banner1424
Öne Çıkanlar ŞEKERDERE GÜZERGAHI BAYRAM ÖNCESİ AÇILIYOR KAHRAMANMARAŞLILAR OKUDU BU ÖRGÜTÜN ŞİFRESİ ÇÖZÜLDÜ ARAÇTA SIKIŞIP KALDI Belediye Meclisi

Bu haber kez okundu.

ALEVİ TOPLUMUNDA SEVİLEN İSİM CEMAL ÇİÇEK’İN VERDİĞİ MÜCADELE…

Şu gerçek ki, 1978’deki acı olaylarda bu şehirde yaşayan hem Sünni, hem Alevi toplumun bir dahli, bir olaya karışmışlığı olmadı. Tamamen şehir dışından gelen, şehrin insanlarını ikiye bölen, sağ sol diye başlanan olayları Alevi Sünni çatışmasına döndüren dış güçler, bu vatanın birlik ve beraberliğine göz diken hainler, tarihe kara bir leke bıraktılar.

SİNEMADA GÖSTERİLEN FİLM VE 2 ÖĞRETMENİN ÖLDÜRÜLÜŞÜ

Dış mihrakların, FETÖ denen hain örgütlerin, senelerdir Kahramanmaraş’ta birlikte yaşama kültürünü özümsemiş halde yaşamış insanların arasına nifak sokuldu ve istenmeyen olalar yaşandı.

Kale dibindeki (PTT arkası) Çiçek Sinemasında, Cüneyt Arkın’ın başrolünü oynadığı ‘Güneş ne zaman doğacak’ filmi gösterilirken atılan bomba, olayların fitilini ateşleyen hadise idi.

Akabinde CHP kökenli 2 öğretmenin (sanat okulu öğretmenleri) katledilişi, bardağı taşıran son damla olmuştu.

Haksız yere, suçsuz yere yüzlerce insan hayatını kaybetti. Hem Alevi, hem Sünni kesimlere ilişkin asılsız, mesnetsiz iddialar ortaya atıldı, birlikte, huzur içinde, dostluk içinde birlikte yaşamış, komşuluk yapmış, sofraları paylaşmış insanlar birbirine düşman edilmişti.

ALEVİ VATANDAŞLARIN KAPILARINA X İŞARETİ KONULMUŞTU

Birileri, senelerdir dost, birlikte yaşamış insanların birlik ve beraberliğini bozmak uğruna iki kesim arasında fitne sokmuş, bunu da başarmışlardı.

Bu olayların fitili, aslında 5 Mayıs 1978’de yaşandı. Yine dış mihraklar, yine bölücü guruplar, yine FETÖ sahneye çıkmıştı. Şöyle ki, vergi yasasını protesto amacıyla esnaf ve polis karşı karşıya getirilmiş, kıvılcım alev topuna dönmüş, Kıbrıs meydanı dediğimiz alan savaş alanına dönmüştü adeta.

Ülkenin ve şehrin huzurunu bozmak isteyenler baktılar ki tahrik tutuyor, Maraş’ın değerleri galeyana gelmeye müsait idi, bunu tarihte ‘Maraş Olayları’ diye adlandırılan günde şehri ateşe vermişlerdi sanki.

Ve Alevi vatandaşlarımızın yaşadığı bugünkü eski devlet hastanesi civarındaki insanların evlerinin kapısına X işareti konularak hedef gösterilmişti.

Aslına bakılırsa, gazetelerde çıkan haberler dikkate alınırsa, resmi hayatını kaybedenlerin sayısı 117 kişi gösterilse de, aslında vefat edenlerin sayısı fazlaydı.

Asıl üzücü olanı ise, olaylar bittikten sonra, Sıkıyönetim Komutanlığına asılsız ve mesnetsiz ihbarlar, şikâyetler ve ispiyonlar gitti. Komşu komşuyu ihbar etti, tutuklanmasını, işkence görmesini sağladı.

İçerde, suçsuz yere yatanlar, adalet kadını-erkeği, yaşlısı-genci tutuklu iken hayatını kaybedenler vardı.

VE ANMA TÖRENLERİ…

19 Aralık 1978 Maraş olaylarının yıldönümü her yıl gerek kent merkezinde, gerekse cemevleri ile derneklerde o günün anısına yönelik toplantılar düzenlenir, hayatını kaybedenler hatırlanır, insanların acıları paylaşılırdı.

Ve o tarihte yüzlerce vatandaşımızı anma programı nedeni ile Erenler Cem evi önünde toplanan yüzlerce vatandaşa seslenen CHP İl Başkan Yardımcısı Cemal Çiçek programın üzerinden 20 gün geçmesine rağmen dün gece Kadın Kolları İl yöneticiliği görevini de yürüten eşi Seyhan Çiçek ve kızı Yaren Çiçek ile beraber gözaltına alındılar.

Bu gözaltı sonrası küçük kızı Sezgi büyük üzüntü duymuştu.

AV. FAİK KILIÇ, HERKESİ ADİL VE ADALETLİ OLMAYA DAVET ETTİ

Yaşanan bu üzücü hadisenin sonrasında Cemal Çiçek’in Avukatı Faik Kılıç aracılığı ile bir açıklama yaparak; gözaltı esnasında güvenlik güçlerinin kendisine eşine ve kızına orantısız güç kullandığını tehdit edildiklerini bunu belgelediklerini fakat şikâyette bulundukları halde hiçbir şekilde bir arpa boyu yol alamadıkların belirtti, Av. Faik Kılıç açıklamasının devamında; müvekkilinin daha önce de defalarca gözaltına alındığını ceza evine atıldığını buna rağmen haklı mücadelesinde çizgisini hiç bozmadan sonuna kadar devam ettiğini ve edeceğini de belirterek herkesi adil ve adaletli olmaya davet ettiklerini adaletin er geç yerini bulacağını söyledi.

HEMŞİRE YAREN ÇİÇEK’E UYGULANAN MOBİNG

CHP Kahramanmaraş teşkilatının etkin, o kadar da saygın, beyefendi İl Başkan Yardımcısı Cemal Çiçek’in kızı Yaren Çiçek, 18.07.1998 doğumlu ve hastanede hemşire iken, bazı guruplar tarafından zaman zaman tehditler alır, rahatsız edilirdi. Huzursuzluk verirler, tedirgin ve tehdit ederlerdi. Bu da hastalara hizmet etmek, aldığı maaşı hakkıyla helal ettirmek için özveriyle çalışan, gerek hastane yönetimi, çalışanları ve hastaları tarafından çok sevilen hemşire Yaren Çiçek’i tedirgin ediyordu.

Ve Yaren Çiçek, 2018 yılından beri, üye olduğu dernekte aktif görev alıyordu. 

CEMAL ÇİÇEK, GERÇEK BİR MEMLEKETSEVER VE DAVA ADAMIYDI

Bilindiği üzere CHP gençlik kolları kurucu il başkanlığını da yapmış olan ve şu anda da mevcut il başkan yardımcısı görevini de başarılı bir şekilde yürüten ve CHP’sinin Kahramanmaraş’taki Alevi ve Kürt vatandaşlarının yılmaz savunucusu durumundaki yöneticisi konumunda ve bu görevi de layıkı ile yerine getirmekte birlikte, gerçek bir memleketsever dava adamıydı Cemal Çiçek.

Hayırsever, Çöçelli köyünün akil adamı, başarılı iş insanı, senelerdir vergi rekortmeni olmuş, bürokrasiden ve sanayi kesiminden ödüller almış Kamil Çiçek’in oğlu, eşini, kızı Yaren küçük kızı Sezgi ve oğlu Ahmet’i çok seven, mükemmel bir aile reisi, partilileri kadar basın camiasınca da çok sevilen, saygılı, beyefendi kişilik Cemal Çiçek için şunu söyleriz.

Dileğimiz bir an evvel adaletin tecelli etmesi ve hakkın haklıya teslim edilmesi. Adalete inanıyor ve güveniyoruz!

ALLAH BİR DAHA O GÜNLERİ GÖSTERMESİN!

Senelerdir dostluk, kardeşlik içinde yaşamış Alevi ve Sünni toplumların huzurunu ve barışını bozmak isteyenlere, ülkemizin bütünlüğüne zarar verme niyetinde olanlara fırsat vermesin ve o acılı günler bir daha yaşanmasın!

Dikkatli, sağ duyulu ve uyanık olmak gerekiyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol