Bu alanda o tarihi araç ve gereçlerle kültürümüzün en önemli yemekleri yapılacak."
"TARİHİ SİLUET OLUŞTURACAĞIZ"
Başkan Okay, tarihi konakları bir bir restore edeceklerini aktararak sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Birçok tarihi eserimizin bulunduğu konakların bazılarını satın aldık. Mutfak müzemizde bu konaklar içerisindedir. Biz o alanda kapalı çarşıyla birlikte bir siluet oluşturmayı hedefliyoruz. Kapalı çarşımızın çok başarılı bir restorasyon çalışması yapıldı. Kapalı çarşımızın hemen bitişiğinde konaklarımız yer alıyor. Bu hareketli bölgeyi daha da canlandırmayı hedefliyoruz. Konaklarımızı da bu kapsamda restore ediyoruz."
"TÜRKİYE'DE BİR İLK OLDU"
Uygulamalı mutfak müzesinin Türkiye'de bir ilk olduğunun altını çizen Başkan Okay, "Uygulamalı mutfak müzesinin Türkiye'de ilkini biz yapıyoruz. Bittiğinde Kahramanmaraş için olduğu kadar, Türkiye için de büyük bir proje olduğunu göreceğiz. Biz tarihini ve kültürünü yaşatma amacıyla bu çalışmalara imza atıyoruz. Bu projemiz de bizim için çok değerli ve önemlidir" dedi.
Başkan Okay, son olarak Kahramanmaraşlı vatandaşlara çağrıda bulunarak şunları söyledi: "Evlerimizde kullanmadığımız ve atalarımızdan kalan mutfak araç ve gereçlerini vatandaşlarımızdan bizlere getirmelerini rica ediyoruz. Onları kendi isimleriyle orada sergileyelim ve gelecek nesillere katkı sağlayalım."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1392

banner1393

banner1394