Öne Çıkanlar KENTİN KANAYAN YARALARINA PARMAK BASTI OKULLADA GIDA GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERİLİYOR DEBGİCİ B.ŞEHİR BELEDİYE DADAŞLARA TAKILDI dizi

Bu haber kez okundu.

ÜZERİMİZDE SİYASİ BASKI VAR!
 Pazarcık Belediyesinde ilk dönemi, aynı zamanda eski bir futbolcu. Başkanlık koltuğuna oturduğunda, sorunları da devraldı beraberinde. Su, elektrik problemleri, ana kentin ilgisizliği, yardım etmeyişi yanında, bazı beldelerin yeterli hizmeti alamadıkları gerekçesiyle Kahramanmaraş’tan kaçmak istemeleri…Mesela Andırın’ın Osmaniye’ye,  Şekeroba ve Pazarcık’ın Gaziantep’e ve hatta Elbistan’ın da Malatya’ya bağlanmak gibi düşüncesini paylaştığımızda, Belediye Başkanı olarak bu konuda hangi mesafeleri kat etmişti, sonuç ne olmuştu, üstelik de büyükşehir statüsüne kavuştuğumuz şu günlerde, düşüncesi neydi.

Pazarcık ilçemizin delikanlı, yiğit Belediye Başkanı Kamil Dalkara’ya sorduk bu soruları, bir açılış öncesi, bakın ne cevap verdi;

“Tabi Maraş’tan ayrılma kolay değil. Yıllardır bütün köylerimiz, bütün araçlarımız Maraş’taydı ve her camiada çok ciddi dostluklarımız, gerek iş adamları ile gerekse bürokratlarla iyi bir diyalogumuz var. Fakat bizim buradaki düşüncemiz, söylemimiz aslında bir tepkiydi. Maraş‘taki gerek kamu kuruluşlara, gerekse sanayicisine ve sivil toplum örgütlerine. Pazarcıkı sürekli sanki farklı bir ilçeymiş gibi görüp, gerek özel idareden, gerekirse kamudan ayrılan payların hep kısıtlandığını, ana kent belediyesinden yeterli hizmeti alamadığımızı her fırsatta yineledik. Bu sadece bir tepkiydi ama tabi ki neticede kendi ilimiz. Buna istinaden büyükşehir kanunu ile eğer kesinleşirse, yine Pazarcık’tan 12 tane köyümüz koparılarak, Maraş merkez’e bağlanacak, Maraş’ın gücünün zayıflatılması, ekonomik anlamda Maraş’ın geri bırakılması gündemde. Bunun, en önemli faktörlerden bir tanesi de Tomsuklu Bölgesinin özellikle askeri atış alanının Organize Sanayi Bölgesine dâhil edilmiş olacak olması, bundan sonraki dönemlerde ilçemizin ekonomik olarak katma değerlerini bir kat daha arttıracaktı. Maraş herhalde bunu da gördü, o yüzden Tomsuklu Bölgesini ekonomik anlamda Pazarcık’tan kopararak kendine bağladı. Bunu hazmetmek mümkün değil.”

NİYE SADECE PAZARCIK? BU BİR SİYASİ DARBEDİR!

Başkan Dalkara hem dertli, hem kaygılı, bu meselede söylediği şu oldu ve; “Şimdi bütün bunlara baktığımızda, Türkiye’de birçok bölgesinde görüyoruz, herhangi bir değişikliğin olmadığını fark ediyoruz. Neden sürekli Pazarcık? Şöyle baktığımızda Maraş’ın hiçbir ilçesinde hiçbir yer koparılarak başka bir yere bağlanmadı, sadece Pazarcık’tan koparıldı. Bu bir siyasi darbe. Kesinlikle siyasi olarak elimizin zayıflatılması, bugüne kadar ele geçirilemeyen, bugüne kadar elde edilmeyen Pazarcık’ın ele geçirilmesi ve Pazarcık’ın da kendilerine AKP iktidarına ya da AKP belediyesine geçmesini sağlamak. Niyetleri bu… Ama bu da çok zor. Her ne kadar düşünürlerse düşünsünler, toplum her zaman tepkisini ortaya koyacak ve adalet tecelli edecektir. Biz, bir dönem daha en azından burada belediye’yi yönetme arzusu içerisindeyiz ve bunu da başaracağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1392

banner1393