Öne Çıkanlar BÜYÜKŞEHİR NEVŞEHİRDE GÜÇ DEPOLUYOR 5 MİLYON LİRALIK KAYNAK İMZASI SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SINIRLARI AŞTI BAYRAM BAŞKONUŞ TOPRAĞA VERİLİYOR AK PARTİ ADAY ADAYI

Bu haber kez okundu.

ÖZTUNÇ, HAVALİMANI’NDA YAŞANAN SKANDAL İŞ CİNAYETİNİ MECLİS’E TAŞIDI!
 Kahramanmaraş Havalimanı’nda temizlik işçisi olarak çalışan Emrah Yiğit’in çatıda temizlik esnasında düşerek hayatını kaybetmesi sonrası başının dönmesi sebebiyle kazanın yaşandığı iddia edilse de, kısa süre içerisinde yaşananların yeni bir yapı olmasına rağmen sağlam olmayan çatı ve yetersiz güvenlik önlemleri nedeniyle iş cinayeti olduğu ortaya çıktı.

ZORLA ÇATIYA ÇIKARTILDI, HAYATINI KAYBETTİ

Bugüne kadar yetkililer hakkında soruşturma açılıp açılmadığı bilinmezken, Emrah Yiğit’in çalışma tanımında çatıyı temizlemenin olmadığı ve ‘işten çıkartılma’ tehdidiyle baş başa kalarak mecbur çatıya çıkmak zorunda bırakıldığı iddia edildi.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP’li Öztunç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Fatih Dönmez’in yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

ÖZTUNÇ’UN ÖNERGESİ AYNEN ŞU ŞEKİLDE:

Yılbaşında tamamlanarak hizmete açılan yeni terminal binasında temizlik görevlisi olarak çalışan Emrah Yiğit, havalimanı çatısını temizlenmesi için çatıya çıkartılmış ancak çatının çökmesi sonucu hayatını kaybetmiştir. Havalimanı yetkilileri Emrah Yiğit’in oruç olması sebebiyle bitkin olduğu ve dengesini kaybederek çatıdan düştüğü yönünde açıklamalarda bulunmuşlardır. Ancak işin aslının böyle olmadığı; Emrah Yiğit’in çatının çöken bölgesinin sağlam olmadığını ve çatıya çıkmak için yeterli güvenlik önlemi alınmadığını söyleyerek çıkmayı reddettiğini fakat yetkililerin zorlamasıyla çatıya çıkarıldığı söylenmektedir. Yapılan incelemede, Emrah Yiğit’in çatıda bastığı yerin çökmüş olduğu ve buradan düştüğü anlaşılmıştır?

Buna istinaden;

1-      Henüz yeni yapılmış havalimanı ek binasının çatısı, bir kişiyi taşıyamayacak kadar nasıl dayanıksız olur ve çöker? Yapı denetim elemanları bu haldeki binaya nasıl olur vermiştir? Bu binayı yapan yüklenici firma kimdir? Firma yetkilileri ve kontrolörleri hakkında yasal bir işlem yapılmış mıdır?

2-     Havalimanı yetkilileri bu olayı neden yanlış aksettirmiştir? İşçinin kendi kusurundan dolayı düştüğü yönünde bir açıklama yapmayı kim emretmiştir? Bu olayda kusuru bulunan yetkililer hakkında herhangi bir yasal işle yapacak mısınız?

3-     Emrah Yiğit’in çatıya çıkmak istememesi üzerine işten çıkarılma ile tehdit edildiği doğru mudur?

4-     Emrah Yiğit isimli işçinin iş tanımında çatıya çıkmak var mıdır?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1356